reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Renciście, który jest kombatantem wojennym przysługuje prawo do dodatku kombatanckiego. Aby otrzymać dodatek rencista musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek.

Za kombatantów wojenny uznaje się osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Kombatantom oraz innym osobom uprawnionym, pobierającym rentę przysługuje dodatek kombatancki.

Wysokość dodatku kombatanckiego wynosi 181,10 zł miesięcznie.

Kwota dodatku kombatanckiego podlega corocznej waloryzacji, przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent.

Kwotę dodatku kombatanckiego ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza w formie komunikatu, na co najmniej na 12 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji należną od tego terminu.

Zobacz również: Na jakie dodatki do enty może liczyć rencista

Renciście przysługuje tylko jeden dodatek, wyższy lub wybrany przez rencistę, w przypadku, kiedy rencista uprawniony jest jednocześnie do renty i do:
• dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku,
• dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
• dodatku za tajne nauczanie,
• świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud urany i batalionach budowlanych,
• świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Pan Antoni spełnia warunki otrzymania zarówno dodatku za tajne nauczanie, gdyż w czasie wojny prowadził tajne komplety, jak i do dodatku kombatanckiego. Pani Antoni otrzyma tylko jeden z tych dodatków. Może to być dodatek wyższy lub wybrany przez Pana Antoniego.

Dodatek kombatancki przysługuje na podstawie zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W zaświadczeniu musi znaleźć się określenie stwierdzające okresy działalności kombatanckiej lub represji.
Decyzję o przyznaniu dodatku kombatanckiego ZUS wyda renciście w ciągu 30 dni od dnia ustalenia wszystkich okoliczności w sprawie. W przypadku nie przyznania dodatku rencista może w ciągu miesiąca, od daty doręczenia mu decyzji złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawa prawna: Art. 15 Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn, zm.)

Zobacz również serwis: Renty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kopeć & Zaborowski

Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama