reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Środki przymusu > Czy można wnioskować o uchylenie aresztowania osoby najbliższej?

Czy można wnioskować o uchylenie aresztowania osoby najbliższej?

Tymczasowo aresztowany podszebuje pomocy bliskich. Pozostają oni bowiem na wolności i mają przez to więcej możliwości działania. Niestety nie we wszystkim mogą pomóc.

Należy podkreślić, że bliscy podejrzanego, który jest tymczasowo aresztowany nie mają prawa do składania wniosków o uchylenie bądź zmianę tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy.

Wnioski takie, prokurator bądź sąd, pozostawi bez rozpoznania jako złożone przez osobę nieuprawnioną. Bliscy podejrzanego pozostającego w areszcie mogą jednak przedstawiać obrońcy podejrzanego argumenty świadczące za zasadnością uchylenia tymczasowego aresztowania. Ten może je przytaczać we wnioskach składanych przez siebie.

Podstawami odstąpienia od dalszego stosowania tymczasowego aresztowania są określone w art. 259. § 1 kpk szczególne względy dotyczące sytuacji osobistej i rodzinnej podejrzanego, zwłaszcza gdy pozbawienie go wolności :

1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.

Zobacz: Areszt tymczasowy

Sytuacja zdrowotna podejrzanego, jak również jego sytuacja rodzinna najlepiej jest znana bliskim.

Jeśli opisane wyżej sytuacje mają miejsce to właśnie zadaniem bliskich jest poinformowanie o tym obrońcy, oraz dostarczenie mu odpowiednich zaświadczeń i dokumentacji lekarskiej. Dokumenty te winny być następnie załączone do wniosku o uchylenie bądź zmianę tymczasowego aresztowania.

W toku postępowania gdy zachodzą podstawy do zmiany tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy często środkiem takim jest poręczenie majątkowe. Może ono polega na złożeniu pieniędzy lub papierów wartościowych, obciążeniu ruchomości zastawem bądź nieruchomości hipoteką.

Poręczenie stanowi gwarancję, że podejrzany pozostając na wolności nie będzie utrudniał dalszego postępowania. Może być złożone przez właściwie każdą osobę, która dysponuje określonym przez prokuratora bądź sąd przedmiotem poręczenia, zadeklaruje zamiar złożenia poręczenia, oraz podpisze protokół jego przyjęcia.

Często w toku postępowania podejrzany przebywający w areszcie nie dysponuje majątkiem, który odpowiadałby sumie poręczenia i wówczas to osoby bliskie podejmują działania celem zgromadzenia niezbędnych do tego celu środków.

Zobacz serwis: Więziennictwo

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacja zdrowotna podejrzanego, jak również jego sytuacja rodzinna najlepiej jest znana bliskim.
Sytuacja zdrowotna podejrzanego, jak również jego sytuacja rodzinna najlepiej jest znana bliskim.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama