REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego. /Fot. Fotolia
Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód małżeństwa bezdzietnego nie zawiera istotnych różnic formalnych i prawnych od rozwodu małżeństwa posiadającego małoletnie dzieci. Przy czym z uwagi na charakter związku małżonków w takim rozwodzie ograniczona jest kontrola przesłanek negatywnych rozwodu oraz sąd nie orzeka o kwestiach pobocznych, związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktami z dziećmi.

 Zasadniczo rozwód par bezdzietnych może przybrać jednak dwa warianty, podobnie jak rozwód par posiadających dzieci, tj. z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie.

REKLAMA

Rozwód możliwy jest, o ile dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, czyli ustaną pomiędzy małżonkami wszystkie trzy więzi: emocjonalna, gospodarcza i fizyczna. Te okoliczności, które stanowią pozytywne przesłanki rozwodowe, muszą zostać ustalone w toku każdego procesu rozwodowego zarówno z orzekaniem o winie, jak również bez orzekania o winie. Zatem najlepiej już w pozwie opisać okoliczności i przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, w wyraźnym zaznaczeniem, iż ustały powyżej wskazane więzi małżeńskie oraz, że ta sytuacja ma charakter trwały, czyli, iż nie ma pozytywnych rokowań na ponowne odtworzenie więzi małżeńskich. W sytuacji, w której strony zgodnie żądają rozwodu bez orzekania o winie opisanie wskazanych okoliczności w pozwie oraz odpowiedzi na pozew pozwoli na skrócenie czasu trwania postępowania rozwodowego, przy czym w każdym postępowaniu strony będą przesłuchiwane przez sąd na okoliczność powyższych przesłanek.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

REKLAMA

W przypadku rozwodu par bezdzietnych ograniczone jest badanie przesłanek negatywnych rozwodu, a zatem takich które wykluczają możliwość orzeczenia rozwodu. Sąd w takim postępowaniu nie będzie badał czy rozwód nie naruszy dobra małoletnich dzieci. Z tych samych powodów w wyroku rozwodowym nie będzie orzeczenia w przedmiocie uregulowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi. Tych kwestii zatem nie trzeba wykazywać w pozwie, poza wyraźnym wskazaniem braku posiadania małoletnich dzieci, co od razu wykluczy analizę tych okoliczności przez sąd.

Badana jest przez sąd w każdym postępowaniu rozwodowym sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego, przy czym, o ile strony godzą się na rozwód bez orzekania o winie, analiza ta jest ograniczona, tym bardziej, o ile strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Rozwody

REKLAMA

W wyroku rozwodowym par bezdzietnych sąd orzeka o wspólnym mieszkaniu i prawie do jego zamieszkiwania przez małżonków w trakcie (w formie zabezpieczenia powództwa - postanowieniem)  i po rozwodzie. Ponadto możliwe jest jak w każdym postępowaniu rozwodowym orzekanie o podziale majątku wspólnego, o ile strony taki majątek posiadają oraz został złożony odpowiedni wniosek w toku sprawy. Celem rozstrzygania kwestii mieszkania oraz wspólnego majątku w sprawie rozwodowej konieczne jest zawarcie w pozwie rozwodowym lub odpowiedzi na pozew stosownych wniosków tym zakresie z wyraźnym oznaczeniem żądania strony lub poczynionych ustaleń stron.

Jak zostało wskazane powyżej strony mogą żądać rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie. Ta zasada stosuje się również do postępowań rozwodowych par bezdzietnych. Podkreślenia wymaga fakt, iż zasadą w polskim prawie jest orzekanie rozwodu z wskazaniem winy, to strony na zgodny wniosek mogą zażądać rozwodu bez orzekania o winie.

Przy czym wskazać należy, iż rozwód małżonków, którzy nie posiadają małoletnich wspólnych dzieci bez orzekania o winie jest dosyć powszechnym zjawiskiem w przypadku małżeństw z niewielkim stażem małżeńskim. Małżonkowie wówczas zgodnie wnoszą o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jako najczęstsza przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego wskazywana jest wówczas niezgodność charakterów. Postępowania rozwodowe w takiej sytuacji trwają zasadniczo krótko, ograniczają się najczęściej do dwóch terminów. W takim pozwie nie trzeba powoływać dowodów ze świadków i szeregu dokumentacji, wystarczy ograniczenie do dokumentów aktu stanu cywilnego oraz dowodu z zeznań stron.

Zobacz serwis: Alimenty

Zdarza się, iż małżonkowie bezdzietni wnoszą o orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony, często nawet fakt braku posiadania dzieci jest wskazywany jako okoliczność trwałego i zupełnego pożycia. Wówczas taki pozew o rozwód musi zawierać liczne wnioski dowodowe, których celem jest wykazanie winy przeciwnej strony w zakresie pożycia małżeńskiego. Najczęściej w procesach rozwodowych dowodami są zeznania świadków, dokumentacja medyczna, dokumentacja prywatna, taka jak korespondencja elektroniczna lub teleinformatyczna. Postępowanie z orzekaniem o winie trwa z reguły dłużej, celem przeprowadzenia postępowania dowodowego konieczne jest bowiem przeprowadzenie przynajmniej kilku rozpraw.

Zaznaczyć należy, iż żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego jest negatywną przesłanką rozwodową, co oznacza, iż o ile pozew złoży taka strona to może zostać on oddalony, o ile druga strona nie wyrazi zgody na taki rozwód, a sąd uzna, iż odmowa nie pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Ta przesłanka nie jest częstą okolicznością oddalenia pozwów rozwodowych, ma miejsce głownie w przypadku, gdy strony posiadają małoletnie dzieci. W przypadku małżeństw bezdzietnych znajdzie zastosowanie w szczególnie uzasadnionych przypadkach słusznościowych, przykładowo w sytuacjach nabytego kalectwa lub innych zdarzeń o charakterze losowym.

Zobacz serwis: Rozwód i dziecko

Pozew o rozwód par bezdzietnych jest zatem przede wszystkim uzależniony od żądania stron pod kątem orzeczenia winy, a tym samym od formy rozstania małżonków. O ile jest to decyzja wspólna stron postępowanie przebiega zasadniczo szybko i bez komplikacji. Ponadto z racji braku posiadania małoletnich dzieci pozew, a później wyrok rozwodowy nie zawiera wniosków i rozstrzygnięć odnoszących się do dobra małoletnich dzieci, władzy rodzicielskiej oraz regulacji kontaktów rodziców z dziećmi.

Paulina Adamczyk
adwokat
Kancelaria Radców Prawnych                         
Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA