reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Spadek po bracie

Spadek po bracie

Spadek po bracie czy siostrze otrzymamy dopiero wówczas, gdy nie żyje już chociaż jedno z rodziców. To właśnie udział spadkowy, jaki przypadałby rodzicom, w ich braku, przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy.

Jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie zstępnych (dzieci, wnuków), wówczas do dziedziczenia dochodzą jego małżonek oraz rodzice. Gdy jedno z rodziców nie przeżyje spadkodawcy, jego udział przypada rodzeństwu.

Zmarły Lucjan W. pozostawił po sobie żonę (nie posiadają oni dzieci). W chwili śmierci p. Lucjana nie żyją już jego rodzice, jednak cały czas żyje rodzeństwo: dwie siostry i brat. W takiej sytuacji do dziedziczenia powołani są małżonek (dziedziczy on połowę spadku) oraz rodzeństwo (po 1/6 całości spadku).

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

W chwili otwarcia spadku po zmarłym Witoldzie B. żyje jego żona oraz matka. Zmarłego nie przeżył ojciec. Żyje też brat rodzony spadkodawcy oraz brat przyrodni (syn ojca pochodzący z poprzedniego związku). Zatem połowa spadku przypada małżonce spadkodawcy, a ¼ - jego matce. Do części spadku, jaka przypadałaby ojcu spadkodawcy uprawnione są jego dzieci (dwóch synów). Każdemu z braci spadkodawcy (rodzonemu i przyrodniemu) przypadnie po 1/8 spadku.

Polecamy serwis: Zasady dziedziczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama