reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na zbyt ciężkie skutki

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na zbyt ciężkie skutki

Osoba skazana na karę pozbawienia wolności może ubiegać się o odroczenie wykonania kary jeśli jej wykonanie spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny.

Ustawa z dnia 3 czerwca 1997 Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z dnia 5 sierpnia 1997r.)daje skazanemu na karę pozbawienia wolności możliwość ubiegania się o odroczenie jej wykonania. Warunkiem jest wykazanie, iż wykonanie kary pozbawienia wolności spowoduje dla skazanego i lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Przepisy kodeksu karnego wykonawczego nie zawierają katalogu „zbyt ciężkich skutków”, których możliwe wystąpienie uzasadniałoby wydanie przez sąd postanowienia o odroczeniu wykonania kary. W związku z tym każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie. Pod pojęciem „zbyt ciężkich skutków” mogą się kryć np. następujące stany faktyczne:

• konieczność zapewnienia rodzinie niezbędnych środków do życia (jeśli skazany jest jedynym żywicielem rodziny) lub opieki nad osobą najbliższą,
• konieczność dokończenia nauki,
• choroba skazanego (nie dotyczy to choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby, gdyż w takim przypadku istnieje odrębna podstawa do odroczenia wykonania kary, o czym mowa w dalszej części artykułu) 

Zobacz: Kodeks karny wykonawczy

Jak wspomniano, należy mieć na uwadze, iż jest to wyliczenie przykładowe i każdy z tych przypadków podlegał będzie indywidualnej ocenie sądu. Dla przykładu warto przytoczyć postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 13.10.2004 (II AKzw 837/2004, LexPolonica nr 350626), w którym stwierdzono, iż brak możliwości kontynuowania nauki może być uznany za „ciężki skutek” w myśl art. 151 § 1 kkw, tylko wówczas, gdy natychmiastowe wykonanie kary powoduje przerwanie edukacji, której koniec lub wyodrębniony jej fragment (klasa, semestr) jest nieodległy. Inaczej natomiast należy ocenić sytuację, w której skazany podejmuje dalszą naukę w trakcie toczącego się postępowania karnego, a termin zakończenia nauki znacznie przekracza okres, na jaki - stosownie do art. 151 § 3 kkw - możliwe jest odroczenie wykonania kary.

Wniosek o odroczenie wykonania kary składa się do sadu, który wydał wyrok skazujący. Wniosek podlega opłacie w wysokości 80 zł. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie do sądu II instancji.

Złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary nie wstrzymuje wykonania wyroku. W związku z tym mimo złożenia takiego wniosku, mogą zostać podjęte czynności zmierzające do osadzenia skazanego celem odbycia kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 151 § 1 kkw odroczenie może być udzielane kilkakrotnie, jednakże łączny okres odroczenia nie może przekroczyć roku. Ograniczenie powyższe nie obowiązuje w przypadku kobiet ciężarnych lub w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Cymerman

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia

paragraf, prawo Fot. Fotolia
paragraf, prawo Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama