reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Zwiększenie składki rentowej po stronie pracodawcy od lutego 2012 roku

Zwiększenie składki rentowej po stronie pracodawcy od lutego 2012 roku

Z dniem 1 lutego 2012 roku wejdzie w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Konsekwencją tego będzie zwiększenie składki na ubezpieczenie rentowe po stronie pracodawcy.

Jednym z postanowień premiera zawartych w jego expose było podniesienie stopy procentowej składki na powszechne ubezpieczenia rentowe w części finansowanej przez jej płatników o 2 punkty procentowe. W dniu 1 lutego 2012 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 21 grudnia 2011 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, którą Prezydent podpisał 27 grudnia 2011 roku. Jest to ustawa nowelizująca system ubezpieczeń społecznych, która realizuje zapowiedź premiera o podwyższeniu składki na ubezpieczenie rentowe.

Zmiana będzie polegać na podniesienie o 2 proc. składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatników, czyli przez pracodawców. Skutkiem takiej zmiany jest podniesienie składki na ubezpieczenie rentowe z 6 proc. do 8 proc. Składka będzie finansowana na niezmienionym poziomie 1,5 proc. przez ubezpieczonego (pracownika) oraz na zwiększonym na poziomie 6,5 proc. przez pracodawcę.

Zobacz także: Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Skąd się wzięła zmiana

Składka 6 proc. na ubezpieczenie rentowe obowiązywała od dnia 1 stycznia 2008 roku. Wcześniej składka na ubezpieczenia rentowe wynosiła 13 punktów procentowych podstawy jej wymiaru. W latach 2007 – 2008 zmniejszono ją najpierw do 10, a potem do 6 proc. Spowodowało to niedobór w systemie rentowym.

Celem nowelizacji jest ograniczeniu deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie funduszu rentowego. Natomiast w perspektywie wieloletniej ma to służyć zrównoważeniu się wpływów i wydatków tego funduszu. Podniesienie składki rentowej por stronie pracodawcy o 2 proc. przyniesie ona 6,5 mld zł dodatkowego wpływu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Istnieje jednak groźba zwiększenia bezrobocia, ponieważ pracodawcy zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami. Szczególnie dotkliwie odczują to pracodawcy zatrudniający wielu pracowników.

Z wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych funduszu rentowego finansowane są między innymi wypłaty rent z tytułu niezdolności do pracy, rent szkoleniowych, rent rodzinnych, dodatków do rent rodzinnych dla sierot zupełnych oraz dodatków pielęgnacyjnych.

Zobacz także: Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 grudnia 2011 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2011 r. Nr 291 poz. 1706)
Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana będzie polegać na podniesienie o 2 proc. składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatników, czyli przez pracodawców.
Zmiana będzie polegać na podniesienie o 2 proc. składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatników, czyli przez pracodawców.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama