Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego. /Fot. Fotolia
Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego. /Fot. Fotolia
Rozwód małżeństwa bezdzietnego nie zawiera istotnych różnic formalnych i prawnych od rozwodu małżeństwa posiadającego małoletnie dzieci. Przy czym z uwagi na charakter związku małżonków w takim rozwodzie ograniczona jest kontrola przesłanek negatywnych rozwodu oraz sąd nie orzeka o kwestiach pobocznych, związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktami z dziećmi.

 Zasadniczo rozwód par bezdzietnych może przybrać jednak dwa warianty, podobnie jak rozwód par posiadających dzieci, tj. z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie.

Rozwód możliwy jest, o ile dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, czyli ustaną pomiędzy małżonkami wszystkie trzy więzi: emocjonalna, gospodarcza i fizyczna. Te okoliczności, które stanowią pozytywne przesłanki rozwodowe, muszą zostać ustalone w toku każdego procesu rozwodowego zarówno z orzekaniem o winie, jak również bez orzekania o winie. Zatem najlepiej już w pozwie opisać okoliczności i przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, w wyraźnym zaznaczeniem, iż ustały powyżej wskazane więzi małżeńskie oraz, że ta sytuacja ma charakter trwały, czyli, iż nie ma pozytywnych rokowań na ponowne odtworzenie więzi małżeńskich. W sytuacji, w której strony zgodnie żądają rozwodu bez orzekania o winie opisanie wskazanych okoliczności w pozwie oraz odpowiedzi na pozew pozwoli na skrócenie czasu trwania postępowania rozwodowego, przy czym w każdym postępowaniu strony będą przesłuchiwane przez sąd na okoliczność powyższych przesłanek.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

W przypadku rozwodu par bezdzietnych ograniczone jest badanie przesłanek negatywnych rozwodu, a zatem takich które wykluczają możliwość orzeczenia rozwodu. Sąd w takim postępowaniu nie będzie badał czy rozwód nie naruszy dobra małoletnich dzieci. Z tych samych powodów w wyroku rozwodowym nie będzie orzeczenia w przedmiocie uregulowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi. Tych kwestii zatem nie trzeba wykazywać w pozwie, poza wyraźnym wskazaniem braku posiadania małoletnich dzieci, co od razu wykluczy analizę tych okoliczności przez sąd.

Badana jest przez sąd w każdym postępowaniu rozwodowym sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego, przy czym, o ile strony godzą się na rozwód bez orzekania o winie, analiza ta jest ograniczona, tym bardziej, o ile strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Rozwody

W wyroku rozwodowym par bezdzietnych sąd orzeka o wspólnym mieszkaniu i prawie do jego zamieszkiwania przez małżonków w trakcie (w formie zabezpieczenia powództwa - postanowieniem)  i po rozwodzie. Ponadto możliwe jest jak w każdym postępowaniu rozwodowym orzekanie o podziale majątku wspólnego, o ile strony taki majątek posiadają oraz został złożony odpowiedni wniosek w toku sprawy. Celem rozstrzygania kwestii mieszkania oraz wspólnego majątku w sprawie rozwodowej konieczne jest zawarcie w pozwie rozwodowym lub odpowiedzi na pozew stosownych wniosków tym zakresie z wyraźnym oznaczeniem żądania strony lub poczynionych ustaleń stron.

Jak zostało wskazane powyżej strony mogą żądać rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie. Ta zasada stosuje się również do postępowań rozwodowych par bezdzietnych. Podkreślenia wymaga fakt, iż zasadą w polskim prawie jest orzekanie rozwodu z wskazaniem winy, to strony na zgodny wniosek mogą zażądać rozwodu bez orzekania o winie.

Przy czym wskazać należy, iż rozwód małżonków, którzy nie posiadają małoletnich wspólnych dzieci bez orzekania o winie jest dosyć powszechnym zjawiskiem w przypadku małżeństw z niewielkim stażem małżeńskim. Małżonkowie wówczas zgodnie wnoszą o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jako najczęstsza przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego wskazywana jest wówczas niezgodność charakterów. Postępowania rozwodowe w takiej sytuacji trwają zasadniczo krótko, ograniczają się najczęściej do dwóch terminów. W takim pozwie nie trzeba powoływać dowodów ze świadków i szeregu dokumentacji, wystarczy ograniczenie do dokumentów aktu stanu cywilnego oraz dowodu z zeznań stron.

Zobacz serwis: Alimenty

Zdarza się, iż małżonkowie bezdzietni wnoszą o orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony, często nawet fakt braku posiadania dzieci jest wskazywany jako okoliczność trwałego i zupełnego pożycia. Wówczas taki pozew o rozwód musi zawierać liczne wnioski dowodowe, których celem jest wykazanie winy przeciwnej strony w zakresie pożycia małżeńskiego. Najczęściej w procesach rozwodowych dowodami są zeznania świadków, dokumentacja medyczna, dokumentacja prywatna, taka jak korespondencja elektroniczna lub teleinformatyczna. Postępowanie z orzekaniem o winie trwa z reguły dłużej, celem przeprowadzenia postępowania dowodowego konieczne jest bowiem przeprowadzenie przynajmniej kilku rozpraw.

Zaznaczyć należy, iż żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego jest negatywną przesłanką rozwodową, co oznacza, iż o ile pozew złoży taka strona to może zostać on oddalony, o ile druga strona nie wyrazi zgody na taki rozwód, a sąd uzna, iż odmowa nie pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Ta przesłanka nie jest częstą okolicznością oddalenia pozwów rozwodowych, ma miejsce głownie w przypadku, gdy strony posiadają małoletnie dzieci. W przypadku małżeństw bezdzietnych znajdzie zastosowanie w szczególnie uzasadnionych przypadkach słusznościowych, przykładowo w sytuacjach nabytego kalectwa lub innych zdarzeń o charakterze losowym.

Zobacz serwis: Rozwód i dziecko

Pozew o rozwód par bezdzietnych jest zatem przede wszystkim uzależniony od żądania stron pod kątem orzeczenia winy, a tym samym od formy rozstania małżonków. O ile jest to decyzja wspólna stron postępowanie przebiega zasadniczo szybko i bez komplikacji. Ponadto z racji braku posiadania małoletnich dzieci pozew, a później wyrok rozwodowy nie zawiera wniosków i rozstrzygnięć odnoszących się do dobra małoletnich dzieci, władzy rodzicielskiej oraz regulacji kontaktów rodziców z dziećmi.

Paulina Adamczyk
adwokat
Kancelaria Radców Prawnych                         
Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

  Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

  Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

  Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

  Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

  Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

  Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

  Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

  Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

  Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

  Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

  Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

  Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

  Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

  Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

  Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

  Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

  Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

  Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

  Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

  Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

  Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

  Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

  Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

  Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

  Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

  500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

  Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

  Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

  Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

  Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

  Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

  Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

  Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

  Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

  Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

  Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

  Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

  Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

  Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

  Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

  Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

  Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

  Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

  WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

  O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

  UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

  Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

  Dieta ketogenna jako pomoc przy leczeniu padaczki lekoopornej

  Dieta ketogenna a padaczka. Kiedy w leczeniu padaczki postępowanie farmakologiczne jest nieskuteczne, rozważa się jedną z metod niefarmakologicznej terapii, jaką jest dieta ketogenna. Nie każdy wie, że jest ona wdrażana u dzieci z padaczką lekooporną, czyli w sytuacjach, w których stosowane leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Dieta ketogenna poprzez swoje działanie wpływa na zmniejszenie liczby i ciężkości napadów padaczkowych. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Epilepsji 26 marca wyjaśniamy, na czym polega dieta ketogenna i pokazujemy, że jej stosowanie jest szansą na normalne życie.