reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Jak wygląda rozwód w Niemczech?

Jak wygląda rozwód w Niemczech?

Regulacja dotycząca rozwodów w Niemczech znajduje się w Bürgerliches Gesetzbuch, czyli ogólnoniemieckim kodeksie cywilnym, nazywanym w skrócie BGB. Małżeństwo może być rozwiązane wyłącznie za pomocą wyroku sądowego.

Przesłanki

Wniosek do sądu może złożyć jeden lub oboje małżonków. Najważniejszą, konieczną i jedyną przesłanką jest rozpad małżeństwa.

W prawie niemieckim nie występuje rozwód z winy jednego z małżonków.

Rozpad oznacza, że wspólnota małżeńska nie istnieje i nie można się spodziewać, że zostanie odnowiona. Rozpad zachodzi gdy małżonkowie żyją osobno od co najmniej roku i oboje złożą wniosek o rozwód lub druga strona wyrazi zgodę na rozwód. Rozpad małżeństwa zachodzi również po trzech latach separacji bez względu na stanowisko zajmowane przez którąkolwiek ze stron.

Pomimo zaistnienia rozpadu rozwód nie może zostać orzeczony jeżeli utrzymanie małżeństwa jest konieczne ze względu na interes wspólnych dzieci małżonków oraz gdy rozwód stanowiłby szczególne obciążenie, przede wszystkim majątkowe, dla jednego małżonka, który nie wyraził zgody na rozwód.

Skutki rozwodu

Skutki rozwodu mają miejsce na kilku płaszczyznach. Po rozwodzie małżonkowie zostają przy nazwiskach, które przyjęli podczas zawarcia małżeństwa. Mają jednak prawo do powrotu do nazwiska rodowego lub mogą je dodać do obecnego nazwiska.

Zobacz również: Rozwód i separacja a dobro dziecka

Skutki majątkowe dotyczą przede wszystkim podziału majątku wspólnego. Jeżeli w małżeństwie istniała wspólnota dorobku majątkowego, to dorobek z czasu trwania małżeństwa należy podzielić, chyba że byłoby to krzywdzące dla jednej ze stron. W przypadku istnienia wspólnoty dóbr majątek jest dzielony w całości.

Na małżonka, który jest winny rozpadowi małżeństwa nie nakłada się żadnych dodatkowych sankcji.

W przypadku rozwodu nie ustaje wspólna władza rodzicielska. Odebranie jednemu z rodziców władzy rodzicielskiej odbywa się wyłącznie na wniosek drugiego małżonka. Prawo niemieckie gwarantuje dziecku prawo do kontaktu z rodzicami oraz obowiązek rodziców do kontaktu z dzieckiem.

Rodzice mają obowiązek alimentacyjny wobec swoich dzieci. Jest on warunkowany zdolnością rodzica do świadczenia, przy czym pod uwagę bierze się majątek i przychody. Utrzymanie dziecka obejmuje całość potrzeb życiowych wraz z kosztami odpowiedniego wykształcenia.

W określonych przez BGB przypadkach alimenty po rozwodzie przysługują również na rzecz byłego małżonka np. w przypadku gdy przychody z odpowiedniej pracy zarobkowej nie wystarczają na zapewnienie pełnego utrzymania.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W prawie niemieckim nie występuje rozwód z winy jednego z małżonków.
W prawie niemieckim nie występuje rozwód z winy jednego z małżonków.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama