reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Czy łatwo o rozwód w Hiszpanii?

Czy łatwo o rozwód w Hiszpanii?

Regulacja dotycząca rozwodów w Hiszpanii została zmieniona ustawą 15/2005 , która wprowadziła liczne ułatwienia w tej kwestii. Obecnie rozwód nie musi być poprzedzony istnieniem prawnie potwierdzonych przyczyn ani uprzednią separacją.

O rozwód może wnosić jeden z małżonków jak również małżonkowie wspólnie oraz jeden z nich za przyzwoleniem drugiego. Gdy wnoszącym jest jeden z małżonków, to jego wniosek musi zawierać proponowane środki regulujące skutki rozwodu lub separacji. Wspólny wniosek lub za zgodą musi zawierać porozumienie małżonków w sprawie środków, które będą zastosowane. Środki te dotyczą m.in. miejsca zamieszkania opieki i utrzymywania dzieci oraz podziału majątku.

Podstawy rozwodu

W Hiszpanii małżeństwo jest traktowane jako wyraz wolnej woli, przez co podstawy rozwodu są bardzo okrojone. Rozwód zostanie udzielony po spełnieniu wymogów dotyczących minimalnego okresu pozostawania w związku małżeńskim. Wymogi te to: Upływ trzech miesięcy od momentu zawarcia małżeństwa, jeżeli małżonkowie wspólnie wnoszą o rozwód lub wnosi jeden z nich za przyzwoleniem drugiego; upływ trzech miesięcy, jeżeli o rozwód wnosi jeden z małżonków oraz od momentu zawarcia małżeństwa nie musi upłynąć żaden okres w celu uzyskania rozwodu, jeżeli istnieją dowody na zagrożenie życia lub zdrowia, możliwość krzywdy fizycznej, zagrożenie wolności, możliwość krzywdy moralnej lub przemocy seksualnej wobec małżonka będącego powodem w sprawie rozwodowej lub dzieci obojga małżonków lub jednego z nich.

Zobacz również: Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Skutki

Wraz z rozwodem rozwiązują się więzi małżeńskie, co powoduje wygaśnięcie obowiązku pożycia oraz wzajemnej pomocy. Małżonkowie mają prawo ponownie zawrzeć związek małżeński.

Po rozwodzie rozpoczyna się proces likwidacji majątku wspólnego, który powstał w trakcie trwania małżeństwa, a jego przebieg uzależniony jest od ustroju małżeńskiego w jakim żyli małżonkowie.

Stosunki pomiędzy rodzicami a dziećmi pozostają bez zmian. Sąd przeprowadzający rozwód reguluję kwestię władzy opiekuńczej. Sąd oddaje opiekę nad dziećmi jednemu z małżonków i ustala harmonogram wizyt dla drugiego małżonka. Możliwe jest również ustalenie wspólnego systemu opieki i nadzoru nad dziećmi.

Małżonek nie sprawujący opieki powinien wypłacać świadczenia na rzecz drugiego małżonka, pod którego opieką znajdują się dzieci. Świadczenie jest płacone aż do uzyskania przez dziecko niezależności finansowej.

W sytuacji, gdy rozwód powoduje nierówność majątkową pomiędzy byłymi już małżonkami, wówczas małżonek który na skutek rozwodu popadł w niedostatek ma prawo do świadczenia rekompensującego powstałą nierówność, wypłacanego przez byłego małżonka.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Hiszpanii rozwód jest  udzielany po spełnieniu wymogów dotyczących minimalnego okresu pozostawania w małżeństwie.
W Hiszpanii rozwód jest udzielany po spełnieniu wymogów dotyczących minimalnego okresu pozostawania w małżeństwie.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama