reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Kiedy sąd przyjmuje przyrzeczenie świadka?

Kiedy sąd przyjmuje przyrzeczenie świadka?

Przepisy procedury karnej przewidują instytucję uroczystego złożenia przez świadka przyrzeczenia co do jego prawdomówności. Wskazana podniosła procedura ma na celu nadać odpowiednią rangę zeznaniom świadka, chociaż nie jest powiązana bezpośrednio z kwestią ewentualnej odpowiedzialności karnej świadka za fałszywe zeznanie lub za zatajenie prawdy.

Zgodnie z treścią przepisu art. 188 § 1 Kodeksu postępowania karnego sąd odbiera od świadka przyrzeczenie o następującej treści: “świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome”. W czasie przysięgi wszyscy włącznie z sędziami stoją.

Wskazaną przysięgę odbiera się przed rozpoczęciem przez świadka zeznań. Przysięgę tę odbiera sąd, który przedstawia świadkowi treść przyrzeczenia, a ten je powtarza na głos. Osoby głuche i nieme składają przyrzeczenie przez podpisane jego tekstu.

W przypadku gdyby świadek zeznawał w sprawie ponownie (np. był po raz drugi wezwany na przesłuchanie) sąd przypomina mu o treści już złożonej przysięgi.

Zobacz serwis: Świadek przestępstwa

Przyjęcie od świadka przyrzeczenia prawdomówności przez sąd jest jego procesowym obowiązkiem, od którego jednakże może odstąpić, jeżeli strony procesu się temu nie sprzeciwiają.

Istnieją również sytuacje, w których sąd nie może przyjąć przyrzeczenia z mocy prawa. Odnosi się to do osób:

  • które nie ukończyły lat 17,
  • w stosunku, do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że świadek z powodu zaburzeń psychicznych nie zdaje sobie sprawy z znaczenia przyrzeczenia
  • które są osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa będącego przedmiotem postępowania lub pozostającego w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania albo, gdy za to przestępstwo świadek był skazany
  • które były skazane za składanie fałszywych zeznań lub oskarżeń

W praktyce sądowej wręcz regułą jest to, że strony godzą się na przesłuchanie świadka bez przyrzeczenia, co skutkuje małą ilością składanych uroczystych ślubowań w toku postępowania karnego. Wynika to w dużej mierze z roli tego ślubowania – jako uroczystego aktu, jednakże niepowiązanego z kwestią odpowiedzialności karnej świadka za fałszywe zeznanie. Chodzi o to, że warunkiem odpowiedzialności świadka jest nie akt przyrzeczenia, ale poprzedzające go złożenie przez sąd pouczenia. Osoba, która została pouczona o potencjalnej odpowiedzialności karnej przez sąd ponosi tę odpowiedzialność niezależnie od faktu, czy składała przyrzeczenie.

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama