REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto nie ma prawa do renty socjalnej?

Julia Sokołowska

REKLAMA

REKLAMA

Spełnienie określonych przez prawo przesłanek do przyznania renty socjalnej, nie gwarantuje jeszcze przyznania prawa do renty. W określonych sytuacjach renta socjalna nie będzie przysługiwać, pomimo spełniania niezbędnych warunków.

Komu przysługuje prawo do renty socjalnej?

REKLAMA

Prawo do renty socjalnej posiadają obywatele Polski, jak i cudzoziemcy zamieszkujący i przebywający na terytorium Polski. Najważniejszym warunkiem otrzymania prawa do renty jest niezdolność do pracy. Osoba niezdolna całkowicie do pracy otrzyma stałą rentę socjalną, a osoba okresowo niezdolna do pracy – okresową rentę socjalną. Niezdolność do pracy, aby uzasadniała prawo do renty socjalnej musi powstać:

1) przed ukończeniem 18 roku życia;

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia;

3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że prawo do renty socjalnej przysługuje tylko osobie pełnoletniej.

Kto nie ma prawa do renty?

Może się zdarzyć, że pomimo spełnienia wcześniej opisanych wymagań, niezbędnych do otrzymania renty socjalnej, dana osoba nie ma prawa do renty. Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do innego rodzaju świadczeń emerytalno-rentowych, w szczególności do:

1) emerytury, 

2) uposażenia w stanie spoczynku, 

3) renty z tytułu niezdolności do pracy, 

4) renty inwalidzkiej,

5) świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,

6) renty strukturalnej, 

7) zasiłku przedemerytalnego,

8) świadczenia przedemerytalnego,

9) nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zobacz również: Wniosek o rentę socjalną

Osoba, która jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej w o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha lub, której udział w nieruchomości przekracza 5 ha nie otrzyma prawa do renty socjalnej.

Pani Alicja ma prawo do renty socjalnej, ze względu na swoją niezdolność do pracy. W trakcie pobierania renty, zmarł jej tato. Pani Alicja nie zostanie pozbawiona renty socjalnej. Możliwe jest, aby jedna osoba uzyskała prawo zarówno do renty socjalnej, jak i do renty rodzinnej. Posiadanie prawa do obu świadczeń powoduje ograniczenie wysokości renty. Łączna kwota obu rent nie może przekraczać 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1412,58 złoty.

Tymczasowe aresztowanie a renta

Renta socjalna nie przysługuje osobie do niej uprawnionej za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Osoba, która jest tymczasowo aresztowana lub która odbywa karę pozbawienia wolności ma obowiązana niezwłocznie powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ wypłacający rentę socjalną o tym fakcie. Obowiązek ten spoczywa również na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.

Zobacz również serwis: Renta socjalna

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA