Czy Polak może służyć w obcym wojsku?

REKLAMA
REKLAMA
Służba w obcym wojsku lub organizacji wojskowej może być podjęta przez polskiego obywatela tylko za zgodą ministra obrony narodowej. Służba w obcej armii bez uzyskania zgody jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Zgody na służbę w obcym wojsku minister obrony narodowej udziela w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wieloetapowej procedury zakładającej m.in. konieczność zasięgnięcia opinii innych ministerstw.
Nawet po udzieleniu zgody, polskie organy państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa podjęcia służby w obcym wojsku. Polak zaciągający się do obcej armii ani jego bliscy nie mogą zatem liczyć np. na odszkodowanie czy świadczenia rentowe od polskich organów w przypadku, gdy następstwem służby będzie jego śmierć lub uszczerbek na zdrowiu.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA
