| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Regulacja dotycząca rozwodów w Anglii i Walii zawarta jest w ustawie o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich. Uzyskanie rozwodu wymaga pisemnego wniosku, złożonego do sądu przez męża lub żonę.

Podstawa rozwodu

W Anglii i Walii jedyna podstawą rozwodu jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Wykazanie rozkładu związane jest z przedstawieniem dowodu na co najmniej jedną z pięciu win małżeńskich. Pierwszą winą jest dopuszczenie się zdrady przez jednego z małżonków, co spowodowało, że wnioskujący uznał dalsze mieszkanie z nim za niemożliwe. Następna to niedorzeczne zachowanie, które usprawiedliwia niechęć wnioskodawcy do zamieszkiwania ze współmałżonkiem. Kolejna wina to porzucenie małżonka na okres dwóch lat przed wniesieniem pozwu o rozwód. Czwartą winą jest separacja stron przez okres dwóch lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, przy czym potrzebna jest tu zgoda drugiego z małżonków. Ostatnią z katalogu win jest separacja przez okres pięciu lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, w wypadku której nie ma na nią zgody drugiego z małżonków.

Oprócz dowodu na jedną z powyższych win wnioskodawca składa dowód na to, że nie może dłużej mieszkać ze swoim małżonkiem.

Sąd bada składane dowody i gdy są one przekonujące wydaje orzeczenie rozwodowe. Początkowo wydaje orzeczenie tymczasowe, a po upływie sześciu tygodni, na wniosek strony może wydać prawomocne orzeczenie rozwodowe. Nie ma terminu na złożenie wniosku o prawomocne orzeczenie. W każdym momencie sąd może odroczyć postępowanie, aby umożliwić małżonkom podjęcie próby załagodzenia sporów i uratowania małżeństwa.

Zobacz również: Jak wziąć rozwód we Francji?

Skutki

Wraz z uprawomocnieniem orzeczenia rozwodowego para nie musi mieszkać razem, a każdy z małżonków sam decyduje czy pozostanie czy zmieni nazwisko. Przy podziale majątku, sąd posiada kompetencje umożliwiające przeniesienie majątku z jednego małżonka na drugiego lub na ich wspólne dziecko. Może też przenieść majątek na inna osobę dla dobra dziecka oraz samych małżonków. Sąd może również wprowadzać okresowe płatności, nakazać sprzedaż majątku czy też wypłacenie jednorazowych płatności.

Używając swoich kompetencji sąd musi brać pod uwagę m.in. dochód, zdolności zarobkowe, majątek i inne zasoby finansowe, które każdy z małżonków posiada, wkład finansowy lub inny, dokonany przez każdego z małżonków w utrzymanie domu i dzieci, potrzeby, obowiązki i zobowiązania finansowe, które posiada każdy z małżonków oraz wkład w dobro rodziny, jaki wniosła lub jaki może wnieść w przyszłości każda ze stron.

Po orzeczeniu rozwodu oboje rodziców nadal posiadają odpowiedzialność rodzicielską za dzieci, jak również oboje rodzice mają ciągły obowiązek utrzymania dzieci małoletnich, które były dziećmi obojga małżonków.

Zobacz również serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »