REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Symulacja zgody małżeńskiej przesłanką do stwierdzenia nieważności małżeństwa

dr Michał Poczmański
Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Przyczyna symulacji musi być adekwatna do charakteru symulującego i okoliczności, widoczna, poważna i nagląca.Fot. Shutterstock
Przyczyna symulacji musi być adekwatna do charakteru symulującego i okoliczności, widoczna, poważna i nagląca.Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wśród wielu podstaw prawnych, jakie są możliwe do zastosowania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jedną z częściej występujących jest symulacja. Występuje ona w formie symulacji całkowitej lub symulacji częściowej. Szerzej to zagadnienie przedstawi Michał Poczmański, adwokat kościelny z Kancelarii Kanonicznej.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa, (niepoprawnie „rozwód kościelny”) wymaga zawsze podania i uzasadnienia podstawy prawnej. Jest to bardzo ważny wymóg formalny, od którego zależeć może powodzenie procesu. Pytając „jakie mam szanse na unieważnienie małżeństwa” zawsze trzeba na początku przeanalizować właśnie podstawę prawną. Od podstawy prawnej czasami zależy odpowiedź na pytanie „jak długo trwa proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa?”. W przypadku bowiem niektórych podstaw prawnych nie trzeba powoływać biegłego psychologa, który musi w procesie kościelnym wydać opinię psychologiczną. Samo badanie i późniejsza opinia zajmują sporo czas, nieraz nawet kilka miesięcy.

REKLAMA

Wśród wielu podstaw prawnych, jakie są możliwe do zastosowania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jedną z częściej występujących jest symulacja. Występuje ona w formie symulacji całkowitej lub symulacji częściowej.

Kanon 1101§ 1 stanowi ,,Domniemywa się, że wewnętrzna zgoda odpowiada słowom lub znakom użytym przy zawieraniu małżeństwa”. W tym samym kanonie, ale w paragrafie 2 czytamy ,,Jeśli jednak jedna ze stron albo obydwie pozytywnym aktem woli wykluczyłyby samo małżeństwo lub jakiś istotny element małżeństwa, albo jakiś istotny przymiot, zawiera je nieważnie”. Czym jest zatem symulacja? Najprościej mówiąc, mamy z nią do czynienia, kiedy wypowiadane słowa czy użyte znaki przysięgi małżeńskiej nie są tożsame z wewnętrzną wolą kontrahenta, która przesądza o powstaniu (bądź nie) małżeństwa. Najprościej mówiąc, nupturient deklaruje, że chce zawrzeć małżeństwo z daną osobą, ale w głębi je wyklucza. Nie chce tego małżeństwa i nie zamierza respektować obowiązków z niego wynikających.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Symulacja całkowita, a symulacja częściowa

Wyróżniamy trzy formy symulacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Wykluczenie samego małżeństwa;
  2. Wykluczenie jakiegoś istotnego elementu małżeństwa;
  3. Wykluczenie jakiegoś istotnego przymiotu małżeństwa.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z symulacją całkowitą, natomiast w drugim i trzecim – z częściową. Zarówno przy jednej jak i drugiej, osoba pozytywnym aktem woli wyklucza zawarcie małżeństwa, godząc się jedynie na zewnętrzne pozory. Ów akt wykluczający samo małżeństwo bądź jego istotny element czy przymiot musi istnieć w chwili zawierania małżeństwa lub musi zostać podjęty wcześniej i pozostawać aktualny w momencie zawierania małżeństwa.

Prawo kanoniczne o symulacji całkowitej

REKLAMA

Przedmiotem wykluczenia w przypadku symulacji całkowitej jest samo małżeństwo. Symulant tak naprawdę wcale nie chce związku z drugą stroną. Wypowiada puste i nic nieznaczące słowa przysięgi małżeńskiej, ponieważ jest mu to potrzebne do osiągnięcia jakiegoś celu ubocznego w stosunku do małżeństwa. W tym miejscu musimy wyróżnić przyczynę symulowania  i przyczynę zawarcia małżeństwa. Ta pierwsza jest tożsama z przyczyną wykluczenia małżeństwa.

Jako przykłady możemy podać: awersję do współkontrahenta, miłość do innej osoby, świadomość istnienia przeszkody małżeńskiej, poważna choroba, niechęć do ślubu w Kościele katolickim. Jeżeli chodzi o przyczynę zawarcia małżeństwa możemy wyróżnić: chęć uprawomocnienia dziecka pozamałżeńskiego, szukanie korzyści majątkowych, pragnienie zaspokojenia własnej pożądliwości czy zamiar pogodzenia zwaśnionych rodzin.

Należy podkreślić, że przyczyna symulacji musi być adekwatna do charakteru symulującego i okoliczności. Ponadto widoczna, poważna i nagląca.

Symulacja całkowita zostaje wykluczona, gdy kontrahent żywi miłość do osoby, z którą zawiera małżeństwo.

Symulacja częściowa

REKLAMA

Jak już wcześniej zostało wspomniane, symulacja częściowa odnosi się do wykluczenia istotnego elementu małżeństwa lub jakiegoś przymiotu. Elementy małżeństwa należy utożsamiać z przedmiotem zgody małżeńskiej i jego celami. Przedmiotem symulacji częściowej w tym przypadku będzie dobro małżonków np. odmowa spełniania aktów intymnych, realizowanych na sposób ludzki. To nieodłącznie wiąże się z dobrem potomstwa, które także jest wykluczane przez symulanta. Nie można mówić o symulacji częściowej w przypadku niepłodności, która nie została zatajona przez kontrahenta. W takim wypadku można ważnie zawrzeć związek małżeński. To samo tyczy się uprawnienia do aktów małżeńskich. Można je akceptować, ale obopólnie z niego nie korzystać, co także nie spowoduje nieważności małżeństwa.

Kolejnym elementem jest sakramentalność małżeństwa. Najprościej mówiąc strona chce zawrzeć związek małżeński, ale nie traktuje go jako sakramentu, nie ma to dla niej najmniejszego znaczenia. Symulant do tego stopnia wyklucza sakramentalność, że jest nawet gotów zrezygnować z małżeństwa, jeżeli miałoby ono być sakramentem.

Wykluczenie istotnego przymiotu a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Symulacja częściowa zachodzi także, gdy jeden z nupturientów wyklucza istotny przymiot małżeństwa - dobro jedności lub dobro nierozerwalności.

Jedność małżeństwa należy rozumieć jako związek jednego mężczyzny z jedna kobietą. Przeciwstawia się on wielożeństwu. Z dobrem jedności jest też związane dobro wierności. Kontrahent zawierając małżeństwo wyklucza jednocześnie prawo współmałżonka do wyłączności aktów małżeńskich. W praktyce wygląda to tak, że osoba przed lub w chwili zawierania małżeństwa wie, że będzie dopuszczać się zdrad małżeńskich bądź zawiera małżeństwo z intencją zmuszania żony do uprawiania prostytucji.

Wykluczenie nierozerwalności małżeństwa wiąże się z wykluczeniem dozgonnego przekazania siebie i przyjęcia drugiej strony w celu stworzenia wspólnoty całego życia. Wykluczenie może mieć miejsce, gdy nupturient chce zerwać wspólnotę małżeńska niezależnie od przyszłych wydarzeń i okoliczności lub w przypadku, gdy zawiera małżeństwo ,,na próbę” i wie, że uwolni się od niego, gdy ,,życie wspólne się nie ułoży” lub ,,gdy przestanie kochać drugą osobę”.

Czy łatwo jest dowieść symulacji przed sądem?

Dowodzenie symulacji obejmuje trzy elementy:

  1. Zeznanie symulującego – sądowe jak i pozasądowe;
  2. Przyczynę symulacji
  3. Okoliczności: przedślubne, z okresu zawierania małżeństwa, poślubne.

Sprawy o ,,rozwód kościelny” nie należą do najłatwiejszych, dlatego, jeżeli chcecie Państwo spokojnie przejść przez proces stwierdzenia nieważności małżeństwa, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią w celu uzyskania sprawnej i fachowej pomocy ze strony naszych adwokatów kościelnych.

Michał Poczmański
adwokat kościelny
Kancelaria Kanoniczna

https://www.kancelaria-kanoniczna.com/

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

    Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

    Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

    Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

    Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

    Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

    REKLAMA

    Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

    Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

    Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

    We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

    Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

    MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

    Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

    9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    REKLAMA

    Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

    Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

    1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

    9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

    REKLAMA