Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe

KG Legal
Kancelaria prawna
Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe
Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe
Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu zebranie opinii społeczeństwa dotyczących zmian prawa spadkowego w celu wykorzystania nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (tzw. e-testament – np. testament wideo). Badanie opracował Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych. Opinie przedstawione w ankietach wypełnionych do 23 sierpnia 2018 r. posłużą do przygotowania publikacji naukowej.

Czy testament w formie video powinien być ważny? - Wykorzystanie nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (e-testament) - ANKIETA

Stały, dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynia się do wzrostu jej znaczenia w codziennym życiu społeczeństwa. Można zaobserwować znaczący wpływ technologii na kształt rzeczywistości. Stała ewolucja urządzeń, rozwiązań technologicznych wywiera wpływ na kształtowanie się społeczeństwa, relacji pomiędzy różnymi podmiotami, sposoby prowadzenia działalności gospodarczej i inne sfery aktywności człowieka. Z upływem czasu zmiany wywołane rozwojem technologicznym mają wpływ także na kształt norm prawnych[1] w danym ustawodawstwie.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Obserwuje się, że największy wpływ na obecny kształt obowiązujących aktów prawnych mają te urządzenia, których głównym celem jest umożliwienie komunikacji międzyludzkiej[2]. Obok tradycyjnej komunikacji werbalnej, równie popularną (lub nawet już popularniejszą) stała się komunikacja elektroniczna, która występuje w każdej sferze aktywności człowieka: rozmowa towarzyska, podtrzymywanie więzi rodzinnych, prowadzenie działalności gospodarczej, działalność naukowa i inne. Stąd rodzi się pytanie, czy wykorzystanie nowych technologii, które umożliwiają skuteczną komunikację, może mieć miejsce w prawie spadkowym?

Testament można identyfikować jako ostatni akt komunikacji pomiędzy osobą zmarłą, a jej bliskimi. W testamencie spadkodawca zamieszcza, przekazuje, komunikuje osobom żyjącym swoją ostatnią wolę dotyczącą rozrządzenia pozostałym po nim majątkiem. Jednakże, na ten moment trudno sobie wyobrazić, aby taka komunikacja mogła nastąpić poprzez wykorzystanie nowych technologii, w szczególności technologii audio-video.

Polskie prawo spadkowe wciąż pozostaje zbiorem przepisów tradycyjnych, ugruntowanych na podstawie konstrukcji wywodzących się jeszcze z czasów prawa rzymskiego. Mając na uwadze nowelizacje, które dotknęły inne działy polskiego prawa cywilnego (np. wprowadzenie elektronicznej formy czynności prawnej), można wyciągnąć wniosek, że prawo spadkowe dotychczas nie zostało beneficjentem żadnej, znaczącej zmiany dotyczącej implementacji rozwiązań technologicznych.

Czy polskie prawo spadkowe wymaga modernizacji? Czy rozszerzenie dostępnego katalogu dotyczącego formy testamentu o formy elektroniczne jest konieczne? Czy może przeciwnie, warto pozostać przy opracowanych, ugruntowanych w praktyce wzorcach? Czy prawne uregulowanie wykorzystania nowych technologii w prawie spadkowym może przynieść więcej korzyści, czy szkód?

Miarodajne odpowiedzi na powyższe pytania, które stawiam w przygotowywanym tekście dla Jusletter IT, mogę uzyskać tylko z Państwa pomocą. Stąd proszę Państwa o podzielenie się ze mną Państwa opinią na temat nowych technologii w prawie spadkowym w poniższej ankiecie.

https://goo.gl/forms/IU0eR51PmsFmmvSN2

Ankieta składa się z 8 pytań jednokrotnego wyboru. Odpowiedzi są zapisywane i przetwarzane dla celów branżowo-publicystycznych.

Ankieta jest anonimowa.

Ankieta nie przetwarza ani nie gromadzi żadnych danych osobowych uczestników.

Z góry dziękuję,

Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych, ul. Św. Anny 9, 31-008 Kraków. www.kg-legal.eu

[1] A. Olejniczak, J. Haberko, A. Pyrzyńska, D. Sokołowska (red.), Współczesne problemy prawa zobowiązań, Wolters Kluwer Polska, warszawa 2015

[2] Tak też: Jan Christian  Seevogel, Facebook und Recht, Köln 2014

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  1 gru 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wniosek o paszport – planowane zmiany
  Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
  W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
  Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
  Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
  Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
  Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
  Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
  Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
  Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
  Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.
  Ustawa antylichwiarska - projekt przyjęty przez rząd
  Rząd przyjął projekt przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy w sprawie przeciwdziałania lichwie. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?
  Jak oznaczenie współpracy wpływa na zaufanie do influencera?
  Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS.
  Czy uważniej sprawdzamy wpływy z wynagrodzeń? [BADANIE]
  Jak jednak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 procent Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.
  Obostrzenia od 1 grudnia 2021 r.
  Obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.
  Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start
  Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start. Do 30 listopada 2021 r. rodzice mogą ubiegać się o wyprawkę.
  Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
  Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
  Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „Dobry start”
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie na złożenie wniosku o o świadczenie z programu „Dobry start”. Nabór trwa tylko do 30 listopada.
  Black Friday - UOKiK radzi
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji Black Friday przypomina do czego zobowiązani są sprzedawcy i jakie prawa mają konsumenci.
  Tegoroczny Black Friday a nasze finanse
  Dlaczego tegoroczny Black Friday może być szczególnie niebezpieczny dla naszych finansów? O jakich ważnych zasadach warto pamiętać podczas zakupów?
  Rosnąca adaptacja kryptowalut
  Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem. Z czym jest związana? Które podmioty zamierzają korzystać w kryptowalut?
  Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od grudnia 2021 r.
  Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą obowiązywały od grudnia 2021 r. Kogo dotyczą kwoty graniczne?
  Zmiana czasu w 2022 roku
  Zmiana czasu w 2022 roku została określona w projekcie nowego rozporządzenia. Kiedy będziemy przestawiali zegarki?
  Impulsywne zakupy - ile wydajemy pod wpływem chwili?
  Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów.
  TK o badaniu legalności wyboru sędziów przez ETPC
  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności badania legalności wyboru sędziów Trybunału przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.
  Ilu Polaków płaci abonament za dostęp do serwisów filmowych?
  Z raportu Digital Consumer Trends 2021 wynika, iż rośnie popularność usług abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo.
  Black Friday a kryzys - czy kupujemy mniej? [BADANIE]
  Jak wynika z nadchodzącego badania Intrum, „European Consumer Payment Report 2021”, zdecydowana większość europejskich konsumentów kieruje się podejściem sustainability podczas codziennych zakupów, co stwarza nowe wyzwania dla firm.
  Sprawy frankowe - rozstrzygnięcia, statystyki
  W tym roku do sądów trafia rekordowa liczba spraw frankowych. Ponad 90 procent takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.
  Pytania prejudycjalne - wyrok TSUE
  Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej krajowy sąd najwyższy nie może zabronić sądom niższej instancji zadawania pytań prejudycjalnych.
  Child Alert – jak działa?
  Child Alert jest systemem, który ma na celu szybsze poszukiwanie dziecka. Jak działa i kiedy jest ogłaszany?