REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna w pytaniach i odpowiedziach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do renty przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność musi powstać w określonym czasie. Sprawdź kto i na jakich zasadach może otrzymać rentę socjalną. 

Czy mama otrzyma rentę socjalną

Moja mama ma przepracowane tylko 10 lat, właśnie ukończyła 60 lat. Czy jest szansa na otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy z ZUS lub renty socjalnej?

REKLAMA

Renta socjalna, o którą Pani pyta jest świadczeniem, którego przyznanie nie jest uzależnione od udowodnienia jakiekolwiek okresu pracy. Jednakże renta ta – zgodnie z przepisami ustawy o rencie socjalnej - przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18 roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

REKLAMA

Wprawdzie przyznanie renty socjalnej nie jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów pracy, ale przysługuje ona wyłącznie tym osobom, które w dzieciństwie lub w okresie nauki doznały naruszenia sprawności organizmu, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitej niezdolności do pracy.

Jeśli chodzi o emeryturę to, zgodnie z przepisami ustawy emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - kobieta urodzona przed dniem 1 stycznia 1949 r. może przejść na emeryturę w wieku 60 lat jeżeli posiada co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Istnieje również możliwość przejścia na emeryturę kobiecie w wieku 60 lat, przy krótszym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym, wynoszącym co najmniej 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z przekazanych informacji - mama pani posiada 10-letni okres pracy – zatem jest to okres niewystarczający do przyznania omawianej emerytury. Dodatkowo informuję, że przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się nie tylko okresy pracy, czyli okresy składkowe ale również okresy nieskładkowe, czyli niewykonywania pracy, z tym że okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in. okres opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie, bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat.

Ponadto tak jak okresy składkowe, traktuję się przy ustalaniu prawa do emerytury okresy pracy w gospodarstwie rolnym np. rodziców – po ukończeniu 16 – go roku życia.

Podstawa prawna:

art. 28 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej

Renta socjalna

Mam pytanie odnośnie renty socjalnej. Pobierałam ją od 6 lat, obecnie ZUS stwierdził, że wyzdrowiałam i zawiesił mi rentę. Nigdy nie pracowałam, mam 26 lat i wysoką krótkowzroczność -19bhp, zwyrodnienie siatkówki i bardzo złe pole widzenia. Czy może mi pan odpowiedzieć – dlaczego ZUS tak postąpił? Z roku na rok moja wada się pogarsza i brak jest perspektyw na wyleczenie. Co robić dalej? Czy odwołać się skoro jestem zdrowa?

Renta socjalna może być przyznana wyłącznie osobie uznanej za całkowicie niezdolną do pracy.

REKLAMA

Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę , która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS - zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną. Orzeczenie takie wydaje na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji, a jeżeli dokumentacja ta jest niewystarczająca również po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie.

Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - osobie, która nie zgadza się z tym orzeczeniem przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej. Komisja lekarska orzeka w składzie trzyosobowym, a rozstrzygnięcia podejmuje w formie orzeczenia, większością głosów. Istotne jest to, że członek komisji lekarskiej nie może być równocześnie lekarzem orzecznikiem.

Jeżeli osoba zainteresowana nie zgodzi się z orzeczeniem komisji lekarskiej – wówczas od decyzji organu rentowego wydanej na podstawie orzeczenia tej komisji - może wnieść odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli zatem – Pani zdaniem - lekarz orzecznik wydał orzeczenie niezgodne ze stanem faktycznym, proponuję skorzystanie z podanych wyżej środków odwoławczych.

Natomiast jeżeli Pani stan zdrowia ulegnie pogorszeniu - to w takim przypadku - może Pani ponowić wniosek o rentę socjalną – niezależnie od tego, czy skorzystała Pani ze środków odwoławczych od wcześniej wydanej odmownej decyzji. Do ponownego wniosku o rentę socjalną powinna Pani dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające pogorszenie stanu zdrowia.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej

art. 13 i 14 ustawy z dnia 17 grudnia 19998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czy ZUS może sprawdzić wysokość przychodów rencisty

Pobieram rentę socjalną. Niebawem podejmę pracę z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 2 tys. zł. Czy w przypadku gdybym nie poinformowała ZUS o tym przychodzie albo podała dużo niższy od faktycznego, urząd będzie mógł zweryfikować treść mojego oświadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do występowania do urzędu skarbowego o przekazanie informacji dotyczącej:

  • wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

ZUS może wystąpić do urzędu skarbowego o sprawdzenie przychodów nie tylko wtedy, gdy osoba uprawniona złożyła zawiadomienie o jego osiąganiu i zamierza sprawdzić, czy zgadza się wysokość przychodów, ale również wtedy, gdy w ogóle nie złożyła takiego zawiadomienia.

W przypadku wykrycia, że fakt osiągania przychodu lub jego rzeczywista wysokość zostały zatajone przez świadczeniobiorcę, ZUS zażąda zwrotu wypłaconego świadczenia wraz z odsetkami.

Podstawa prawna: art. 10 ust. 8 ustawy o rencie socjalnej

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA