Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe

 KG Legal
Kancelaria prawna
Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe
Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe
Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu zebranie opinii społeczeństwa dotyczących zmian prawa spadkowego w celu wykorzystania nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (tzw. e-testament – np. testament wideo). Badanie opracował Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych. Opinie przedstawione w ankietach wypełnionych do 23 sierpnia 2018 r. posłużą do przygotowania publikacji naukowej.

Czy testament w formie video powinien być ważny? - Wykorzystanie nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (e-testament) - ANKIETA

Stały, dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynia się do wzrostu jej znaczenia w codziennym życiu społeczeństwa. Można zaobserwować znaczący wpływ technologii na kształt rzeczywistości. Stała ewolucja urządzeń, rozwiązań technologicznych wywiera wpływ na kształtowanie się społeczeństwa, relacji pomiędzy różnymi podmiotami, sposoby prowadzenia działalności gospodarczej i inne sfery aktywności człowieka. Z upływem czasu zmiany wywołane rozwojem technologicznym mają wpływ także na kształt norm prawnych[1] w danym ustawodawstwie.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Obserwuje się, że największy wpływ na obecny kształt obowiązujących aktów prawnych mają te urządzenia, których głównym celem jest umożliwienie komunikacji międzyludzkiej[2]. Obok tradycyjnej komunikacji werbalnej, równie popularną (lub nawet już popularniejszą) stała się komunikacja elektroniczna, która występuje w każdej sferze aktywności człowieka: rozmowa towarzyska, podtrzymywanie więzi rodzinnych, prowadzenie działalności gospodarczej, działalność naukowa i inne. Stąd rodzi się pytanie, czy wykorzystanie nowych technologii, które umożliwiają skuteczną komunikację, może mieć miejsce w prawie spadkowym?

Testament można identyfikować jako ostatni akt komunikacji pomiędzy osobą zmarłą, a jej bliskimi. W testamencie spadkodawca zamieszcza, przekazuje, komunikuje osobom żyjącym swoją ostatnią wolę dotyczącą rozrządzenia pozostałym po nim majątkiem. Jednakże, na ten moment trudno sobie wyobrazić, aby taka komunikacja mogła nastąpić poprzez wykorzystanie nowych technologii, w szczególności technologii audio-video.

Polskie prawo spadkowe wciąż pozostaje zbiorem przepisów tradycyjnych, ugruntowanych na podstawie konstrukcji wywodzących się jeszcze z czasów prawa rzymskiego. Mając na uwadze nowelizacje, które dotknęły inne działy polskiego prawa cywilnego (np. wprowadzenie elektronicznej formy czynności prawnej), można wyciągnąć wniosek, że prawo spadkowe dotychczas nie zostało beneficjentem żadnej, znaczącej zmiany dotyczącej implementacji rozwiązań technologicznych.

Czy polskie prawo spadkowe wymaga modernizacji? Czy rozszerzenie dostępnego katalogu dotyczącego formy testamentu o formy elektroniczne jest konieczne? Czy może przeciwnie, warto pozostać przy opracowanych, ugruntowanych w praktyce wzorcach? Czy prawne uregulowanie wykorzystania nowych technologii w prawie spadkowym może przynieść więcej korzyści, czy szkód?

Miarodajne odpowiedzi na powyższe pytania, które stawiam w przygotowywanym tekście dla Jusletter IT, mogę uzyskać tylko z Państwa pomocą. Stąd proszę Państwa o podzielenie się ze mną Państwa opinią na temat nowych technologii w prawie spadkowym w poniższej ankiecie.

https://goo.gl/forms/IU0eR51PmsFmmvSN2

Ankieta składa się z 8 pytań jednokrotnego wyboru. Odpowiedzi są zapisywane i przetwarzane dla celów branżowo-publicystycznych.

Ankieta jest anonimowa.

Ankieta nie przetwarza ani nie gromadzi żadnych danych osobowych uczestników.

Z góry dziękuję,

Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych, ul. Św. Anny 9, 31-008 Kraków. www.kg-legal.eu

[1] A. Olejniczak, J. Haberko, A. Pyrzyńska, D. Sokołowska (red.), Współczesne problemy prawa zobowiązań, Wolters Kluwer Polska, warszawa 2015

[2] Tak też: Jan Christian  Seevogel, Facebook und Recht, Köln 2014

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Co wiesz o PUE ZUS?
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/30
  Co oznacza skrót PUE ZUS?
  Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektrownia jądrowa w Polsce zostanie wybudowana przez Amerykanów
  "Mając na uwadze dostępne i sprawdzone technologie reaktorów jądrowych, rząd uznaje za niezbędne budowę elektrowni w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000"- czytamy w uchwale rządu ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce, którą w poniedziałek opublikowano w Monitorze Polskim
  Koordynowana pomoc kardiologiczna - kto może ją otrzymać?
  - Chcemy czym prędzej jak największej liczbie Polaków zapewnić koordynowaną pomoc kardiologiczną, stąd rozszerzenie pilotażu opieki na kolejne województwa – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
  Barbórka - co to jest za święto i kiedy się je obchodzi?
  Barbórka to hucznie i chętnie obchodzone święto w Polsce. Co to jest za święto i kiedy się je obchodzi?
  Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony od stycznia 2023?
  - Nie wykluczamy zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
  Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?
  Pozostańmy uważni na sytuacje, gdy widzimy, że ktoś w zimne dni poszukuje schronienia w opuszczonych budynkach, altanach czy piwnicy. Nieśmy pomoc tym, którzy jej potrzebują – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Zamrożenie cen gazu niebawem w sejmie
  Na kolejnym posiedzeniu Sejmu - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do projektu ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r.
  Ilu skazanych za jazdę po alkoholu przebywa w więzieniach?
  Za murami więzień przebywa 6 305 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; prawie trzy czwarte to osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - poinformowała PAP ppłk Arleta Pęconek z zespołu prasowego Służby Więziennej.
  Nowelizacja Prawa oświatowego w Senacie - zarzut nadmiernych uprawnień kuratorów
  Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, regulująca m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzająca zmiany w edukacji domowej - to jeden z punktów, którym zajmie się Senat na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu.
  Wigilia prawosławna w 2023 r.
  Wigilia prawosławna przypada trzynaście dni później, niż u katolików. Najbliższa wypada zatem 6 stycznia 2023 r. W centralnej i zachodniej Polsce wielu prawosławnych obchodzi święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, co katolicy.
  Kwota bazowa w 2023 r.
  Wysokość kwoty bazowej w 2023 r. określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Jaka to stawka?
  Skazani za zabójstwo w Kaliszu - torturowali ofiary ze szczególnym okrucieństwem
  Zakończył się proces dotyczący zabójstwa 35-latka przez trójkę oskarżonych. Dwóch mężczyzn usłyszało wyrok 15 lat więzienia, trzeciego sąd skazał na osiem lat pozbawienia wolności.
  Wiceszef MAP: uelastyczniamy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe
  Uelastyczniamy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe - poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zmieniamy rozporządzenia tak, żeby Polacy mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, nie zmienia się ta wielkość 3 ton w sezonie grzewczym.
  Sto lat temu został powołany Senat
  Senat. Sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo - powiedział, otwierając uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki.
  Senior plus - rusza nowy nabór wniosków o dofinansowanie
  Celem programu Senior plus jest zwiększenie aktywności uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla seniorów
  Ageizm w pracy. Dyskryminacja z uwagi na wiek. Jakie znaczenie w Twoim środowisku pracy ma to, ile masz lat?
  O wiek niby się nie pyta, ale często się zdarza, że ktoś, kto jest młody i aspiruje na wysokie stanowisko, nie otrzyma go nie ze względu na brak kompetencji, lecz przez zjawisko znane jako adultyzm. Z kolei starszy pracownik może nie być w stanie odnaleźć się w młodym zespole w związku z zachowaniem kolegów, noszącym znamiona tzw. ageizmu. Czy problem dyskryminacji ze względu na wiek jest w ogóle zauważalny w naszym życiu zawodowym?
  Morawiecki: wniosek o płatność z KPO jest przygotowywany
  Wniosek o płatność z KPO jest przygotowywany, wiąże się z doprecyzowaniem zmian we wskaźnikach, o których mówiliśmy, a wśród nich jest ustawa 10H – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  E-skierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe (do sanatorium) od 2023 roku
  Wdrożenie usługi e-skierowania i wyeliminowanie papierowych skierowań wystawianych przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowany w poniedziałek w RCL.
  Koszt rekompensat związanych z zamrożeniem cen gazu: prawie 30 mld zł
  Koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 29 mld zł - zakłada projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r., który w poniedziałek opublikowano na stronie Sejmu.
  Wypłaty dodatku węglowego - kiedy?
  Środki na wypłacenie dodatku węglowego trafiły do samorządów i są wypłacane - powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin podczas briefingu w Świdniku.
  Firmy energetyczne zobowiązane do utrzymywania zwiększonych zapasów paliw
  Wchodzi w życie rozporządzenie zobowiązujące część firm energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów węgla i oleju opałowego oraz do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ciągłości dostaw energii.
  Limit ceny rosyjskiej ropy, kolejne sankcje
  Polska chce, aby decyzji o wprowadzaniu limitu na cenę rosyjskiej ropy towarzyszył kolejny pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji – wynika ze źródeł PAP. Rozmowy w tej sprawie trwają w Brukseli. Polska czeka na propozycję kolejnego pakietu ze strony Komisji Europejskiej.
  ZUS: ostatni moment na wniosek o wyprawkę szkolną "Dobry start"[300 plus]
  Środa 30 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  RPO pyta NSA o zasady zwolnień podatkowych darowizn od najbliższych
  Obywatele nie wiedzą, czy chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie pieniężnej od osób najbliższych, mają udokumentować ją wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na własny rachunek. Wobec rozbieżności w orzecznictwie i dla urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i prawa, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  UE: naruszanie sankcji jako przestępstwo
  Rada UE podjęła w poniedziałek jednogłośną decyzję o dodaniu naruszania sankcji do unijnego wykazu przestępstw. To pierwszy krok do umożliwienia w przyszłości konfiskowania aktywów osób i podmiotów obchodzących sankcje i skazanych za to prawomocnym wyrokiem.
  Tauron: ponad 100 tys. pobrań wzoru oświadczenia ws. cen prądu
  Ponad 100 tys. razy pobrano dotąd ze strony internetowej Taurona wzór oświadczenia, które małe i średnie firmy oraz uprawnione instytucje powinny złożyć, by korzystać z ceny prądu ustalonej w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej. Termin składania oświadczeń mija z końcem listopada.