REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Każda osoba zainteresowana tym, by istniejące prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uległo zmianie, może złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia.
Każda osoba zainteresowana tym, by istniejące prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uległo zmianie, może złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia.

REKLAMA

REKLAMA

Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może zaistnieć sytuacja, że nie wszystkie osoby zostały wymienione albo okazało się, że osoba uznana za spadkobiercę nim nie jest. Wtedy konieczna jest zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

 Kiedy można zmienić postanowienie

REKLAMA

Trudno wymienić tu wszystkie przypadki, w których można domagać się zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. W tym miejscu wskażemy kilka najczęstszych:

 • wnioskodawca/uczestnicy postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie ujawnili wszystkich spadkobierców z powodu braku wiedzy o ich istnieniu i wówczas udziały pozostałych spadkobierców będą niższe;
 • wnioskodawca w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku świadomie zataił istnienie wszystkich potencjalnych spadkobierców (na marginesie trzeba zaznaczyć, że takie zachowanie jest karalne), wówczas też udziały spadkobierców będą niższe;
 • ujawniony został w okresie późniejszym testament, nieznany w momencie prowadzenia postępowania spadkowego o nabycie spadku z ustawy, lub z testamentu;
 • testament, na podstawie którego stwierdzono nabycie spadku, później okazał się nieważny;
 • spadkobierca został uznany za niegodnego dziedziczenia (bo się okazało, że spowodował umyślnie zgon spadkodawcy);
 • ujawniona została umowa w sprawie zrzeczenia się dziedziczenia i w konsekwencji udziały pozostałych spadkobierców ulegną zmianie.

Jak przeprowadzić postępowanie

W takiej sytuacji każda osoba zainteresowana tym, by istniejące prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uległo zmianie, może złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia.

Dla niektórych osób istnieją jednak ograniczenia czasowe na złożenie takiego wniosku, a mianowicie – osoba, która uczestniczyła w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć taki wniosek tylko wtedy, gdy swoje żądanie opiera na podstawie, której nie mogła powołać w czasie sprawy sądowej, a wniosek składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskała możliwość powołania się na w/w podstawę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładem może być taka okoliczność, że córka zmarłego dowiedziała się o istnieniu przyrodniej siostry, której nie znała w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

REKLAMA

Osoby, które nie brały udziału w postępowaniu o stwierdzenia nabycia spadku, mogą wystąpić o zmianę postanowienia w każdym czasie. Na skutek przeprowadzonego postępowania o zmianę postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku sąd wydaje nowe, zmieniające postanowienie już istniejące i stwierdza nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. 

Tylko w takim trybie może dojść do zmiany funkcjonującego w obrocie prawnym postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Takie postępowanie reguluje przepis art. 679 kodeksu postępowania cywilnego.

Co jeśli spadek już został zbyty

Jeśli taki rzekomy spadkobierca zadysponował już masą spadkową (sprzedał, darował), to kupujący i obdarowany jest szczególnie chroniony prawem i te czynności pozostają w mocy, chyba, że można im udowodnić, że wiedzieli, że ten spadkobierca faktycznie nie jest prawowitym spadkobiercą, bądź przy dołożeniu należytej staranności mogli się o tym dowiedzieć, to nie podlegają ochronie i istnieje podstawa , by dokonana sprzedaż czy darowizna została unieważniona przez prawowitego spadkobiercę. Ta sama zasada tyczy się sytuacji, gdy dłużnik masy spadkowej spłacił swój dług. Jeśli nie wiedział i nie miał możliwości się dowiedzieć, że nie ta osoba powinna być spadkobiercą, to nie musi ponownie spłacać swojego długu prawowitego spadkobiercy.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  REKLAMA

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA