reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Renta socjalna Vademecum

Renta socjalna Vademecum

Renta socjalna wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Renta socjalna przysługuje w związku z niezdolnością do pracy. Wysokość renty socjalnej wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Kto ma prawo do renty socjalnej

Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia oraz jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Naruszenie sprawności organizmu musi powstać w ściśle określonym okresie, aby osoba ubiegająca się o rentę mogła ją otrzymać . Naruszenie sprawności organizmu, które spowodowało całkowitą niezdolność do pracy musi powstać przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej  przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna

O rentę socjalna może się ubiegać osoba pełnoletnia, czyli taka która ukończyła 18 rok życia. Ponadto za osobę pełnoletnią uważa się kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18 roku życia. Drugim warunkiem koniecznym ubiegania się o rentę socjalną jest również niezdolność do pracy. O niezdolności do pracy może być mowa, gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy

Zobacz także: Kto może ubiegać się o prawo do renty socjalnej

Kto nie ma prawa do renty socjalnej

Pomimo spełnienia wymaganych warunków osoba ubiegająca się o rentę socjalną nie otrzyma jej, jeśli:

  • ma ustalone prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
  • pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
  • jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności,
  • ma ustalone prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Ponadto właściciel, współwłaściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych również nie otrzyma prawa do renty socjalnej.

Zobacz także: Kto nie ma prawa do renty socjalnej

Osobie pobierającej rentę socjalną, renta zostanie zawieszona, jeśli będzie osiągała przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, czyli dochody z zatrudnienia, służby w wojsku, Policji, Straży Pożarnej lub innej pracy zarobkowej lub z prowadzenie działalności pozarolniczej.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, gdy osoba rencista osiągnął przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.

Zobacz także: Kiedy zawieszeniu ulega renta socjalna

Zobacz także: W jakich sytuacjach następuje zawieszenie renty socjalnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkiem koniecznym ubiegania się o rentę socjalną jest niezdolność do pracy. O niezdolności do pracy może być mowa, gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Fot. Fotolia
Warunkiem koniecznym ubiegania się o rentę socjalną jest niezdolność do pracy. O niezdolności do pracy może być mowa, gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)748.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama