reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Sposoby przyjęcia spadku

Sposoby przyjęcia spadku

Powołanie do dziedziczenia jest prawem spadkobiercy – a nie zaś obowiązkiem. Spadkobierca może więc odmówić przyjęcia spadku składając oświadczenie o odrzuceniu spadku. Z uwagi, że na spadek składają się nie tylko aktywa ale i długi spadkowe – spadkobierca może również złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku w jednej z dwóch form – przyjąć spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie proste spadku oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza zaś ograniczenie za długi spadkowe do stanu czynnego spadku. 

Złożenie oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku jest prawem, lecz nie obowiązkiem spadkobiercy. Skutki nie złożenia oświadczenia zostały określone w art. 1015 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem brak oświadczenia spadkobiercy jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jednocześnie ten sam przepis określa, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Istnieje jednak pewien wyjątek od wyżej opisanej zasady.

Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Zobacz: Jak sporządzić ważny testament?

W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Oznacza to, że spadkobierca za długi spadkodawcy odpowiada nie tylko majątkiem spadkowym, ale również całym swoim majątkiem, aż do pełnego zaspokojenia wierzycieli spadkowych. 

W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.

Zobacz: Jak uchronić się od długów spadkowych?

Oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku nie może być złożony ani pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Jest to również oświadczenie co do zasady nieodwoływalne. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Można je złożyć również przez pełnomocnika – przy czym pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama