REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści zapisu windykacyjnego w testamencie

Paulina Soliwoda
Zapis windykacyjny.
Zapis windykacyjny.

REKLAMA

REKLAMA

Dla spadkodawcy dużo korzystniejszy od tradycyjnego rozporządzenia majątkiem jest zapis windykacyjny w testamencie, gdyż swoje dobra może rozdzielić w sposób, w jaki tylko sobie zażyczy.

Czym jest zapis windykacyjny?

Zapis windykacyjny jest testamentowym rozporządzeniem, w którym określony podmiot będący spadkobiercą testamentowym lub ustawowym, nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku, którą zgodnie z Kodeksem cywilnym jest chwila śmierci spadkodawcy. Może on być sporządzony wyłącznie w testamencie w formie aktu notarialnego. W innych formach testamentu: własnoręcznej, urzędowej czy ustnej, testator może jedynie powołać do całości lub oznaczonej części spadku jedną albo kilka osób, nie może natomiast wskazywać konkretnych rzeczy, które chce im przekazać.

REKLAMA

Przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą być rzeczy oznaczone co do tożsamości, prawa majątkowe, które mogą zostać zbyte, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne, ustanowienie użytkowania lub służebności na rzecz zapisobiercy.

Warunki i terminy

Wszelkie dodane do zapisu windykacyjnego warunki czy terminy z chwilą śmierci spadkodawcy uważa się za nieistniejące. Spadkobierca otrzymuje więc przeznaczoną dla siebie w testamencie rzecz, mimo, iż nie spełnił warunku zmarłego. Wyjątkiem od tej zasady jest przykład, gdy z treści testamentu lub okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia zapis w ogóle nie zostałby uczyniony. Zapis windykacyjny wywołuje wówczas takie skutki, jakby był zapisem zwykłym, dokonywanym pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Warunek spadkodawcy nigdy nie może być sprzeczny z przepisami prawa, ani z zasadami współżycia społecznego.

Długi spadkowe

Jeśli majątek spadkodawcy jest zadłużony, zapisobiercy windykacyjni także ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe, chyba, że odrzucą spadek. Są oni do tego zobowiązani do momentu działu spadku solidarnie ze wszystkimi spadkobiercami. Samo rozliczenie między nimi z tytułu tej odpowiedzialności następuje proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń. W obydwu przypadkach zostaje ona jednak ograniczona do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego. Zapisobierca nie ma obowiązku zapłaty wyższej kwoty, niż wynosiła wartość uzyskanego przez niego majątku, wyliczona według stanu i cen z chwili otwarcia spadku.

Zobacz też: Spadki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne prawa zapisobiercy

Zapisobierca windykacyjny może wystąpić do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub do notariusza o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Do dopełnienia tych formalności nie są mu już potrzebne żadne zezwolenia, upoważnienia, ani pełnomocnictwa od spadkobierców. Wystarczy, aby pilnował on terminów, jakie muszą upłynąć od śmierci spadkodawcy. Co do zasady, stwierdzenia nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić wcześniej, niż sześć miesięcy od otwarcia spadku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wszyscy spadkobiercy zdążyli już ustosunkować się w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia spadku. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz zapisów windykacyjnych wydaje sąd po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa zapisobiercę oraz osoby, które mogą być spadkobiercami ustawowymi i testamentowymi.

Możliwość zmiany stwierdzenia nabycia spadku

Wniosek o wszczęcie postępowania o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku może złożyć każdy zainteresowany w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Podczas postępowania przeprowadza się dowód, iż osoba, która pierwotnie otrzymała spadek nie jest w ogóle spadkobiercą bądź jej udział w spadku jest inny niż został stwierdzony wcześniej. W sytuacji jednak, gdy zapisobierca windykacyjny był uczestnikiem toczącego się już postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, musi wykazać podstawy, których nie mógł powołać we wcześniejszym postępowaniu. Dodatkowo, wniosek o zmianę ma prawo złożyć tylko przed upływem roku od dnia, w którym zyskał taką możliwość.

Nieważność zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny pozostaje nieważny, jeżeli dana rzecz przekazana zapisobiercy została sprzedana. Spadkodawca może obracać wszystkimi dobrami, jakie do niego należą za życia i prawa tego nie można mu odebrać. Testament natomiast pozostaje ważny w pozostałej części. Analogiczna sytuacja występuje wtedy, gdy w chwili otwarcia spadku testator był zobowiązany do zbycia jego przedmiotu. Nie jest w pełni skuteczny zapis windykacyjny, gdy ustanawia się dla zapisobiercy użytkowanie wieczyste lub służebność, a w chwili otwarcia spadku przedmiot ten albo już nie należy do spadku, albo spadkobierca zobowiązany jest do jego zbycia.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Zachowek

Jeśli testator pomija w testamencie osoby uprawnione do zachowku, zapisobierca windykacyjny ma obowiązek go wypłacić. Jedynym warunkiem jest doliczenie zapisu do spadku. Uprawniony ma prawo domagać się kwoty potrzebnej do uzupełnienia zachowku, gdy spadkodawca zapłacił mniej. Zapisobierca windykacyjny uiszcza jednak tylko taką sumę, w granicach której wzbogacił się przyjmując zapis. Zupełnie inna jest sytuacja, gdy on sam uprawniony jest do zachowku. Odpowiedzialność ponosi wówczas w stosunku do uprawnionych tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej zwykły zachowek. Zwolnieniem od zapłaty jest wydanie przedmiotu zapisu. Jeśli w testamencie zostało wymienionych kilku zapisobierców windykacyjnych, wszyscy oni odpowiadają solidarnie względem uprawnionego do zachowku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 23. kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Ustawa z dn. 17. listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA