reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Jaka jest wysokość renty socjalnej?

Jaka jest wysokość renty socjalnej?

Wysokość renty socjalnej jest ściśle określona przez przepisy prawa. Niekiedy na wysokość renty socjalnej wpływa wysokość renty rodzinnej.

Renta socjalna przysługuje obywatelom Polski zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawo do renty socjalnej przysługuje także określonej grupie cudzoziemców. Po pierwsze prawo do renty posiadają cudzoziemcy zamieszkujący i przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, na czas uzyskania statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej. Obywatele państwa Unii Europejskiej, którzy mają miejsce zamieszkania i przebywają na terytorium Rzeczypospolitej także otrzymają rentę socjalną.

Zobacz również: Renta socjalna w pytaniach i odpowiedziach

Renta socjalna przysługuje tylko osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna wynosi 84 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej. Od dnia 1 marca 2010 roku renta socjalna wynosi 593,28 złoty.

Co roku wysokość renty socjalnej ulega podwyższeniu, dzieje się tak ponieważ wysokość renty socjalnej waloryzuje się w marcu każdego roku.

Istnieje możliwość, aby jedna osoba uzyskała prawo zarówno do renty socjalnej, jak i do renty rodzinnej. Posiadanie prawa do obu świadczeń powoduje ograniczenie wysokości renty. W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega obniżeniu. Łączna kwota obu rent nie może przekraczać 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 706,29 złoty. 200 % kwoty najniższej renty wynosi 1412,58 złoty.

Zobacz również serwis: Renta socjalna

Jednak kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 70,629 złoty.

Uprawnionemu do renty socjalnej, renta nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 1412,58 złoty, czyli 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama