REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okiem Eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Niemieckie prawo rodzinne należy do najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa.
Niemieckie prawo rodzinne należy do najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa.

REKLAMA

REKLAMA

Niemieckie prawo alimentacyjne stanowi, że po rozwodzie każdy z małżonków powinien sam troszczyć się o swoją egzystencję. Dlatego istnieje możliwość obniżenia albo czasowego ograniczenia obowiązku do płacenia alimentów dla rozwiedzionego małżonka.

Alimenty w niemieckim Kodeksie cywilnym

REKLAMA

W dniu 1 stycznia 2008 r. weszła w życie ustawa nowelizująca prawo alimentacyjne. Zmieniony § 1569 BGB (niemiecki Kodeks cywilny) stanowi, że każdy z małżonków po rozwodzie powinien się sam troszczyć o swoją egzystencję.

Nowy § 1578b BGB przewiduje możliwość obniżenia albo czasowego ograniczenia obowiązku do płacenia alimentów dla rozwiedzionego małżonka.

Zmienione zostały też – w wypadku, kiedy dochody dłużnika alimentacyjnego nie wystarczają do pokrycia wszystkich roszczeń wierzycieli alimentacyjnych – priorytety grup uprawnionych do alimentów.

Na pierwszym miejscu stoi zaspokojenie potrzeb alimentacyjnych małoletnich dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Związkowy Sąd Konstytucyjna kontra Trybunał Związkowy

Wyrokiem z dnia 30.07.2008 r. Trybunał Związkowy przy ustalaniu wysokości alimentów dla rozwiedzionego małżonka uwzględnił potrzeby nowego małżonka, co prowadziło z natury rzeczy do zmniejszenia wysokości alimentów rozwiedzionego małżonka. Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof) stosuje przy ustalaniu wysokości alimentów dla rozwiedzionego małżonka tzw. metodę dzielenia przez trzy (tzw. Dreiteilungsmethode).

Wyjaśnijmy to na następującym przykładzie:

REKLAMA

Dochody rozwiedzionej żony 600,00 €
Dochody rozwiedzionego męża 5.000,00 €
Dochody nowej żony 400,00 €
Razem 6.000,00 €
Alimenty rozwiedzionej żony 6000,00:3= 2.000,00 pomniejszone o własne dochody 600,00 € wynoszą przy zastosowaniu powyższej metody 1.400,00 €.

Związkowy Sąd Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, Az.: 1 BvR 918/10) uznał tą metodę za niezgodną z konstytucją. W rozpatrywanym przez sąd przypadku rozwiedziona po 24-czterch latach małżeństwa żona otrzymała alimenty w wys. 618,00 EUR. Rozwiedziony małżonek po ponownym zawarciu związku małżeńskiego wniósł pozew o zmniejszenie alimentów i alimenty rozwiedzionej żony zostały przy zastosowaniu metody dzielenia przez trzy zmniejszone do 488,00 €. Związkowy Sąd Konstytucyjny stwierdził, że stosowana przez Trybunał Związkowy metoda nie ma podstawy prawnej i przekracza granice rozwoju prawnego.

Nie jest ona też uzasadniona przez żadną uznaną metodę wykładni prawa. § 1578 BGB stanowi, że wysokość alimentów określa się na podstawie stosunków życiowych w chwili rozwodu.

Odrzucenie metody dzielenia przez trzy prowadzi do stosowania dotychczasowych zasad obliczania alimentów.

Dochody rozwiedzionej żony 600,00 €
Dochody rozwiedzionego męża 5.000,00 €
Razem 5.600,00 €
Alimenty rozwiedzionej żony 5600,00:2 = 2.800,00 pomniejszone o własne dochody 600,00 € wynoszą 2.200,00 €. Różnica wynosi 800,00 €.

Związkowy Sąd Konstytucyjny zarzucił Trybunałowi Związkowemu, że stosowana przez niego metoda prowadzi, co uwidacznia powyższy przykład, do pogorszenia sytuacji materialnej rozwiedzionej żony na korzyść męża i jego nowej żony.

Zobacz również: Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Uwaga!

Niemieckie prawo rodzinne należy do najbardziej skomplikowanych dziedzin prawnych. Porównywane jest ono - jeżeli chodzi o stopień skomplikowania – do prawa podatkowego. Powyższe przykłady mają tylko zilustrować kontrowersje miedzy sądami. W praktyce największe problemy stwarzają przypadki, w których dochody dłużnika alimentacyjnego nie wystarczają nawet na pełne pokrycie alimentów dla dzieci. W powyższych przykładach chodziło o dzielenie tego co jest, a nie o to, jak podzielić sprawiedliwie „niewystarczające” dochody dłużnika alimentacyjnego.

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mirek
    2023-01-25 11:36:08
    Witam mam pytanie : płace alimenty mojej byłej żonie, mieszkaliśmy w Niemczech i ta mamy rozwód płace z mojej niemieckiej emerytury aż do dziś . Lecz moja była żona wyszła ponownie za mąż w Niemczech a ja ożeniłem się ponownie w Polsce czy mam obowiązek nadal płacić jej alimenty . Proszę o pomoc Mirek
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty dla rolników z ułatwieniami? Rząd przyjął nowy projekt

Zgodnie z nowymi przepisami umowy kredytowe, które będą zawierane z rolnikami, nie będą objęte przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Rolnicy będą podlegać ochronie wynikającej z kodeksu cywilnego. Co to oznacza?

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok - jest decyzja rządu. W sumie 4 miesiące w roku bez spłaty hipotecznego kredytu złotowego. Są nowe kryteria - nie każdy będzie mógł skorzystać

Na posiedzeniu 5 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja przewiduje przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach. Niestety są dwa nowe istotne, kryteria, które istotnie ograniczają krąg osób uprawnionych do wakacji kredytowych.

Opłaty za przedszkole rosną. Od września trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni. Albo zostawić dziecko jeszcze na rok w żłobku. Do zyskania jest 400 zł miesięcznie.

Niektórzy rodzice jeszcze się martwią rozpoczynającą się rekrutacją do przedszkoli i tym, czy ich dziecko dostanie się do wybranej placówki, a tymczasem mamy kolejne złe wiadomości – od września wzrosną opłaty za przedszkole.

Od kwietnia zapłacimy mniej za manicure? Nie tylko! Od 88 do 132 zł, zamiast od 100 do 150 zł? Kończą się konsultacje projektu.

Branża beauty niecierpliwie czeka na obiecywaną obniżkę stawki VAT na usługi kosmetyczne. Czekają też na nią klienci, którzy liczą na obniżki cen usług. Istnieją jednak wątpliwości, czy takie obniżenie jest możliwe?

REKLAMA

Nowe stawki: od 1140 zł do 6200 zł w I kategorii zaszeregowania. I od 2830 zł do 11420 zł w XXI kategorii zaszeregowania [Tabela]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Pomimo publikacji w połowie marca 2024 r. wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r.

"Białe misie" na Krupówkach działają legalnie. Komendant straży miejskiej w Zakopanem: prowadzą zbiórki charytatywne

Od 2016 r. w Zakopanem funkcjonuje tzw. Park Kulturowy w obrębie Krupówek, którego celem miała być zmiana wizerunku słynnego deptaka. Z ulicy nie zniknął jednak handel obnośny ani "przebierańcy" nagabujący na zrobienie zdjęcia. Komendant straży miejskiej Marek Trzaskoś twierdzi, że nic nie da się zrobić, bo działają oni legalnie, prowadząc zgłoszone zbiórki charytatywne.

Rzecznik Praw Obywatelskich broni prawa dziennikarzy TV Republika udziału w konferencjach prasowych rządu. Ministerstwa nie mają prawa do oceny działalności nadawców i sankcji wobec nich

Pod koniec stycznia 2024 r. dziennikarze Telewizji Republika nie zostali wpuszczeni na konferencje prasowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że żaden przepis prawa nie przyznaje  organom administracji rządowej, w tym MKiDN, kompetencji do oceny działalności i ewentualnego stosowania sankcji wobec nadawców. Kompetencję tę ma Przewodniczący KRRiT.

MSWiA: Wypłaty dodatków jeszcze w marcu. Trzy rozporządzenia o podwyżkach dodatków u policjantów, strażaków, SG i SOP w "szybkiej publikacji"

Według planu podwyżki dodatków podległych MSWiA służb zostaną wypłacone jeszcze w marcu 2024 r. W "toku" Projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących uposażeń policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024

Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?

Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem

Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

REKLAMA