reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Rozwód a prawo do alimentów

Rozwód a prawo do alimentów

Uznanie jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście świadczeń alimentacyjnych. Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może bowiem ubiegać się o orzeczenie alimentów od drugiego małżonka, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jeżeli małżonek nie został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jeżeli znalazł się w niedostatku, jest uprawniony do żądania świadczeń alimentacyjnych od byłego małżonka.

Rozwód jest przewidzianym przez prawo sposobem rozwiązania małżeństwa, które następuje poprzez wydanie orzeczenia o odpowiedniej treści. Orzeczenie rozwodu powoduje z reguły nie tylko ustanie małżeństwa, ale też wpływa na szereg problemów pozostających we wzajemnej korelacji z rozwiązanym małżeństwem.

Przedmiotem jurysdykcji sądowej oprócz samego bytu prawnego małżeństwa będą niekiedy również kwestie związane z władzą rodzicielską nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków, regulacja sposobu i kosztów ich utrzymania oraz wychowania, świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, a ponadto sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, ewentualnie eksmisja drugiego z małżonków, czy nawet powrót do poprzedniego nazwiska przez rozwiedzionego małżonka.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Przedmiotem rozstrzygnięcia sądu w wyroku rozwodowym, lub następstwem orzeczenia rozwodu może być również prawo do świadczeń alimentacyjnych względem byłego małżonka. Orzeczony w taki sposób obowiązek alimentacyjny nie różni się znacznie od zwykłego obowiązku alimentacyjnego, jaki może zostać orzeczony pomiędzy krewnymi. Zgoła odmiennie jednak zostały uregulowane przesłanki orzeczenia takiego obowiązku, który ze swojej natury jest inny, nie jest obowiązkiem pomiędzy krewnymi.

Z reguły fakt, uznania przez sąd jednego z małżonków wyłącznie winnym rozkładu pożycia ma niezwykle istotne znaczenie, bowiem ten małżonek nie może ubiegać się o orzeczenie alimentów od drugiego małżonka, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jeżeli małżonek nie został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jeżeli znalazł się w niedostatku, jest uprawniony do żądania świadczeń alimentacyjnych od byłego małżonka.

Zobacz: Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Przyjmuje się, że w niedostatku jest nie tylko taki uprawniony, który nie dysponuje żadnymi środkami utrzymania, ale także taki, którego usprawiedliwione potrzeby nie są w pełni zaspokojone.

Przykład I:
Sąd Okręgowy orzekł rozwód pomiędzy Janem i Marią S. bez orzekania o winie. Sąd zobowiązał jednocześnie Jana K. do świadczeń alimentacyjnych na rzecz byłej małżonki w wysokości 1.000 zł miesięcznie, ponieważ znalazła się w niedostatku.
Przykład II:
Sąd Okręgowy wyrokiem rozwiązał małżeństwo Karola oraz Agaty C. z winy obydwu stron. W wyroku sąd orzekł, że Karol C. będzie ponosił koszty utrzymania Agaty C. w wysokości 1.500 zł miesięcznie, ponieważ znalazła się w niedostatku.

W sytuacji, kiedy to jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a orzeczenie rozwodu pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd może orzec o obowiązku alimentacyjnym, nawet wówczas, gdy małżonek niewinny nie znajduje się w niedostatku.

Przykład III:
Sąd Okręgowy orzekł rozwód pomiędzy Januszem i Joanną T. z wyłącznej winy Janusza T. uznając, że w wyniku orzeczenia rozwodu nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej Joanny T., orzekając alimenty w wysokości 1.000 zł mimo iż, ta nie znalazła się w niedostatku.
Przykład IV:
Wyrokiem Sądu Okręgowego został orzeczony rozwód pomiędzy Kazimierzem i Alicją W. z wyłącznej winy Alicji W. Pomimo iż Kazimierz W. nie znalazł się w niedostatku, nastąpiło istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej w wyniku orzeczenia rozwodu i przyznał mu alimenty w wysokości 900 zł miesięcznie.

Zobacz: Jak napisać pozew o alimenty?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód fot. Fotolia
Rozwód fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama