reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Odrzucenie spadku przez jednego ze spadkobierców testamentowych

Odrzucenie spadku przez jednego ze spadkobierców testamentowych

Spadkodawca powołał do spadku w drodze testamentu 2 swoich synów- nie uwzględniając trzeciego. Co się stanie jeśli jeden z nich odrzuci spadek? Czy w jego miejsce wstąpi trzeci syn?

Spadkobierca może powołać do części lub całości spadku kilku spadkobierców. W takim przypadku dziedziczą (co do zasady) w częściach równych. W tym przypadku po 1/2.

Jeśli jeden ze spadkobierców nie może lub nie chce przyjąć spadku – wówczas jego udział spadkowy przenosi się na pozostałych (tzw. przyrost).

W niniejszej sprawie, w wyniku odrzucenia spadku przez jednego ze spadkobierców – całość spadku pozostanie przy drugim spadkobiercy. Trzeci syn spadkodawcy mógłby być powołany do spadku dopiero jeśli obaj spadkobiercy testamentowi odrzuciliby spadek.

Spadkodawca powołując spadkobierców w testamencie – sam kształtuje ich grono. Przepisy ustawy (regulujące krąg spadkobierców ) są w tym momencie wtórne. Dziedziczenie ustawowe może zaistnieć dopiero wtedy jeśli wola spadkodawcy nie może być spełniona – z uwagi na niechęć, lub niemożliwość przyjęcia spadku (np. wskazana osoba zmarła przed spadkodawcą).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama