reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Świadczenia pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Świadczenia pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Rencistom, którzy w czasie wojny nie byli żołnierzami, a utracili wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie do renty.

Rencista składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dowolnej jednostki ZUS. Wniosek rozpatrzy i wyda decyzję w ciągu 30 dni ta jednostka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wypłaca renciście rentę.

Rencista składa wraz z wnioskiem orzeczenie o uznaniu za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku, zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę oraz dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Jeśli emeryt nie jest zadowolony z decyzji ma prawo do odwołania do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Musi jednaj pamiętać, że ma na to tylko miesiąc.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Osobami uprawnionymi do świadczenia pieniężnego dla niewidomych ofiar działań wojennych są obywatele polscy, posiadający stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie wchodząc w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu doznali naruszenia sprawności organizmu powodującego całkowitą niezdolność do pracy, poprzez utratę wzroku.

Do utraty wzroku musiało dojść w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji niewypałów bądź niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej. Od dnia 1 marca 2010 roku świadczenie wynosi 593,28 zł.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Jeżeli emeryt pobiera emeryturę świadczenie wypłacane jest wraz z emerytura.

Zobacz: Dodatki dla rencisty

Do świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Jeśli dodatek pielęgnacyjny przysługuje z tytułu orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje on w wysokości zwiększonej o połowę.

Renciście, który ma prawo jednocześnie do świadczenia pieniężnego dla niewidomych cywilnych ofiar działań wojennych oraz do:

  • dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku,
  • dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • dodatku za tajne nauczanie,
  • świadczenia pieniężnego dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
  • świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

przysługuje tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z tych dodatków – wyższy lub wybrany przez rencistę.

Zobacz również serwis: Renty

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. Nr 249, poz.1824).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama