reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Prywatny spis inwentarza spadku

Prywatny spis inwentarza spadku

Wprowadzenie prywatnego spisu inwentarza spadku to kolejna, obok ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe, zmiana przyjęta projektem nowelizacji ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Spis inwentarza ma sporządzać – na podstawie wzoru – sam spadkobierca.

Kolejną istotną zmianą zaproponowaną przez projekt z dnia 12 sierpnia 2014 roku jest możliwość sporządzenia tak zwanego prywatnego wykazu inwentarza (spisu inwentarza) stanu czynnego spadku. Wykaz taki sporządza się po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i zawiera on wszelkie składniki majątkowe stanowiące aktywa spadku, do których wartości, stosowanie do nowelizowanego przepisu art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego, odpowiadać miałby za pasywa spadku (długi spadkowe) spadkobierca.

W dotychczasowej regulacji podmiotem odpowiedzialnym za sporządzenie spisu inwentarza stanu czynnego spadku był komornik sądowy działający na podstawie postanowienia sądu. Konsekwencji zmiany w powyższym zakresie nie sposób obecnie przewidzieć. Bez wątpienia komornik sądowy był funkcjonariuszem publicznym, osobą niezależną w swoich działaniach, a jednocześnie dysponującą fachową wiedzą z zakresu regulacji cywilnoprawnych. Działanie komornika związane było jednak z koniecznością ponoszenia kosztów przez spadkobierców.

Wzór prywatnego wykazu inwentarza

Powyższe okoliczności korygowane mają być przez przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzór wykazu inwentarza oraz odpowiedzialność za podstępne pominięcie w wykazie inwentarza (w spisie inwentarza) przedmiotów wchodzących do spadku, a zatem stanowiących jego masę czynną. Brak wiedzy w tym zakresie rodzić może potencjalne niebezpieczeństwo odpowiedzialności także w przypadku niecelowego pominięcia składnika majątkowego oraz konieczności wykazywania nie podstępności działania.

Wykaz inwentarza może zostać złożony u notariusza, który niezwłocznie sporządza z tych czynności protokół lub w sądzie spadku.

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe

Zasady dziedziczenia

Reprezentacja spadkobierców przed sądem

Istotną zmianą w zakresie postępowania cywilnego, mającą przede wszystkim korzystny społecznie charakter, jest poszerzenie kręgu podmiotów, którzy są uprawnieni do reprezentowania spadkobierców przed sądami powszechnymi. Dotychczas spadkobierca mógł być reprezentowany wyłącznie przez rodziców.

Proponowana przez Radę Ministrów zmiana zakłada możliwość podjęcia takiej reprezentacji przez każdego wstępnego, to jest także przez dziadów lub pradziadków spadkobiercy. Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do reprezentacji spadkobiercy jest działaniem, którego korzystnego społecznie wymiaru nie sposób przecenić. Taki zabieg zapewni możliwość należytej reprezentacji spadkobiercy przez osobę powiązaną rodzinnie w przypadku – w postępowaniu spadkowym – śmierci jedynego rodzica.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 16.10.2014

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Prywatny spis inwentarza/ Fot. Fotolia
Prywatny spis inwentarza/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama