| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Czy dziedziczę po kuzynie

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

W przedmiocie pytania o powołanie do spadku, odpowiedź niestety jest przecząca. Wynika to z faktu, iż krąg osób dziedziczącej po danej osobie jest ograniczony. Poszukiwanie spadkobierców zatrzymuje się na osobach najbliższych – dzieciach, rodzicach, rodzeństwu (np. dziadkowie nie należą do ustawowego kręgu spadkobierców).

Tekst dotyczy stanu prawnego sprzed 28 czerwca 2009 i spadków otwartych po tej dacie. W obecnym stanie prawnym dziedziczenie przez kuzynów jest możliwe. Porównaj: Nowe zasady dziedziczenia

Kto dziedziczy z mocy ustawy ?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem (a konkretnie kodeksem cywilnym) podmiotami uprawnionymi do dziedziczenia są :

  • W pierwszej kolejności małżonek i dzieci (uprzedzając innych krewnych)
  • W następnej (jeśli zmarły nie miał dzieci) małżonek i rodzice lub rodzeństwo spadkodawcy(lub wszyscy na raz).

Jeśli zmarłe rodzeństwo spadkobiercy miało dzieci – wchodzą one w ich miejsce.

Jeśli w momencie śmierci spadkodawcy(tak jak to miało miejsce w niniejszej sprawie)- nie posiadał on małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa (lub zstępnych (dzieci, wnuków) rodzeństwa – spadek jest dziedziczony przez gminę, lub Skarb Państwa.

(Niestety po zmarłym nie dziedziczy w miejsce rodziców ich rodzeństwo – co jest zdaje się niedopatrzeniem ustawodawcy, lub ewentualnie pozostałością po czasach PRL – gdzie na dziedziczenie i inną prywatną własność patrzono niechętnie).

Kiedy dziedziczenie było by możliwe ?

Dziedziczylibyście – jeśli spadkodawca zmarł przed swoimi rodzicami - jesteście bowiem uprawnieni do dziedziczenia po nich w miejsce waszych rodziców.

W obecnej sytuacji , jakkolwiek brzmi to niesprawiedliwie, spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania waszego kuzyna.

Podstawa prawna : art. 931- 935 kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »