REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stalking, czyli uporczywe nękanie

Marta Zdanowska
Stalking, czyli uporczywe nękanie /fot. Fotolia
Stalking, czyli uporczywe nękanie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub jej najbliższych, istotnym naruszeniu jej prywatności, a także podszywaniu się pod daną osobę. Od 2011 r. jest w Polsce przestępstwem, za popełnienie którego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 a w wypadku, gdy w wyniku nękania ofiara targnie się na własne życie do lat 10.

Jakie zachowanie może być uznane za stalking?

REKLAMA

Aby zachowanie mogło być uznane za stalking, nękanie przez sprawcę musi być uporczywe i wzbudzać u ofiary uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub w sposób istotny naruszać jej prywatność. Dla bytu tego przestępstwa nie ma zaś znaczenia motywacja sprawcy (stalkera) – a więc czy robi to z miłości, czy z nienawiści i złośliwości, a także to, czy zamierza wysuwane przez siebie groźby wykonać. Ustawodawca nie wymaga także, aby samo zachowanie niosło ze sobą element agresji. Decydujące jest bowiem subiektywne odczuwanie zagrożenia przez pokrzywdzonego, które musi być jednak obiektywnie uzasadnione (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III KK 417/13).

REKLAMA

Stalking może polegać na nieustannym wysyłaniu smsów czy też uporczywych telefonach natrętnego wielbiciela do obiektu swoich uczuć miłosnych, a także na śledzeniu czy przebywaniu ciągle w okolicy, jeśli ofiara sobie tych kontaktów nie życzy.    

Cyberstalking

Zakazane przez art. 190 a Kodeksu karnego jest również podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

W takiej formie stalking często dokonywany jest za pośrednictwem Internetu. Na portalach społecznościowych takich jak Facebook łatwo jest podszyć się pod inną osobę poprzez założenie jej fałszywego profilu.

Zjawisko nękania ofiary za pośrednictwem mediów elektronicznych – pisania do niej licznych, niechcianych wiadomości, prześladowania jej na forach internetowych, a także kradzieży tożsamości określane jest często mianem cyberstalkingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jaka kara dla stalkera?

Kodeks karny za przestępstwo stalkingu przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Jest on ścigany na wniosek pokrzywdzonego. Jednak w przypadku, gdy w wyniku nękania ofiara targnie się na własne życie sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat a postępowanie wszczynane jest z urzędu.

Wykrywalność stalkingu

Obecnie stalking nie dotyczy już wyłącznie osób sławnych, staje się coraz bardziej powszechny i może spotkać każdego. Z roku na rok zwiększa się ilość stwierdzonych przypadków tego przestępstwa. W 2015 r. stwierdzono ich aż 3457, zaś tylko w pierwszych siedmiu miesiącach 2016 r. - 2342. Skala tego zjawiska może być jednak znacznie większa. Dla wykrycia i skazania sprawcy bardzo istotne jest, aby zachowywać wszystkie otrzymane od stalkera wiadomości oraz inne dowody, a także wystąpić o zabezpieczenie danych informatycznych.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Podstawa prawna:

- Art. 190 a Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r., Kodeks karny (Dz.U. z 2016 r., poz. 2138)

- postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III KK 417/13

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA