reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Ekwiwalent za deputat węglowy dla rencisty

Ekwiwalent za deputat węglowy dla rencisty

Byłemu pracownikowi kolejowemu pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje prawo do deputatu węglowego, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Prawo do deputatu przysługuje także członkom rodziny tego pracownika pobierającym po nim rentę rodzinną.

Uprawnionym przysługuje deputat węglowego w ilości 1800 kg węgla kamiennego rocznie, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Ekwiwalent wypłacany jest dwa razy w roku w marcu i we wrześniu, za okres odpowiednio od 1 stycznia do 30 czerwca oraz za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

Prawo do świadczenia przysługuje także renciście, który otrzymuje rentę z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei oraz osobie, której przyznano kolejową rentę w drodze wyjątku.

Natomiast prawa do deputatu nie otrzyma rencista, jeżeli prawo do deputatu nie przysługiwało mu w okresie zatrudnienia, z tytułu którego powstało prawo do renty.

W przypadku przyznania renty rodzinnej po emerycie lub renciście ekwiwalent pieniężny z tytułu tej renty przysługuje dopiero po upływie okresu, za który został wypłacony emerytowi lub renciście.

W przypadku gdy rentę rodzinną pobiera więcej niż jedna osoba wszystkim tym osobom przysługuje łącznie jeden ekwiwalent. W razie podziału renty rodzinnej ekwiwalent pieniężny ulega podziałowi w częściach równych, odpowiednio do liczby uprawnionych.

Renciście przebywającemu w domach pomocy społecznej ekwiwalent pieniężny wypłaca się miesięcznie wraz z wypłatą renty.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Rencista nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego z dniem przyznania renty. Wcześniej jednak uprawniony musi złożyć wniosek o wypłatę ekwiwalentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do wniosku rencista dołącza dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu i określający jego wysokość. Właściwą do rozpoznania wniosku rencisty jest jednostka ZUS, która wypłaca rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną.

Wniosek rencista składa osobiście lub poprzez swojego przedstawiciela ustawowego.

W ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie ZUS podejmuje decyzję. Od decyzji renciście w ciągu 30 dni przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Praca

Ustawa z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama