reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Kiedy renciście przysługuje świadczenie dla byłych żołnierzy górników

Kiedy renciście przysługuje świadczenie dla byłych żołnierzy górników

Określona liczba rencistów ma prawo do świadczenia pieniężnego dla byłych górników. Kwota świadczenia może podwyższyć rentę inwalidzką lub rentę rodzinną nawet o 180 złoty.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników przysługuje żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych; żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach.

Świadczenie przysługuje także byłym żołnierzom górnikom przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

Wniosek o przyznanie świadczenia składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rencista musi wraz z wnioskiem złożyć zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień potwierdzające rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.

Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku rencisty jest jednostka, która wypłaca emeryturę lub rentę. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni.

Jeśli rencista nie zgadza się z decyzją może w ciągu miesiąca złożyć odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Renciście, który jest uprawniony jednocześnie do świadczenia pieniężnego dla byłych żołnierzy górników i do:

  • dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku, określonych w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • dodatku za tajne nauczanie,
  • świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud urany i batalionach budowlanych,
  • świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR,

przysługuje tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z tych dodatków. Renciście przysługuje wyższy lub wybrany dodatek bądź świadczenie.

Wysokość świadczenia dla byłych żołnierzy górników wynosi od 9,08 zł do 181,10 zł w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy.

Świadczenie przysługuje za każdy pełny miesiąc tego zatrudnienia, maksymalnie za 20 miesięcy.

Zobacz również serwis: Praca

Ustawa z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001r. Nr 60, poz.622 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama