reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jeśli separacja, to nie wspólne opodatkowanie

Jeśli separacja, to nie wspólne opodatkowanie

Jednym z warunków, aby podatnicy mogli korzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów ze współmałżonkiem, jest to, aby przez cały rok podatkowy istniała między małżonkami wspólność majątkowa małżeńska.

Osoby pozostające w separacji orzeczonej przez sąd, nie mogą skorzystać, ze wspólnego opodatkowania. Osoby żyjące w separacji, ale nie orzeczonej przez sąd mogą nadal wzajemnie się rozlicząć.

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Każda osoba, która osiągnęła dochód ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu, jest odrębnym podatnikiem. Jest on zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika.

Od zasady są dwa ważne wyjątki:

Zobacz: Separacja a kontakty z dzieckiem

Kiedy wspólne zeznanie?

Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać. Aby można było skorzystać w rozliczeniu z takiej formy opodatkowania, podatnicy jako małżeństwo muszą spełnić równocześnie następujące warunki:

  • posiadać miejsce zamieszkania w Polsce,
  • przez cały rok pozostawać w związku małżeńskim,
  • przez cały rok musi istnieć między nimi wspólność majątkowa małżeńska.

Z łącznego opodatkowania dochodów małżonkowie, którzy spełnili wyżej wymienione warunki, mogą korzystać także wtedy, gdy:

  • jeden z małżonków nie uzyskał żadnych dochodów,
  • jeden z małżonków uzyskał wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • jeden z małżonków uzyskał dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  • jeden z małżonków poniósł stratę.

Zobacz: Forum prawne

Zeznanie należy podpisać

Jednym z najważniejszych warunków wspólnego opodatkowania jest złożenie przez małżonków podpisów pod wnioskiem o łączne opodatkowanie ich dochodów.

Majątek po separacji

W sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Separacja orzeczona przez sąd nie rozrywa węzła małżeńskiego.

Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Decydujące znaczenie ma data uprawomocnienia się wyroku orzekającego separację.

Czy będąc w separacji podatnik może złożyć wspólne z "małżonkiem" zeznanie podatkowe? Niestety nie. Ponieważ jednym z podstawowych warunków, które podatnik musi spełnić, by móc korzystać z łącznego opodatkowania dochodów razem ze współmałżonkiem, jest to, by przez cały rok podatkowy (rok kalendarzowy) istniała między takimi małżonkami wspólność majątkowa małżeńska. A ta ustaje, gdy orzeczona jest separacja.

Wspólnego zeznania nie będzie można złożyć również wtedy, gdy w separacji podatnicy byli tylko przez część roku podatkowego.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać.
Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama