reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Wobec takiego kierowcy orzeka się również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Kodeks wykroczeń, w art. 87 stanowi, że osoba, która znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Pojęcie „pojazd mechaniczny” nie zostało zdefiniowane ani w ustawie Prawo o ruchu drogowym ani w ustawie Prawo o ruchu lotniczym. Można jednak stwierdzić, że pojazdem tego typu jest każdy pojazd, który porusza się po lądzie (wodzie, w powietrzu) wyposażony i napędzany przez silnik, stanowiący część składową pojazdu. Pojazdem mechanicznym będzie więc z całą pewnością samochód osobowy, ciężarowy czy samolot, ale również ciągnik rolniczy, motorower czy łódź motorowerowa.

Art. 87 par. 2 kodeksu wykroczeń wskazuje, że osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd, podlega karze grzywny albo karze aresztu do 14 dni. Inny pojazd oznacza pojazd niemechaniczny, np. rower czy pojazd zaprzęgowy.

Stan po użyciu alkoholu to stan, kiedy:

1) zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

Po przekroczeniu tych wartości mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, określonym w kodeksie karnym, zagrożonym grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz serwis: Wykroczenia

O tym, jakie środki działają podobnie do alkoholu oraz sposób ustalania ich zawartości w organizmie kierującego możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie.

Zgodnie z jego treścią, środkami działającymi podobnie do alkoholu są:

1) opiaty;
2) amfetamina i jej analogi;
3) kokaina;
4) tetrahydrokanabinole;
5) benzodiazepiny.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Oprócz kary aresztu albo grzywny, wobec sprawcy wykroczenia obowiązkowo zostanie orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Środek ten zostanie orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W orzeczeniu powinno zostać wskazane, jakiego rodzaju pojazdu dotyczy zakaz (będzie to ten pojazd, którym popełniono wykroczenie)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama