Kategorie

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Każda osoba zainteresowana tym, by istniejące prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uległo zmianie, może złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może zaistnieć sytuacja, że nie wszystkie osoby zostały wymienione albo okazało się, że osoba uznana za spadkobiercę nim nie jest. Wtedy konieczna jest zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

 Kiedy można zmienić postanowienie

Trudno wymienić tu wszystkie przypadki, w których można domagać się zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. W tym miejscu wskażemy kilka najczęstszych:

 • wnioskodawca/uczestnicy postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie ujawnili wszystkich spadkobierców z powodu braku wiedzy o ich istnieniu i wówczas udziały pozostałych spadkobierców będą niższe;
 • wnioskodawca w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku świadomie zataił istnienie wszystkich potencjalnych spadkobierców (na marginesie trzeba zaznaczyć, że takie zachowanie jest karalne), wówczas też udziały spadkobierców będą niższe;
 • ujawniony został w okresie późniejszym testament, nieznany w momencie prowadzenia postępowania spadkowego o nabycie spadku z ustawy, lub z testamentu;
 • testament, na podstawie którego stwierdzono nabycie spadku, później okazał się nieważny;
 • spadkobierca został uznany za niegodnego dziedziczenia (bo się okazało, że spowodował umyślnie zgon spadkodawcy);
 • ujawniona została umowa w sprawie zrzeczenia się dziedziczenia i w konsekwencji udziały pozostałych spadkobierców ulegną zmianie.

Jak przeprowadzić postępowanie

W takiej sytuacji każda osoba zainteresowana tym, by istniejące prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uległo zmianie, może złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia.

Dla niektórych osób istnieją jednak ograniczenia czasowe na złożenie takiego wniosku, a mianowicie – osoba, która uczestniczyła w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć taki wniosek tylko wtedy, gdy swoje żądanie opiera na podstawie, której nie mogła powołać w czasie sprawy sądowej, a wniosek składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskała możliwość powołania się na w/w podstawę. 

Przykładem może być taka okoliczność, że córka zmarłego dowiedziała się o istnieniu przyrodniej siostry, której nie znała w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Reklama

Osoby, które nie brały udziału w postępowaniu o stwierdzenia nabycia spadku, mogą wystąpić o zmianę postanowienia w każdym czasie. Na skutek przeprowadzonego postępowania o zmianę postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku sąd wydaje nowe, zmieniające postanowienie już istniejące i stwierdza nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. 

Tylko w takim trybie może dojść do zmiany funkcjonującego w obrocie prawnym postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Takie postępowanie reguluje przepis art. 679 kodeksu postępowania cywilnego.

Co jeśli spadek już został zbyty

Jeśli taki rzekomy spadkobierca zadysponował już masą spadkową (sprzedał, darował), to kupujący i obdarowany jest szczególnie chroniony prawem i te czynności pozostają w mocy, chyba, że można im udowodnić, że wiedzieli, że ten spadkobierca faktycznie nie jest prawowitym spadkobiercą, bądź przy dołożeniu należytej staranności mogli się o tym dowiedzieć, to nie podlegają ochronie i istnieje podstawa , by dokonana sprzedaż czy darowizna została unieważniona przez prawowitego spadkobiercę. Ta sama zasada tyczy się sytuacji, gdy dłużnik masy spadkowej spłacił swój dług. Jeśli nie wiedział i nie miał możliwości się dowiedzieć, że nie ta osoba powinna być spadkobiercą, to nie musi ponownie spłacać swojego długu prawowitego spadkobiercy.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.