REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe

Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe
Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe

REKLAMA

REKLAMA

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu zebranie opinii społeczeństwa dotyczących zmian prawa spadkowego w celu wykorzystania nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (tzw. e-testament – np. testament wideo). Badanie opracował Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych. Opinie przedstawione w ankietach wypełnionych do 23 sierpnia 2018 r. posłużą do przygotowania publikacji naukowej.

Czy testament w formie video powinien być ważny? - Wykorzystanie nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (e-testament) - ANKIETA

REKLAMA

Stały, dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynia się do wzrostu jej znaczenia w codziennym życiu społeczeństwa. Można zaobserwować znaczący wpływ technologii na kształt rzeczywistości. Stała ewolucja urządzeń, rozwiązań technologicznych wywiera wpływ na kształtowanie się społeczeństwa, relacji pomiędzy różnymi podmiotami, sposoby prowadzenia działalności gospodarczej i inne sfery aktywności człowieka. Z upływem czasu zmiany wywołane rozwojem technologicznym mają wpływ także na kształt norm prawnych[1] w danym ustawodawstwie.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

REKLAMA

Obserwuje się, że największy wpływ na obecny kształt obowiązujących aktów prawnych mają te urządzenia, których głównym celem jest umożliwienie komunikacji międzyludzkiej[2]. Obok tradycyjnej komunikacji werbalnej, równie popularną (lub nawet już popularniejszą) stała się komunikacja elektroniczna, która występuje w każdej sferze aktywności człowieka: rozmowa towarzyska, podtrzymywanie więzi rodzinnych, prowadzenie działalności gospodarczej, działalność naukowa i inne. Stąd rodzi się pytanie, czy wykorzystanie nowych technologii, które umożliwiają skuteczną komunikację, może mieć miejsce w prawie spadkowym?

Testament można identyfikować jako ostatni akt komunikacji pomiędzy osobą zmarłą, a jej bliskimi. W testamencie spadkodawca zamieszcza, przekazuje, komunikuje osobom żyjącym swoją ostatnią wolę dotyczącą rozrządzenia pozostałym po nim majątkiem. Jednakże, na ten moment trudno sobie wyobrazić, aby taka komunikacja mogła nastąpić poprzez wykorzystanie nowych technologii, w szczególności technologii audio-video.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie prawo spadkowe wciąż pozostaje zbiorem przepisów tradycyjnych, ugruntowanych na podstawie konstrukcji wywodzących się jeszcze z czasów prawa rzymskiego. Mając na uwadze nowelizacje, które dotknęły inne działy polskiego prawa cywilnego (np. wprowadzenie elektronicznej formy czynności prawnej), można wyciągnąć wniosek, że prawo spadkowe dotychczas nie zostało beneficjentem żadnej, znaczącej zmiany dotyczącej implementacji rozwiązań technologicznych.

REKLAMA

Czy polskie prawo spadkowe wymaga modernizacji? Czy rozszerzenie dostępnego katalogu dotyczącego formy testamentu o formy elektroniczne jest konieczne? Czy może przeciwnie, warto pozostać przy opracowanych, ugruntowanych w praktyce wzorcach? Czy prawne uregulowanie wykorzystania nowych technologii w prawie spadkowym może przynieść więcej korzyści, czy szkód?

Miarodajne odpowiedzi na powyższe pytania, które stawiam w przygotowywanym tekście dla Jusletter IT, mogę uzyskać tylko z Państwa pomocą. Stąd proszę Państwa o podzielenie się ze mną Państwa opinią na temat nowych technologii w prawie spadkowym w poniższej ankiecie.

https://goo.gl/forms/IU0eR51PmsFmmvSN2

Ankieta składa się z 8 pytań jednokrotnego wyboru. Odpowiedzi są zapisywane i przetwarzane dla celów branżowo-publicystycznych.

Ankieta jest anonimowa.

Ankieta nie przetwarza ani nie gromadzi żadnych danych osobowych uczestników.

Z góry dziękuję,

Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych, ul. Św. Anny 9, 31-008 Kraków. www.kg-legal.eu

[1] A. Olejniczak, J. Haberko, A. Pyrzyńska, D. Sokołowska (red.), Współczesne problemy prawa zobowiązań, Wolters Kluwer Polska, warszawa 2015

[2] Tak też: Jan Christian  Seevogel, Facebook und Recht, Köln 2014

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Katia
  2023-05-28 18:20:44
  Dla nas testament sporządziła notariusz Jolanta Cejrowska. Profesjonalna i sprawna pomoc.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

REKLAMA

Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

REKLAMA

Mapa. Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

REKLAMA