| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces małżeński kościelny, błędnie określany „rozwodem kościelnym” staje się procesem coraz częściej rozpowszechnianym dzięki, większej świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to niekiedy „drugi” proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym, tym samym niesłusznie utożsamiany z rozwodem cywilnym.

Skarga powodowa

Jednocześnie pod uwagę bierzemy okres praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim udowadniając tym samym, odkryte niezdolności, które w swoim radykalizmie uniemożliwiły nawiązanie poprawnych relacji osobowych z drugim małżonkiem. Relacje te powinny służyć istocie dobra małżonków. W skardze powodowej opisujemy również sferę decyzyjności strony, system wartości, itp. w nawiązaniu do konkretnego stanu faktycznego, odnośnie praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim. Tak, aby sąd mógł z treści skargi powodowej odnaleźć związek przyczynowy, między niezdolnością psychiczną w działaniu strony, którą przedstawiamy jako tytuł prawny a konkretnym zachowaniem. To w całościowym obrazie sytuacyjnym przedstawia wiarygodność zaistnienia konkretnego problemu prawnego.

Sam opis przedstawiający jedynie historię małżeństwa zapisany w skardze powodowej, wprowadzany do procesu jest niewystarczający i taki „pozew” łatwo zostanie „obalony”. Zasadnym jest stwierdzenie, że skarga powodowa to pierwszy i najważniejszy obraz stanu faktycznego przedstawiający problematykę prawną, a nie jest to opis zgodnego pożycia stron do wystąpienia pierwszych problemów małżeńskich. Ten „ pierwszy obraz „ powinien być jak najbardziej wiarygodny, dlatego też musi zawierać w sobie opis prawno – psychologiczny zaistniałego problemu poprzedzającego okres poznania jak i pożycia stron np. analiza charakteru strony. Należy pamiętać, że w momencie uzyskania w procesie kościelnym, orzeczenia negatywnego, nie możemy już wnioskować ponownie z tego samego tytułu, dlatego też w momencie otrzymania dwóch prawomocnych wyroków negatywnych dotyczących tych samych przesłanek procesowych, stronie nie przysługuje już prawo do I instancji.

Zobacz również: Czy rozwód cywilny wpływa na ustanie małżeństwa kościelnego?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »