| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2012 roku

Kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2012 roku

Zgodnie z zapowiedziami premiera z jego expose w 2012 roku ma nastąpić zmiana w sposobie waloryzacji rent i emerytur. Przez kilka lat waloryzacja będzie waloryzacją kwotową, a nie jak do tej pory waloryzacją procentową.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2012 roku

Co roku następuje zwiększenie świadczeń rentowych poprzez ich waloryzację. Dotychczas waloryzacja polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia rentowego i podstawy jej wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji był średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Od 2012 roku zostanie wprowadzony nowy sposób waloryzacji rent. Mianowicie zostanie wprowadzona waloryzacja kwotowa. Zgodnie z zapowiedziami premiera ma to uchronić budżety gospodarstw domowych rencistów pobierających niższe świadczenia.

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wszystkie renty będą podwyższone o jednakową kwotę, która wyniesie 71 zł. W związku z tym w 2012 roku kwota najniższej renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy w 2012 roku wyniesie 799,18 zł miesięcznie. Kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od dnia 1 marca 2011 wynosi 728,18 zł.

Zobacz także: Jak ustala się wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy

Dla kogo renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia.

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Oceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS. Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki: jest niezdolna do pracy oraz ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Ponadto niezdolność do pracy takiej osoby musiała powstać w określonych okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Wymagany do przyznania renty z tytułu niezdolności do okres składkowy i nieskładkowy różni się w zależności od wieku ubezpieczonego, w którym powstała niezdolność do pracy.

Zobacz także: Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »