| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Ekwiwalent za deputat węglowy dla rencisty

Ekwiwalent za deputat węglowy dla rencisty

Byłemu pracownikowi kolejowemu pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje prawo do deputatu węglowego, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Prawo do deputatu przysługuje także członkom rodziny tego pracownika pobierającym po nim rentę rodzinną.

Uprawnionym przysługuje deputat węglowego w ilości 1800 kg węgla kamiennego rocznie, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Ekwiwalent wypłacany jest dwa razy w roku w marcu i we wrześniu, za okres odpowiednio od 1 stycznia do 30 czerwca oraz za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

Prawo do świadczenia przysługuje także renciście, który otrzymuje rentę z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei oraz osobie, której przyznano kolejową rentę w drodze wyjątku.

Natomiast prawa do deputatu nie otrzyma rencista, jeżeli prawo do deputatu nie przysługiwało mu w okresie zatrudnienia, z tytułu którego powstało prawo do renty.

W przypadku przyznania renty rodzinnej po emerycie lub renciście ekwiwalent pieniężny z tytułu tej renty przysługuje dopiero po upływie okresu, za który został wypłacony emerytowi lub renciście.

W przypadku gdy rentę rodzinną pobiera więcej niż jedna osoba wszystkim tym osobom przysługuje łącznie jeden ekwiwalent. W razie podziału renty rodzinnej ekwiwalent pieniężny ulega podziałowi w częściach równych, odpowiednio do liczby uprawnionych.

Renciście przebywającemu w domach pomocy społecznej ekwiwalent pieniężny wypłaca się miesięcznie wraz z wypłatą renty.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Rencista nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego z dniem przyznania renty. Wcześniej jednak uprawniony musi złożyć wniosek o wypłatę ekwiwalentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do wniosku rencista dołącza dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu i określający jego wysokość. Właściwą do rozpoznania wniosku rencisty jest jednostka ZUS, która wypłaca rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną.

Wniosek rencista składa osobiście lub poprzez swojego przedstawiciela ustawowego.

W ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie ZUS podejmuje decyzję. Od decyzji renciście w ciągu 30 dni przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Praca

Ustawa z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »