| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew o rozwód - vademecum

Pozew o rozwód - vademecum

Pozew o rozwód to pierwszy krok w sprawie rozwodowej. Podpowiadamy co powinno się w nim znaleźć oraz jak złożyć pismo w sądzie.

Kiedy wystąpić z pozwem o rozwód?

Przed napisaniem pozwu powinniśmy pamiętać o tym, iż sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.

Zobacz również: Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Jak napisać pozew rozwodowy?

Strona wnosząca pozew  o rozwód jest powodem, zaś jej małżonek pozwanym. Od pozwu uiszczamy opłatę w wysokości 600 zł. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny, możemy wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych.

Zobacz również: Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Zobacz również: Komu sąd przyzna pełnomocnika z urzędu?


Zobacz: Gdy rodzina się rozpada

Z winą czy bez winy?

Istotną kwestią jest decyzja czy żądać rozwodu z winy małżonka czy też wnosić o zaniechanie orzekania o winie. Sąd nie orzeka o tym, które z małżonków jest winne rozkładu pożycia na ich zgodny wniosek. Decyzję w kwestii winy możemy zmienić w trakcie sprawy rozwodowej.

Zobacz również: Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Zobacz również: Forum prawne

Wnioski w pozwie rozwodowym

W pozwie poza żądaniem orzeczenia rozwodu możemy wnosić o podział majątku wspólnego małżonków. Sąd orzeka o podziale, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Ponadto w pozwie można zawrzeć wniosek dotyczący władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o uregulowanie kontaktów rodzica z dziećmi, wniosek o alimenty, wniosek dotyczący sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, w tym dotyczący eksmisji jednego z małżonków.

Zobacz również: Jak złożyć pozew o rozwód?

Do jakiego sądu wnieść pozew?

Pozew rozwodowy składamy w sądzie okręgowym. Właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa.
Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli i tej podstawy nie ma, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

Zobacz również: Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Zobacz również: Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Czy i kiedy wnosić o zabezpieczenie?

Wniosek o zabezpieczenie może dotyczyć alimentów, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, władzy rodzicielskiej oraz uregulowania kontaktów rodziców z dziećmi.

Sąd zabezpiecza interes strony poprzez wydanie odpowiedniego postanowienia.

Zobacz również: Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

POBIERZ WZÓR: POZEW O ROZWÓD

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »