REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli separacja, to nie wspólne opodatkowanie

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać.
Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z warunków, aby podatnicy mogli korzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów ze współmałżonkiem, jest to, aby przez cały rok podatkowy istniała między małżonkami wspólność majątkowa małżeńska.

Osoby pozostające w separacji orzeczonej przez sąd, nie mogą skorzystać, ze wspólnego opodatkowania. Osoby żyjące w separacji, ale nie orzeczonej przez sąd mogą nadal wzajemnie się rozlicząć.

REKLAMA

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Każda osoba, która osiągnęła dochód ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu, jest odrębnym podatnikiem. Jest on zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika.

Od zasady są dwa ważne wyjątki:

Zobacz: Separacja a kontakty z dzieckiem

Kiedy wspólne zeznanie?

Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać. Aby można było skorzystać w rozliczeniu z takiej formy opodatkowania, podatnicy jako małżeństwo muszą spełnić równocześnie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • posiadać miejsce zamieszkania w Polsce,
  • przez cały rok pozostawać w związku małżeńskim,
  • przez cały rok musi istnieć między nimi wspólność majątkowa małżeńska.

Z łącznego opodatkowania dochodów małżonkowie, którzy spełnili wyżej wymienione warunki, mogą korzystać także wtedy, gdy:

  • jeden z małżonków nie uzyskał żadnych dochodów,
  • jeden z małżonków uzyskał wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • jeden z małżonków uzyskał dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  • jeden z małżonków poniósł stratę.

Zobacz: Forum prawne

Zeznanie należy podpisać

Jednym z najważniejszych warunków wspólnego opodatkowania jest złożenie przez małżonków podpisów pod wnioskiem o łączne opodatkowanie ich dochodów.

Majątek po separacji

W sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Separacja orzeczona przez sąd nie rozrywa węzła małżeńskiego.

Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Decydujące znaczenie ma data uprawomocnienia się wyroku orzekającego separację.

Czy będąc w separacji podatnik może złożyć wspólne z "małżonkiem" zeznanie podatkowe? Niestety nie. Ponieważ jednym z podstawowych warunków, które podatnik musi spełnić, by móc korzystać z łącznego opodatkowania dochodów razem ze współmałżonkiem, jest to, by przez cały rok podatkowy (rok kalendarzowy) istniała między takimi małżonkami wspólność majątkowa małżeńska. A ta ustaje, gdy orzeczona jest separacja.

Wspólnego zeznania nie będzie można złożyć również wtedy, gdy w separacji podatnicy byli tylko przez część roku podatkowego.

Zobacz serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

REKLAMA