REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mundurowy nie oddał mieszkania. Zapłaci podwójny czynsz [rozporządzenie, 17 czerwca 2024 r.]

Mundurowy nie oddał mieszkania. Zapłaci podwójny czynsz [rozporządzenie, 17 czerwca 2024 r.]
Mundurowy nie oddał mieszkania. Zapłaci podwójny czynsz [rozporządzenie, 17 czerwca 2024 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd wprowadza zasadę, że funkcjonariusz Służby Więziennej, który nie opróżnił kwatery tymczasowej na podstawie decyzji lub rozkazu personalnego poniesie konsekwencje finansowe.

Zapłaci zwykłe opłaty czynszowe i koszty dostawy mediów. Ale zapłaci też oraz odszkodowanie za zajmowanie kwatery tymczasowej bez tytułu prawnego w wysokości 100% wartości czynszu

REKLAMA

Wynika to rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wejdzie w życie 17 czerwca 2024 r.

Podstawa prawna dla podwójnego czynszu

W przypadku dostawy mediów do kwatery tymczasowej na podstawie umów zawartych przez kierownika lokator opłaca koszty ich dostaw w terminie, wysokości oraz miejscu określonych przez kierownika lub upoważnioną przez niego osobę.

REKLAMA

Przypadek 1 Opróżnienie lokalu mieszkalnego w przypadkach, o których mowa w art. 188 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej lub kwatery tymczasowej w przypadkach, o których mowa w art. 190 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej następuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia funkcjonariuszowi decyzji o ich opróżnieniu.

Przypadek 2 Opróżnienie kwatery tymczasowej w przypadkach, o których mowa w art. 190 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej na podstawie rozkazu personalnego następuje w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypadek 3 W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek funkcjonariusza, termin opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej może być przedłużony do 1 miesiąca.

WAŻNE! Funkcjonariusz, który nie opróżnił kwatery tymczasowej na podstawie decyzji lub rozkazu personalnego, uiszcza opłaty czynszowe, koszty dostawy mediów, o których mowa w art. 189 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, oraz odszkodowanie za zajmowanie kwatery tymczasowej bez tytułu prawnego w wysokości 100% wartości czynszu.

Funkcjonariusz, który zrzekł się uprawnień do zajmowanego lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej, w terminie co najmniej 3 dni przed planowanym dniem ich zwolnienia powiadamia pisemnie o tym kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajduje się lokal mieszkalny lub kwatera tymczasowa.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 17 czerwca 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA