REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o rozwód - vademecum

Redakcja
Pozew o rozwód/ Fot. Fotolia
Pozew o rozwód/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozew o rozwód to pierwszy krok w sprawie rozwodowej. Podpowiadamy co powinno się w nim znaleźć oraz jak złożyć pismo w sądzie.

Kiedy wystąpić z pozwem o rozwód?

Przed napisaniem pozwu powinniśmy pamiętać o tym, iż sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Jak napisać pozew rozwodowy?

Strona wnosząca pozew  o rozwód jest powodem, zaś jej małżonek pozwanym. Od pozwu uiszczamy opłatę w wysokości 600 zł. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny, możemy wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych.

Zobacz również: Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Zobacz również: Komu sąd przyzna pełnomocnika z urzędu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Gdy rodzina się rozpada

Z winą czy bez winy?

Istotną kwestią jest decyzja czy żądać rozwodu z winy małżonka czy też wnosić o zaniechanie orzekania o winie. Sąd nie orzeka o tym, które z małżonków jest winne rozkładu pożycia na ich zgodny wniosek. Decyzję w kwestii winy możemy zmienić w trakcie sprawy rozwodowej.

Zobacz również: Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Zobacz również: Forum prawne

Wnioski w pozwie rozwodowym

W pozwie poza żądaniem orzeczenia rozwodu możemy wnosić o podział majątku wspólnego małżonków. Sąd orzeka o podziale, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Ponadto w pozwie można zawrzeć wniosek dotyczący władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o uregulowanie kontaktów rodzica z dziećmi, wniosek o alimenty, wniosek dotyczący sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, w tym dotyczący eksmisji jednego z małżonków.

Zobacz również: Jak złożyć pozew o rozwód?

Do jakiego sądu wnieść pozew?

Pozew rozwodowy składamy w sądzie okręgowym. Właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa.
Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli i tej podstawy nie ma, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

Zobacz również: Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Zobacz również: Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Czy i kiedy wnosić o zabezpieczenie?

Wniosek o zabezpieczenie może dotyczyć alimentów, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, władzy rodzicielskiej oraz uregulowania kontaktów rodziców z dziećmi.

Sąd zabezpiecza interes strony poprzez wydanie odpowiedniego postanowienia.

Zobacz również: Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

POBIERZ WZÓR: POZEW O ROZWÓD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA