Alimenty na małżonka po rozwodzie
18.10.2016
Zasądzenie alimentów na rzecz małżonka po rozwodzie uzależnione jest od sytuacji osobistej i majątkowej małżonka żądającego alimentów oraz osoby odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego.
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia mogą oni żądać, aby sąd orzekł separację. Małżonkowie w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy mimo orzeczenia o winie. Jednakże czy małżonek niewinny zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz winnego małżonka?
Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją.
Czy od alimentów musimy zapłacić podatek?
06.06.2012
Podatek od alimentów powinniśmy zapłacić wówczas, gdy są one faktycznie otrzymane. Jednak prawo przewiduje tu kilka wyjątków.
Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?
31.10.2011
Pozew o alimenty składamy w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich. Pismo możemy wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.
Alimenty po rozwodzie - vademecum
21.09.2011
Alimenty zasądzane po rozwodzie i w przypadku separacji są przedłużeniem obowiązku, jaki spoczywa na małżonkach w trakcie trwania związku małżeńskiego. Często bowiem rozwód pociąga za sobą pogorszenie się sytuacji materialnej męża lub żony.
Alimenty między małżonkami – vademecum
08.09.2011
Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.
Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym
19.07.2011
Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.
Małżonek rozwiedziony, który nie jest wyłącznie winny rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku może ubiegać się o alimenty od drugiego małżonka. Alimenty te nie są jednak dożywotnie. Kiedy można zaprzestać płacenia alimentów na byłego małżonka?
Regulacja prawna dotycząca alimentów zawarta jest w
belgijskim kodeksie cywilnym. Obowiązek alimentacyjny jest narzucony z mocy samego
obowiązującego prawa. Polega na tym, że jedna osoba ma obowiązek dostarczać
drugiej osobie pomoc niezbędną do życia.
Alimenty
13.12.2011
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Niemieckie prawo alimentacyjne stanowi, że po rozwodzie każdy z małżonków powinien sam troszczyć się o swoją egzystencję. Dlatego istnieje możliwość obniżenia albo czasowego ograniczenia obowiązku do płacenia alimentów dla rozwiedzionego małżonka.
Jak przebiega rozwód w Słowacji?
19.04.2011
Regulacja dotycząca rozwodów w Słowacji jest zawarta w kodeksie rodzinnym, a w części w kodeksie cywilnym. Rozwód jest udzielany jedynie w drodze orzeczenia sądowego.
Rozporządzenia Rady z dnia 1 marca 2001 r. a następnie 27 listopada 2003r. w znaczącym stopniu ułatwiły przeprowadzanie spraw rozwodowych małżeństw, w których małżonkowie nie są tej samej narodowości a jednocześnie są obywatelami UE.
Jaka jest istota rozwodów w Belgii?
03.08.2011
Regulacja rozwodowa znajduje się w belgijskim kodeksie cywilnym. Rozwód może być orzeczony wyłącznie przez organy sądowe.
Czy łatwo o rozwód w Hiszpanii?
03.08.2011
Regulacja dotycząca rozwodów w Hiszpanii została zmieniona ustawą 15/2005 , która wprowadziła liczne ułatwienia w tej kwestii. Obecnie rozwód nie musi być poprzedzony istnieniem prawnie potwierdzonych przyczyn ani uprzednią separacją.
Regulacja dotycząca rozwodów w Anglii i Walii zawarta jest w ustawie o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich. Uzyskanie rozwodu wymaga pisemnego wniosku, złożonego do sądu przez męża lub żonę.
Jak wziąć rozwód we Francji?
03.08.2011
Wniosek o rozwód składany jest za pośrednictwem adwokata, który składa go do właściwego miejscowo sądu. We Francji istnieją trzy rodzaje rozwodów, a regulację rozwodową zawiera kodeks cywilny.
Po rozwodzie sytuacja życiowa i materialna małżonków może ulec zmianie. W takim przypadku można wystąpić do sądu o podwyższenie lub obniżenie zasądzonych alimentów.
Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie
03.08.2011
W wyroku orzekającym rozwód sąd może orzec, iż tylko jeden z małżonków ponosi wyłączną winę rozkładu pożycia. Skutkiem takiego rozstrzygnięcia jest szczególna regulacja odnosząca się do obowiązku alimentacyjnego po stronie wyłącznie winnego byłego małżonka, jeżeli z takim żądaniem wystąpi małżonek uznany za niewinnego rozkładu pożycia.
Alimenty a rozwód bez orzekania o winie
03.08.2011
W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania.
To, czy zapłacimy podatek od otrzymywanych od małżonka alimentów zależy od ich wysokości. Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zasądzonych alimentów.
Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?
01.08.2011
Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.
Kompendium wiedzy o alimentach
03.08.2011
Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania (zarówno pieniędzy, jak i innych przedmiotów np. wyżywienia, ubrania, książek) oraz tzw. środków wychowania – czyli innymi słowy – wychowywania.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Czy tylko?
Czy tylko niedostatek uzasadnia alimenty
01.08.2011
Prawo przyznaje małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia prawo do żądania od małżonka winnego alimentów.
Separacja i alimenty na małżonka
02.08.2011
Jednym ze skutków orzeczenia separacji może być zasądzenie obowiązku alimentacyjnego jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka. Kodeks stanowi wprost, że małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli tego wymagają tzw. względy słuszności. Z sytuacją taką nie spotkamy się natomiast w wypadku orzeczenia rozwodu między małżonkami.
Orzekanie o winie a alimenty dla małżonka
03.08.2011
Nieorzekanie o winie w postępowaniu rozwodowym (na wniosek obu małżonków) znacząco je przyspiesza. Może jednak mieć istotne skutki na płaszczyźnie alimentów małżeńskich.
Alimenty dla męża
03.08.2011
Państwo Kowalscy rozwiedli się bez orzekania o winie ze względu na
chorobę psychiczną męża. Mąż jak uaktywniała się choroba to bił i
wyzywał żonę. Jak zmarła matka byłego męża, która go utrzymywała po
rozwodzie to były mąż wystąpił do byłej żony o alimenty w wysokości 500
zł. Była Żona zarabia 1500 zł. i ma na utrzymaniu ich wspólną
małoletnią córkę. Kto ma rację?! czy były mąż w takiej sytuacji może
chcieć alimenty od byłej żony?!
Kiedy alimenty są zwolnione od podatku
23.02.2011
Alimenty są świadczeniem pieniężnym zasądzanym najczęściej w
przypadku rozwodu. Z punktu widzenia prawa podatkowego są również
przychodem podlegającym opodatkowaniu. Jednak nie zawsze.
Okres przez jaki małżonkowie muszą płacić alimenty jest różny. Zależy od wielu czynników. Zasadą jest, ze obowiązek wypłacania alimentów wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.
W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka. Były małżonek może także żądać alimentów w odrębnym postępowaniu, a nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej.
Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.
Czy zamiast męża zapłaci rodzeństwo
09.08.2011
Siostra się rozwiodła. Po rozwodzie jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Siostra chce złożyć pozew o alimenty od bogatego, samotnego brata. Czy nie powinna najpierw żądać alimentów od byłego męża?
Alimenty od byłego męża
04.08.2011
Rozwodzę się, dotychczas byłam na utrzymaniu męża. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie prawdopodobnie przypisana mojemu mężowi. Został mi jeszcze jeden rok studiów. Czy muszę szukać środków finansowych u rodziców? Czy mam prawo do alimentów od męża?
Od kogo alimenty w pierwszej kolejności
23.02.2011
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.
Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.
Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.
Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?
01.08.2011
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.
Alimenty między małżonkami
01.08.2011
Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.