reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

Rozwód małżeństwa bezdzietnego nie zawiera istotnych różnic formalnych i prawnych od rozwodu małżeństwa posiadającego małoletnie dzieci. Przy czym z uwagi na charakter związku małżonków w takim rozwodzie ograniczona jest kontrola przesłanek negatywnych rozwodu oraz sąd nie orzeka o kwestiach pobocznych, związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktami z dziećmi.

 Zasadniczo rozwód par bezdzietnych może przybrać jednak dwa warianty, podobnie jak rozwód par posiadających dzieci, tj. z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie.

Rozwód możliwy jest, o ile dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, czyli ustaną pomiędzy małżonkami wszystkie trzy więzi: emocjonalna, gospodarcza i fizyczna. Te okoliczności, które stanowią pozytywne przesłanki rozwodowe, muszą zostać ustalone w toku każdego procesu rozwodowego zarówno z orzekaniem o winie, jak również bez orzekania o winie. Zatem najlepiej już w pozwie opisać okoliczności i przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, w wyraźnym zaznaczeniem, iż ustały powyżej wskazane więzi małżeńskie oraz, że ta sytuacja ma charakter trwały, czyli, iż nie ma pozytywnych rokowań na ponowne odtworzenie więzi małżeńskich. W sytuacji, w której strony zgodnie żądają rozwodu bez orzekania o winie opisanie wskazanych okoliczności w pozwie oraz odpowiedzi na pozew pozwoli na skrócenie czasu trwania postępowania rozwodowego, przy czym w każdym postępowaniu strony będą przesłuchiwane przez sąd na okoliczność powyższych przesłanek.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

W przypadku rozwodu par bezdzietnych ograniczone jest badanie przesłanek negatywnych rozwodu, a zatem takich które wykluczają możliwość orzeczenia rozwodu. Sąd w takim postępowaniu nie będzie badał czy rozwód nie naruszy dobra małoletnich dzieci. Z tych samych powodów w wyroku rozwodowym nie będzie orzeczenia w przedmiocie uregulowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi. Tych kwestii zatem nie trzeba wykazywać w pozwie, poza wyraźnym wskazaniem braku posiadania małoletnich dzieci, co od razu wykluczy analizę tych okoliczności przez sąd.

Badana jest przez sąd w każdym postępowaniu rozwodowym sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego, przy czym, o ile strony godzą się na rozwód bez orzekania o winie, analiza ta jest ograniczona, tym bardziej, o ile strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Zobacz serwis: Rozwody

W wyroku rozwodowym par bezdzietnych sąd orzeka o wspólnym mieszkaniu i prawie do jego zamieszkiwania przez małżonków w trakcie (w formie zabezpieczenia powództwa - postanowieniem)  i po rozwodzie. Ponadto możliwe jest jak w każdym postępowaniu rozwodowym orzekanie o podziale majątku wspólnego, o ile strony taki majątek posiadają oraz został złożony odpowiedni wniosek w toku sprawy. Celem rozstrzygania kwestii mieszkania oraz wspólnego majątku w sprawie rozwodowej konieczne jest zawarcie w pozwie rozwodowym lub odpowiedzi na pozew stosownych wniosków tym zakresie z wyraźnym oznaczeniem żądania strony lub poczynionych ustaleń stron.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego. /Fot. Fotolia
Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama