| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla wszystkich ubezpieczonych wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, a na ubezpieczenie rentowe 6 proc. podstawy wymiaru.

Składki na ubezpieczenia emerytalne opłacają z własnych środków ubezpieczeni oraz płatnicy składek. Opłacają je w równych częściach w przypadku przede wszystkim pracowników. Ponadto w równych częściach składki opłacają ubezpieczeni i płatni w przypadku osób wykonujących pracę nakładczą, członków spółdzielni, zleceniobiorców, osób współpracujących ze zleceniobiorcami, posłów i senatorów, stypendystów sportowych, osób pobierających stypendium słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, osób wykonujących odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Również w przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej oraz osób odbywających służbę zastępczą składki są opłacane o połowie.

Składki na ubezpieczenia emerytalne osób pobierających świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczeni i płatnicy składek.

W przypadku tych osób składki na ubezpieczenie rentowe finansują z własnych środków ubezpieczeni w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru oraz z własnych środków w wysokości 4,5 proc. podstawy wymiaru płatnicy składek.

Zobacz także: Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne pracowników

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność, oraz osób finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni.

Podobnie jest w przypadku osób dobrowolnie ubezpieczonych emerytalnie i rentowo oraz w przypadku osób kontynuujących ubezpieczenie po ustaniu obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób współpracujących finansuje w całości z własnych środków osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej, czyli umowy zawieranej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko, finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę kandydacką, są finansowane z budżetu państwa.

W przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, składki emerytalne i rentowe finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »