Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?

Seks z małoletnim poniżej 15 roku życia

Zacznijmy może od tego, że seks z małoletnim poniżej 15 roku życia został spenalizowany na podstawie art. 200 § 1 Kodeksu karnego. Brzmi on następująco:

REKLAMA

„§ 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

REKLAMA

Co bardzo ważne, przepis ten wprowadza odpowiedzialność karną jedynie dla dorosłego sprawcy, który dopuszcza się seksu lub innych czynności seksualnych z osobą poniżej 15 roku życia. Dorosły sprawca to w świetle polskiego prawa taki, który ukończył 17 lat (stanowi o tym art. 10 k.k.).

Przepis ten nie wprowadza zatem odpowiedzialności karnej dla osoby, która współżyje z kimś innym nie ukończywszy 15 lat lub dla dwóch współżyjących ze sobą małoletnich poniżej 15 roku życia. Pamiętajmy bowiem, że nieletni nie odpowiadają na zasadzie Kodeksu karnego, za wyjątkiem przepisów wyraźnie w nim wskazanych (mowa o tym w art. 10 § 2 k.k.). W takiej sytuacji w grę wchodziłaby odpowiedzialność nieletniego za jego demoralizację na podstawie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r.

"Przepis ma chronić dzieci przed nadużyciem seksualnym w stosunku do nich. Nie jest więc przestępstwem z art. 200 k.k. np. stosunek seksualny dwojga czternastolatków" (zob. L. Gardocki, Prawo karne, Warszawa 2008, s. 247) [„Kodeks karny. Komentarz”, red. Stefański 2021, wyd. 26].

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Artykuł 200 k.k. w założeniu ma ochronę dzieci przed nadużyciem seksualnym ze strony dorosłych; nie stanowi zatem omawianego przestępstwa obcowanie płciowe dwojga małoletnich poniżej lat 15" (zob. M. Surkont, Prawo karne. Podręcznik dla studentów administracji, Sopot 1998, s. 173) [„Kodeks karny. Komentarz”, red. Stefański 2021, wyd. 26].

Zgoda małoletniego

Trzeba zaznaczyć, że dla odpowiedzialności karnej sprawcy, zgoda osoby małoletniej na seks nie ma żadnego znaczenia. Dla uchylenia się od odpowiedzialności karnej w takiej sytuacji, szansą będzie wykazanie sprawcy przed sądem, że pozostawał on w błędzie co do wieku osoby pokrzywdzonej. Zgodnie bowiem z art. 28 § 1 k.k., „nie popełnia przestępstwa, kto pozostaje w usprawiedliwionym błędzie co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego”.

Opinia biegłego

REKLAMA

W toku procesu karnego będzie najprawdopodobniej powołany biegły np. z zakresu antropologii, który będzie musiał ocenić, na ile sprawca mógł stwierdzić, na podstawie wyglądu osoby pokrzywdzonej, że obcuje z osobą powyżej 15 roku życia.

Opinia biegłego nie powinna jednakże przesądzać o wyniku sprawy. Należy przecież wziąć pod uwagę, że szacowanie wieku danej osoby jest bardzo indywidualne i zależy także od ubioru tej osoby w momencie zdarzenia i jej zachowania. Są to części składowe, które dopiero ocenione sumarycznie mogą dać właściwą odpowiedź na pytanie czy sprawca mógł przewidywać, że osoba, z którą współżył była poniżej 15 roku życia.

Błąd co do wieku osoby pokrzywdzonej

Ustalenie jednak błędu po stronie sprawcy co do wieku osoby pokrzywdzonej skutkować będzie wyłączeniem jego odpowiedzialności karnej. Warto spojrzeć na następujące orzeczenia dotyczące tego aspektu:

 1. „Zdarzający się tu błąd co do wieku ofiary wyłącza umyślność sprawcy, zatem i jego odpowiedzialność karną. Błąd co do wieku ofiary zachodzi, gdy modelowy obywatel o cechach psychofizycznych sprawcy nie mógłby w podobnych okolicznościach rozpoznać, że przedmiotem czynności wykonawczej jest małoletni poniżej lat 15” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. II AKa 106/20).
 2. „W wypadku przestępstwa z art. 200 § 1 k.k. ewentualny błąd co do liczbowego znamienia określonego tam czynu zabronionego należy rozważać z uwzględnieniem takich okoliczności, jak w szczególności wygląd małoletniego, w tym jego wzrost oraz ubiór w czasie czynu. Relewantnym kryterium jest także stopień rozwoju psychicznego pokrzywdzonego” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. akt II AKa 233/17).

Przestępstwo ścigane z urzędu

Warto również pamiętać, że przestępstwo z art. 200 § 1 k.k. jest ścigane z urzędu z oskarżenia publicznego. Zostało ono wprowadzone z uwagi na konieczność ochrony prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego małoletnich oraz ze względu na potrzebę zapobieżenia ich deprawacji i demoralizacji.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Gina
  2023-04-16 01:35:07
  Bylismy obydwoje młodzi bardzo młodzi wakacje padało w domu nikogo zabawa w dr. Było miłe dotykanie mizianie po prostu przyjemnie ,powoli zaczęło nas podniecać ,cała oprawa to ukrywanie się ,czekanie na okazje by się pobawić ocierać wreszcie kiedyś w nocy udało się pamietam jak brat wszedł we mnie zrobiło się tak miło ze najchętniej chciałabym by nigdy się nie cofnął . No cóż trwało to bardzo długo nigdy po zakończeniu tego okresu nie mieliśmy z tym problemu wiem raz już po latach zapytał mnie czy nie chciała bym spróbować ,zgodziłam się od razu powiem wam mieliśmy ognie sztuczne jaj dawniej .mamy rodziny i to dla dobra rodzin nie robimy dalej.
  1
 • Dana
  2023-04-16 01:23:19
  Ja miałam takie zbliżenia ,ciekawość później rozkosz ,na końcu obawy by nie rozlało się mleko. Zaczęłam czytać śledzić temat okazuje się to nie sporadyczne są kontakty. Nie chce oceniac innych ,mnie było cudownie.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pan Profesor
  2023-04-07 22:13:19
  dzieci nie są niedorozwinięte i często potrafią podjąć lepsze decyzje niż dorośli więc ograniczanie ich w ten sposób jest hipokryzją co może doprowadzić do zahamowania ich rozwoju, skutkiem tego są też różne tragedie i rozłąki dlatego jestem stanowczo przeciwko ograniczeniom seksualnym jeżeli osoba nie wyraziła sprzeciwu
  2
 • Gargi
  2023-05-26 08:45:16
  Progi wiekowe jak opisuje mecenas miały zostać obniżone na przestrzeni lat 2010-13 w tamtym momencie mówiono i brano pod uwagę właśnie okres w którym nastąpiło wiele zmian co do uprawnia sexu przez nieletnich (ich dojrzewanie na przestrzeni lat bardzo uległo zimną i przyspieszyło) robią to oni często sam pamiętam miałem 15 lat ona 14 ale wiele lat później mając więcej też była młodziutka 15 latka ach... te progi wielokrotnie niszczą życie ludziom miał zostać on obniżony do bariery 13 lat wybuchła wtedy ( 2011-12 r)wielka krytyka jak to to dopiero dzieci żebyście wiedzieli co dzieje się na imprezach te ala 13-4 latki to są dopiero dzieci pełne hormonów i świadome co robią po tym bariera 14 lat ostatecznie zaproponowana przez polityków jeszcz, została usunięta i przepis znów zamarł martwo na wiele lat (ujmując 15 latka/latki) a pomyśleć jak dużo by to dało takim którzy upr. sex 14 latka za jej zgodą bo chciała a nie jak inni mówią jest pedofilem to duże blednę społeczne posądzenie które nie ma żadnych podstaw skoro oboje tego chcieli, nie możemy mówić i dociekać tego że ktoś jest pedofilem jeśli małoletnia chce może i robić to z kimś o 15 lat starszym to jej sprawa nie rządu, ale przepis jednak wtedy zaczyna krzywdzić tych którzy nic nie zrobili złego podkreślam. Ale te pierwsze zbliżenia jak inni opisują poniżej itp to było coś pięknego po imprezie i w jej trakcie wspaniałe lata pamiętam :) pozdrawiam.
  0
 • Rfvv
  2022-08-13 14:45:52
  Czyli takie 5 letnie dziecko może być gwałcone jak się zgodzi .
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • pff
  2023-06-08 18:22:09
  Widzę, że całe pedofilskie towarzystwo się zebrało komentować.
  3
 • olek
  2022-11-21 02:51:07
  No faktycznie moim zdaniem uprawianie seksu z dziewczyną to minimum w wieku 17 lat za jej świadomą zgodą i nigdy nie korzystać z okazji gdy jest po alkoholu.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

REKLAMA

Głosowanie przez pełnomocnika

Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

Głosowanie korespondencyjne

Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

REKLAMA

Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

REKLAMA