REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Jarosław Krasnodęmbski
Rozwód w Anglii i Walii dopuszczalny jest po przedstawieniem dowodu na co najmniej jedną z pięciu win małżeńskich.
Rozwód w Anglii i Walii dopuszczalny jest po przedstawieniem dowodu na co najmniej jedną z pięciu win małżeńskich.

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja dotycząca rozwodów w Anglii i Walii zawarta jest w ustawie o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich. Uzyskanie rozwodu wymaga pisemnego wniosku, złożonego do sądu przez męża lub żonę.

Podstawa rozwodu

W Anglii i Walii jedyna podstawą rozwodu jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Wykazanie rozkładu związane jest z przedstawieniem dowodu na co najmniej jedną z pięciu win małżeńskich. Pierwszą winą jest dopuszczenie się zdrady przez jednego z małżonków, co spowodowało, że wnioskujący uznał dalsze mieszkanie z nim za niemożliwe. Następna to niedorzeczne zachowanie, które usprawiedliwia niechęć wnioskodawcy do zamieszkiwania ze współmałżonkiem. Kolejna wina to porzucenie małżonka na okres dwóch lat przed wniesieniem pozwu o rozwód. Czwartą winą jest separacja stron przez okres dwóch lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, przy czym potrzebna jest tu zgoda drugiego z małżonków. Ostatnią z katalogu win jest separacja przez okres pięciu lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, w wypadku której nie ma na nią zgody drugiego z małżonków.

REKLAMA

Oprócz dowodu na jedną z powyższych win wnioskodawca składa dowód na to, że nie może dłużej mieszkać ze swoim małżonkiem.

Sąd bada składane dowody i gdy są one przekonujące wydaje orzeczenie rozwodowe. Początkowo wydaje orzeczenie tymczasowe, a po upływie sześciu tygodni, na wniosek strony może wydać prawomocne orzeczenie rozwodowe. Nie ma terminu na złożenie wniosku o prawomocne orzeczenie. W każdym momencie sąd może odroczyć postępowanie, aby umożliwić małżonkom podjęcie próby załagodzenia sporów i uratowania małżeństwa.

Zobacz również: Jak wziąć rozwód we Francji?

Skutki

REKLAMA

Wraz z uprawomocnieniem orzeczenia rozwodowego para nie musi mieszkać razem, a każdy z małżonków sam decyduje czy pozostanie czy zmieni nazwisko. Przy podziale majątku, sąd posiada kompetencje umożliwiające przeniesienie majątku z jednego małżonka na drugiego lub na ich wspólne dziecko. Może też przenieść majątek na inna osobę dla dobra dziecka oraz samych małżonków. Sąd może również wprowadzać okresowe płatności, nakazać sprzedaż majątku czy też wypłacenie jednorazowych płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używając swoich kompetencji sąd musi brać pod uwagę m.in. dochód, zdolności zarobkowe, majątek i inne zasoby finansowe, które każdy z małżonków posiada, wkład finansowy lub inny, dokonany przez każdego z małżonków w utrzymanie domu i dzieci, potrzeby, obowiązki i zobowiązania finansowe, które posiada każdy z małżonków oraz wkład w dobro rodziny, jaki wniosła lub jaki może wnieść w przyszłości każda ze stron.

Po orzeczeniu rozwodu oboje rodziców nadal posiadają odpowiedzialność rodzicielską za dzieci, jak również oboje rodzice mają ciągły obowiązek utrzymania dzieci małoletnich, które były dziećmi obojga małżonków.

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA