REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Polak może służyć w obcym wojsku?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Służba w obcym wojsku lub organizacji wojskowej może być podjęta przez polskiego obywatela wyłącznie za zgodą ministra obrony narodowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Służba w obcym wojsku lub organizacji wojskowej może być podjęta przez polskiego obywatela tylko za zgodą ministra obrony narodowej. Służba w obcej armii bez uzyskania zgody jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgody na służbę w obcym wojsku minister obrony narodowej udziela w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wieloetapowej procedury zakładającej m.in. konieczność zasięgnięcia opinii innych ministerstw.

REKLAMA

Nawet po udzieleniu zgody, polskie organy państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa podjęcia służby w obcym wojsku. Polak zaciągający się do obcej armii ani jego bliscy nie mogą zatem liczyć np. na odszkodowanie czy świadczenia rentowe od polskich organów w przypadku, gdy następstwem służby będzie jego śmierć lub uszczerbek na zdrowiu.

Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?

Obywatel chcący podjąć służbę wojskową w obcym wojsku musi złożyć do ministra obrony narodowej pisemny wniosek o udzielenie zgody. Wnioskodawca zobowiązany jest wskazać nazwę obcego wojska lub obcej organizacji wojskowej, państwo, w którym będzie pełniona służba, zamierzony czas pełnienia służby oraz przewidywany czas rozpoczęcia służby.

Do wniosku trzeba dołączyć:

 • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
 • zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych;
 • zaświadczenie właściwego oddziału ZUS lub KRUS o braku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
 • zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego o niefigurowaniu w rejestrze dłużników niewypłacalnych;
 • dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Obywatele polscy zamieszkujący lub przebywający czasowo powyżej 3 miesięcy za granicą składają wniosek adresowany do ministra obrony narodowej w polskim konsulacie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosku o udzielenie zgody nie muszą składać polscy obywatele posiadający podwójne obywatelstwo, zamierzający podjąć służbę w armii państwa, którego obywatelstwo posiadają oprócz polskiego i którzy na stałe zamieszkują w tym państwie.

Kiedy zgoda na służbę może zostać udzielona?

Zgoda na służbę w obcym wojsku może być udzielona wyłącznie wtedy, gdy wnioskodawca:

 • ma uregulowany stosunek do służby wojskowej,
 • nie jest żołnierzem w czynnej służbie wojskowej oraz 
 • nie posiada przydziału mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjnego lub przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, 

a właściwy szef wojskowego centrum rekrutacji nie prowadzi postępowania w sprawie nadania wnioskodawcy któregokolwiek z tych przydziałów.

Żeby zgoda została udzielona muszą być ponadto spełnione łącznie następujące warunki:

 • służba ta nie narusza interesów Rzeczypospolitej Polskiej;
 • służba nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe;
 • służba nie wpłynie na zadania wykonywane przez Siły Zbrojne.

Prawo międzynarodowe zakazuje wojskowej służby najemnej, niemożliwe jest więc udzielenie zgody na pełnienie przez polskiego obywatela służby w charakterze najemnika.

Minister obrony narodowej, zanim wyda decyzję administracyjną w sprawie udzielenia zgody na służbę w obcym wojsku ma obowiązek zasięgnąć opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra spraw zagranicznych, co do tego, czy służba ta nie narusza interesów Rzeczypospolitej Polskiej oraz czy nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe. 

W decyzji minister obrony narodowej wskazuje okres, na jaki udziela zgody na służbę w obcym wojsku.

Kiedy zgoda na służbę nie zostanie udzielona?

Pomimo spełnienia warunków, o których mowa powyżej, minister obrony narodowej ma obowiązek nieudzielenia zgody na służbę w obcym wojsku, jeżeli wnioskodawca został uznany przez komisję lekarską za trwale i całkowicie niezdolnego do służby wojskowej (tzn. ma kategorie zdrowia D lub E) lub przeniesiono go z tego powodu do rezerwy. 

Ponadto zgody na służbę w obcym wojsku nie może otrzymać obywatel, który:

 • nie spełnił dotyczących go obowiązków określonych przepisami ustawy o obronie Ojczyzny;
 • nie został powołany i nie odbył obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji, z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy;
 • złożył wniosek o przeznaczenie go do służby zastępczej, został przeznaczony do służby zastępczej, został skierowany do odbycia służby zastępczej, odbywał służbę zastępczą, został przeniesiony do rezerwy po odbyciu służby zastępczej lub bez jej odbycia;
 • został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę co najmniej 1 roku pozbawienia wolności (w tym także z warunkowym zawieszeniem jej wykonania), odbywa karę pozbawienia wolności lub oczekuje na jej wykonanie,  znajduje się w okresie próby w wykonywaniu warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności  lub odbywa karę ograniczenia wolności;
 • ma zaległości podatkowe lub zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne; lub
 • jest wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Jaka kara grozi za służbę w obcym wojsku?

Podjęcie służby w obcym wojsku bez uzyskania zgody ministra obrony narodowej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat

W świetle polskiego prawa nie jest przestępstwem pełnienie służby w armii innego państwa przez polskiego obywatela, który jednocześnie jest obywatelem tego państwa (ma tzw. podwójne obywatelstwo) i zamieszkuje na stałe w tym państwie. 

Ważne
Abolicja dla Polaków w armii ukraińskiej wciąż w planach

W grudniu 2022 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy, w myśl którego obywatel polski, który po 20 lutego 2014 r. (tę datę uznaje się za początek aneksji Krymu przez Rosję) przyjął bez wymaganej zgody służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy nie popełnia przestępstwa

Dopóki proponowana ustawa nie wejdzie w życie, polscy obywatele służący w armii ukraińskiej narażają się na odpowiedzialność karną na zasadach ogólnych.

Do końca stycznia 2023 r. Sejm nie podjął żadnych prac nad projektem - nie został mu nawet nadany numer druku sejmowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA