| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Autorzy obraźliwych wpisów w Internecie nie będą anonimowi

Autorzy obraźliwych wpisów w Internecie nie będą anonimowi

NSA orzekł, że każdy podmiot, którego dobre imię zostanie naruszone na forum internetowym, będzie mógł żądać udostępnienia danych osobowych autora wpisu.

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie była decyzja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotycząca udostępnienia niektórych danych użytkowników portalu internetowego, którzy zamieszczali posty naruszające prawa spółki Promedica24. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do NSA, który oddalił skargę kasacyjną.  

W zaskarżonej przez Agorę S.A. decyzji, GIODO przychylił się do wniosku spółki Promedica24 o ujawnienie danych osobowych autorów obraźliwych wpisów. W ocenie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych podobny krok nie stanowi naruszenia dóbr osobistych autorów postów. Samo wydanie danych osobowych w celach innych niż włączenie do zbioru, jest możliwe, jeżeli wnioskodawcy w sposób wiarygodny uzasadnią potrzebę posiadania tych danych, a ich udostępnienie nie naruszy praw i wolności osób, których dane dotyczą – wskazuje GIODO.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylił decyzję GIODO. Zdaniem WSA interpretacja Inspektora, w której dopuszcza on możliwość udostępnienia informacji podmiotom innym niż organy państwa, nie jest zasadna. Jak zauważyli sędziowie, Inspektor przy wydawaniu decyzji oparł się na przepisach ustawy o ochronie danych osobowych z pominięciem przepisów szczególnych dotyczących ochrony danych osobowych osób korzystających z usług świadczonych drogą elektroniczną.  

Następnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że uzyskanie danych użytkownika Internetu jest możliwe, po uprzednim zgłoszeniu się z odpowiednim wnioskiem do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który podejmie decyzję w oparciu o wyniki przeprowadzonego postępowania administracyjnego. Zdaniem komentatorów wyrok NSA ma szansę ograniczyć ilość obraźliwych wpisów w Internecie, a także położyć kres poczuciu bezpieczeństwa anonimowych użytkowników sieci. Decyzja może uderzyć we właścicieli portali internetowych.

DP/ Źródło: NSA

Zobacz także:

Jak sprawdzić skąd wysłano obraźliwego e-maila?

Polecamy:

E-pełnomocnictwa procesowe w postępowaniu administracyjnym już wkrótce

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »