REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki dla rencisty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Karaś
Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Renciści w określonych przypadkach mogą otrzymywać dodatki do swoich świadczeń. Często znacznie zwiększa to otrzymywane przez nich świadczenia. Warto sprawdzić, czy przysługuje nam któryś z dodatków. 

 Rencista może liczyć na następujące dodatki:

REKLAMA

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek dla sierot,
  • dodatek kombatancki,
  • dodatek za tajne nauczanie,
  • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników,
  • świadczenie pieniężne dla deportowanych,
  • świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych,
  • dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny,
  • ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla,
  • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych.

Rodzaj dodatku

Opis dodatku

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek przysługuje uprawnionemu do renty, jeżeli został on uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osoba, która ukończyła 75 rok życia.

Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji wydaje lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi podstawę dla organu rentowego do wydania decyzji o ustaleniu prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

Na wniosek osoby ubiegającej się o dodatek pielęgnacyjny wydawana jest decyzja o przyznaniu tego dodatku. W przypadku, gdy osoba ukończy 75 rok życia, ZUS z urzędu przyznaje prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek ten przysługuje osobie, której oboje rodzice nie żyją. Ponadto przysługuje dziecku, któremu zmarła matka, a ojciec jest nieznany. Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej do renty rodzinnej lub jej części i faktycznie pobierającej to świadczenie.

Osoba zainteresowana dodatkiem musi złożyć wniosek do ZUS, ponieważ ZUS nie przyznaje tego dodatku z urzędu.

Fakt przebywania sieroty zupełnej w rodzinie zastępczej nie stanowi przeszkody w przyznaniu przez ZUS omawianego dodatku. Natomiast w przypadku adopcji dziecka nie przysługuje mu dodatek.

Dodatek kombatancki

Dodatek przysługuje kombatantom i innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczący o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Przyznanie dodatku kombatanckiego możliwe jest na podstawie pisemnego wniosku zgłoszonego do jednostki ZUS wypłacającej rentę. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającego okresy działalności kombatanckiej lub represji.

Dodatek za tajne nauczanie

Dodatkowe świadczenie przyznawane jest osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników

Przyznawane jest na podstawie żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w:

  • kopalniach węgla,
  • kamieniołomach,
  • zakładach rud uranu i batalionach budowlanych

Świadczenie to jest przyznawane i wypłacane przez organy rentowe na podstawie zaświadczenia organu wojskowego. Organem wojskowym wydającym zaświadczenie jest Wojskowa Komenda Uzupełnień. W zaświadczeniu musi się znaleźć informacja potwierdzająca rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.

Świadczenie pieniężne dla deportowanych

Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Świadczenie pieniężne przysługuje za każdy pełny miesiąc trwania pracy nie więcej jednak łącznie niż za 20 miesięcy pracy przymusowej.

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych przyznawane jest poprzez decyzję kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wypłacane jest przez organy rentowe.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Świadczenie przysługuje cywilom, niewidomym ofiarom działań wojennych. Przysługuje osobom, które nie wchodziły w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu. Ubiegający się o świadczenie musiał doznać naruszenia organizmu powodującego całkowitą niezdolność do pracy, poprzez utratę wzroku. Do takiego uszkodzenia musiało dojść w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub też eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej.

Dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny

Dodatek przysługuje kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Ryczałt przysługuje kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Ryczałt przysługuje w wysokości w wysokości 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe przysługuje

Dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny może być przyznany także wdowom lub wdowcom po kombatancie. Wymagane jest w tym celu zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzające uprawnienie jako członka rodziny po kombatancie.

Ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla

Ekwiwalent przysługuje byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej.

Do ZUS z wnioskiem o wypłatę ekwiwalentu występuje przedsiębiorstwo górnicze. Wcześniej musi ono uzyskać od rencisty oświadczenia o rezygnacji z prawa do pobierania deputatu węglowego w naturze.

Wysokość ekwiwalentu stanowi iloczyn ilości węgla objętego uprawnieniami, która nie może być wyższa niż 3 Mg węgla kamiennego rocznie i przeciętnej średniorocznej ceny zbytu węgla.

Ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych

Ekwiwalent przysługuje byłym pracownikom kolejowym, którym przysługiwało prawo do deputatu węglowego w zatrudnieniu, z którego powstało prawo do renty.

Ekwiwalent ten przysługuje w związku z komercjalizacją i prywatyzacją "Polskich Kolei Państwowych”. Organ rentowy wypłaca deputat węglowy. Jego wysokość to 1800 kg węgla kamiennego rocznie w formie ekwiwalentu pieniężnego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

Od 2026 roku MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

REKLAMA

Dziura Tuska coraz większa. Czy składka zdrowotna powiększy deficyt budżetowy?

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku staje się faktem – Senat przyjął ustawę bez poprawek, a rząd Donalda Tuska zapowiada pokrycie 4,6 miliarda złotych ubytku z budżetu państwa. Tymczasem deficyt budżetowy rośnie w zastraszającym tempie, już po pierwszym kwartale 2025 roku sięgając 76,3 mld zł. Czy nowelizacja przepisów jeszcze bardziej pogłębi „dziurę Tuska” i zagrozi stabilności finansów publicznych?

Składka zdrowotna od 2026 r. Straty w kwocie ok. 4,6 mld zł pokryje budżet

Co dalej ze składką zdrowotną? Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła w okresie, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

REKLAMA

Prawo jazdy stracisz od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

Darowizna lub spadek? Wprowadzają w błąd, a później słono za to płacimy

Uwaga na oszustwa na darowizny i spadki! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech. Jak to wyglądało?

REKLAMA