reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Kiedy zawieszeniu ulega renta socjalna?

Kiedy zawieszeniu ulega renta socjalna?

Osobie pobierającej rentę socjalną może zostać zawieszona wypłata jej świadczenia. Zawieszenie renty może spowodować prowadzenie własnej działalności lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Renta socjalna przysługuje obywatelom Polski, jaki i określonej grupie cudzoziemców zamieszkałych w Polsce. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Osoby pobierające rentę socjalną muszą się liczyć, z tym że w określonych sytuacjach jej prawo do renty zostanie zawieszone. Dzieje się tak w razie, kiedy rencista osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za taką działalność uważa się zatrudnienie, służbę między innymi w wojsku, Policji, Straży Pożarnej oraz inną pracę zarobkową lub prowadzenie działalności pozarolniczej.

Przychodem, który powoduje zawieszenie prawa do renty socjalnej jest również przychód z pobranego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, wyrównawczego. Za przychód Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uzna wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, świadczenie rehabilitacyjnego i dodatek wyrównawczy.

Pan Marcin pobiera rentę socjalną. W trakcie jej pobierania stał się właścicielem mieszkania, które postanowił wynająć. Musi pamiętać o tym, że przychodów z tytułu umowy najmu powoduje zawieszenie prawa do renty socjalnej.

O przychodzie, który może spowodować zawieszenie prawa do renty, rencista ma obowiązek powiadomić ZUS lub inny organ wypłacający mu rentę. Uprawniony do renty powiadamia o kwocie swoje przychodu. Jeśli nie może tego dokonać sam, może poprosić swojego przedstawiciela ustawowego. Powiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych następuje w formie pisemnego oświadczenia. 

Zobacz również serwis: Renta socjalna

Należy podawać prawdziwe dane, ponieważ ZUS ma możliwość wystąpienia do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów w celu dokonania weryfikacji oświadczenia złożonego przez rencistę.

Zawieszenie prawa do renty socjalnej następuje za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przez rencistę przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 30 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. ZUS bierze pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

Zobacz również: Wniosek o rentę socjalną

Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej wynosi od 1 grudnia 2010 roku do 28 lutego 2011 roku 961,00 złoty.

Podstawa prawna: Art. 10 ustawy z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama