| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w 2012 roku

Wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w 2012 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionym przez ministra pracy i polityki społecznej, wysokość wszystkich świadczeń ulegnie zwiększeniu o 71 zł.

Kto ma prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz którego niezdolność do pracy powstała w określonych okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Osobę, która utraciła w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji uważa się za częściowo niezdolną do pracy.

Zobacz także: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Jak ustala się wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy zależy od wysokości z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:
•    24 proc. kwoty bazowej oraz
•    po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
•    po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych;
•    po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat.

Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 proc. renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2012 roku

Po marcowej waloryzacji w 2012 roku wysokość najniższej renty z częściowej tytułu niezdolności do pracy  wyniesie 613,38 zł miesięcznie. Od 2012 roku przez kilka lat zmieniony zostanie sposób przeprowadzania waloryzacji świadczeń rentowych. Waloryzacja procentowa zostanie zmieniona na waloryzację kwotową, która ma zgodnie z zmierzeniami chronić budżety gospodarstw domowych rencistów pobierających niższe świadczenia. Wszystkie renty będą podwyższone o jednakową kwotę, która wyniesie w 2012 roku 71 zł.

Zobacz także: Jak ustala się wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »