reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?

Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?

W postępowaniu karnym generalną zasadą jest doręczanie pism adresatowi osobiście. Za doręczenie przesyłek odpowiada poczta, inny niż poczta podmiot trudniący się doręczaniem korespondencji, pracownik organu wysyłającego lub Policja. Co jednak w sytuacji, gdy adresata nie ma w mieszkaniu?

Zasady doręczania przesyłek w postępowaniu karnym zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego (dalej: k.p.k.) oraz w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism organów procesowych w postępowaniu karnym. Zgodnie z k.p.k. przesyłki w postaci pism tj. orzeczeń i zarządzeń i innych pism powstałych w wyniku postępowania karnego, doręcza się w uwierzytelnionych odpisach, jeżeli ustawa nakazuje ich doręczenie, w taki sposób by ich treść nie została ujawniona osobom niepowołanym.

Kto odpowiada za doręczenie?

Wskazana korespondencja może zostać doręczona przez:

  1. pocztę,
  2. inny (niż poczta) podmiot trudniący się doręczaniem korespondencji,
  3. pracownika organu wysyłającego,
  4. Policję (w razie niezbędnej konieczności).

W postępowaniach karnych, w których ustalono tylu pokrzywdzonych, że ich indywidualne zawiadomienie o przysługujących im uprawnieniach spowodowałoby poważne utrudnienie w prowadzeniu postępowania, istnieje możliwość zawiadomienia ich poprzez ogłoszenie w prasie, radiu lub telewizji.

Doręczenie do rąk adresata

Generalną zasadą doręczania przesyłek w postępowaniu karnym jest ich doręczanie do rąk adresata w jego mieszkaniu. W sytuacji gdy doręczenie przesyłki adresatowi osobiście jest niemożliwe z uwagi na jego chwilową nieobecność w mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi. Jeżeli nie jest możliwe przekazanie przesyłki również dorosłemu domownikowi, to pismo doręcza się administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, pod warunkiem, że podejmą się oddać pismo adresatowi.

Awizo

W sytuacji gdy wyżej wskazane sposoby doręczenia zawiodą, zastosowanie znajdzie art. 133 k.p.k. Wskazany przepis reguluje tzw. doręczenie zastępcze, które polega na tym, że w razie braku możliwości doręczenia pisma przesłanego za pośrednictwem operatora pocztowego, pozostawia się je w najbliższej placówce pocztowej tego operatora. W przypadku gdy przesyłka została przesłana w inny sposób niż za pośrednictwem operatora pocztowego, pozostawia się ją w najbliższej jednostce Policji albo we właściwym urzędzie gminy.

Adresat przesyłki powinien zostać zawiadomiony o pozostawieniu pisma w placówce pocztowej poprzez umieszczenie zawiadomienia (awizo) w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz, że należy je odebrać w ciągu 7 dni. Jeżeli w ciągu tego terminu pismo nie zostanie odebrane, czynność zawiadomienia powtarza się jeszcze raz.

W razie dokonania w/w czynności pismo uznaje się za doręczone.

Pismo może zostać również przekazane upoważnionej do odbioru korespondencji w miejscu stałego zatrudnienia adresata.

Kto może odebrać pismo z placówki pocztowej?

Przesyłka, która została pozostawiona w placówce pocztowej może zostać odebrana (za pokwitowaniem odbioru) adresatowi, jego przedstawicielowi ustawowemu, albo osobie upoważnionej przez adresata będącego adwokatem lub radcą prawnym na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1904)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism organów procesowych w postępowaniu karnym (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 553)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?/ fot. Fotolia
Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama