reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Jak otrzymać dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej

Jak otrzymać dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej

Osoba uprawniona do renty rodzinnej, która jest sierotą może liczyć na dodatek do swojego świadczenia. Dodatek ten podlega corocznej waloryzacji, dzięki temu jest stale podwyższany.

Niezbędne dla uzyskania prawa do dodatku dla sieroty zupełnej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej. Posiadanie statusu sieroty zupełnej, bez posiadania uprawnienia do renty rodzinnej jest niewystarczające do uzyskania dodatku.

Należy najpierw określić krąg osób posiadających prawo do renty rodzinnej. Zgodnie z przepisami renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Dodatek dla sieroty zupełnej ma na celu złagodzenie ciężkiej sytuacji życiowej, jaką jest śmierć obojga rodziców.

Osoba która straciła oboje rodziców jest uznawana za sierotę zupełną. Tylko sierota zupełna może ubiegać się o dodatek do renty. Osoba, która utraciła jednego z rodziców, jako półsierota nie może ubiegać się o dodatek.

Pani Alicji zmarła matka. Ma po niej prawo do renty rodzinnej. Pani Alicja chce się ubiegać również o dodatek dla sieroty zupełnej, ponieważ jej ojciec jest nieznany. Pani Alicja może otrzymać dodatek, ponieważ za sierotę zupełną uważa się osobę, którego rodzice nie żyją lub gdy jedno z nich nie żyje, a drugie nie jest znane.

Zobacz także: Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 350,94 zł miesięcznie. Wysokość dodatku jest ogłaszana w formie komunikatów Prezesa ZUS.

Dodatek dla sieroty zupełnej jest corocznie waloryzowany. Co oznacza że co roku jest podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.

Dodatek dla sieroty zupełnej jest wolny od podatku dochodowego. Nie podlega też egzekucji administracyjnej, ani sądowej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama