REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Postępowanie przed sądem administracyjnym może zostać zainicjowane Twoją skargą lub wnioskiem.
Postępowanie przed sądem administracyjnym może zostać zainicjowane Twoją skargą lub wnioskiem.

REKLAMA

REKLAMA

Aby zainicjować postępowanie administracyjne należy złożyć skargę i wniosek. Sprawa nie zostanie jednak rozpatrzona, jeśli nie należy do właściwości sądu administracyjnego lub została już wcześniej prawomocnie osądzona.

W jaki sposób mogę doprowadzić do podjęcia postępowania przez sąd administracyjny?

REKLAMA

Postępowanie przed sądem administracyjnym może zostać zainicjowane Twoją skargą lub wnioskiem.

Sąd administracyjny nie rozpatrzy Twojej sprawy, gdy:

• sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego (np. domagasz się odszkodowania od osoby, która nie wywiązuje się z zawartej z Tobą umowy – tu właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd cywilny);

• sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona (inny organ lub sąd rozpatruje tę sprawę lub już wydano w tej sprawie rozstrzygnięcie);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne (np. nie odwołałeś się od decyzji prezydenta miasta do wojewody, a to jest warunkiem rozpatrzenia Twojej skargi przez sąd).

Zobacz również: Czym charakteryzuje się wszczęcie postępowania administracyjnego?

REKLAMA

Sąd odrzuci Twoją skargę, jeśli wniosłeś ją po upływie wyznaczonego przez ustawę terminu. Sąd odrzuci też Twoją skargę, jeśli zawierała braki formalne, np. nie wskazywała organu, który wydał skarżoną przez Ciebie decyzję – w takim wypadku sąd powinien wezwać Cię do usunięcia tego braku, a dopiero, gdy tego nie zrobisz, może odmówić rozpoznania sprawy. 

Sąd nie rozpatrzy ponadto Twojej skargi, jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli nie masz zdolności procesowej, a nie działa za Ciebie przedstawiciel ustawowy – w wypadku, gdy powyższe braki nie zostaną uzupełnione (por. art. 58 p.s.a.).

Augustyn wniósł do sądu administracyjnego skargę na decyzję o odmowie wydania pozwolenia na budowę. Jak wskazał sąd, skarga ta nie spełniała wymagań formalnych pisma procesowego, ponieważ nie zawierała oznaczenia organu, którego czynność została zaskarżona. Sąd wyznaczył Augustynowi tygodniowy termin do uzupełnienia skargi, przez wskazanie właściwego organu. Po wskazaniu organu w wyznaczonym terminie skarga została rozpatrzona.

Kiedy mogę wnieść skargę, a kiedy wniosek do sądu administracyjnego?

Zasadą jest zaskarżanie przez Ciebie aktów lub czynności do sądu administracyjnego za pomocą skargi. Wniosek do sądu można wnieść wyłącznie w przypadkach wskazanych w ustawie. Przykładowo, sąd administracyjny rozpoznaje na wniosek spór kompetencyjny między organem jednostki samorządu terytorialnego a organem administracji rządowej, zaś wniosek taki możesz złożyć również Ty (np. między marszałkiem województwa a wojewodą).

Zobacz również: Postępowanie skargowe

Co powinna zawierać skarga do sądu administracyjnego?

Obligatoryjnymi elementami skargi są (por. art. 46, 47, 57 p.s.a.):

• oznaczenie sądu (nazwa, adres), oznaczenie strony (imię, nazwisko, adres do korespondencji);

• oznaczenie rodzaju pisma (w tytule należy napisać, że jest to skarga);

treść skargi (czyli krótki opis stanu faktycznego, zarzuty, uzasadnienie);

• wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności (należy wyraźnie wskazać akt lub czynność, która została zaskarżona, np. decyzja o warunkach zabudowy, negatywna decyzja o pozwoleniu na budowę);

• oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy (jeśli skarżysz decyzję administracyjną musisz wskazać organ, który ją wydał, np. jeśli skarżysz decyzję o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego wydaną przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego należy wskazać właśnie ten organ);

• określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego (powinieneś wskazać w jaki sposób zaskarżony akt narusza prawo lub Twój interes prawny);

• Twój podpis;

• załączniki (jeśli do skargi załączasz np. decyzje, które zostały w sprawie wydane, to należy wymienić te dokumenty w załącznikach oraz ich odpisy dołączyć do skargi).

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

Jakie elementy powinien zawierać wniosek do sądu administracyjnego?

Wniosek powinien zawierać (por. art. 46, 47, 64 § 2 p.s.a.):

• oznaczenie sądu (nazwa, adres), oznaczenie strony (imię, nazwisko, adres do korespondencji);

• oznaczenie rodzaju pisma (w tytule należy napisać, że jest to wniosek);

• określenie żądania oraz jego podstaw i uzasadnienia;

podpis strony;

• załączniki;

• inne wymagania przewidziane w przepisach szczególnych.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA