reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Autorzy obraźliwych wpisów w Internecie nie będą anonimowi

Autorzy obraźliwych wpisów w Internecie nie będą anonimowi

NSA orzekł, że każdy podmiot, którego dobre imię zostanie naruszone na forum internetowym, będzie mógł żądać udostępnienia danych osobowych autora wpisu.

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie była decyzja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotycząca udostępnienia niektórych danych użytkowników portalu internetowego, którzy zamieszczali posty naruszające prawa spółki Promedica24. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do NSA, który oddalił skargę kasacyjną.  

W zaskarżonej przez Agorę S.A. decyzji, GIODO przychylił się do wniosku spółki Promedica24 o ujawnienie danych osobowych autorów obraźliwych wpisów. W ocenie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych podobny krok nie stanowi naruszenia dóbr osobistych autorów postów. Samo wydanie danych osobowych w celach innych niż włączenie do zbioru, jest możliwe, jeżeli wnioskodawcy w sposób wiarygodny uzasadnią potrzebę posiadania tych danych, a ich udostępnienie nie naruszy praw i wolności osób, których dane dotyczą – wskazuje GIODO.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylił decyzję GIODO. Zdaniem WSA interpretacja Inspektora, w której dopuszcza on możliwość udostępnienia informacji podmiotom innym niż organy państwa, nie jest zasadna. Jak zauważyli sędziowie, Inspektor przy wydawaniu decyzji oparł się na przepisach ustawy o ochronie danych osobowych z pominięciem przepisów szczególnych dotyczących ochrony danych osobowych osób korzystających z usług świadczonych drogą elektroniczną.  

Następnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że uzyskanie danych użytkownika Internetu jest możliwe, po uprzednim zgłoszeniu się z odpowiednim wnioskiem do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który podejmie decyzję w oparciu o wyniki przeprowadzonego postępowania administracyjnego. Zdaniem komentatorów wyrok NSA ma szansę ograniczyć ilość obraźliwych wpisów w Internecie, a także położyć kres poczuciu bezpieczeństwa anonimowych użytkowników sieci. Decyzja może uderzyć we właścicieli portali internetowych.

DP/ Źródło: NSA

Zobacz także:

Jak sprawdzić skąd wysłano obraźliwego e-maila?

Polecamy:

E-pełnomocnictwa procesowe w postępowaniu administracyjnym już wkrótce

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama