Kategorie

Prywatny spis inwentarza spadku

Prywatny spis inwentarza/ Fot. Fotolia
Prywatny spis inwentarza/ Fot. Fotolia
Wprowadzenie prywatnego spisu inwentarza spadku to kolejna, obok ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe, zmiana przyjęta projektem nowelizacji ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Spis inwentarza ma sporządzać – na podstawie wzoru – sam spadkobierca.

Kolejną istotną zmianą zaproponowaną przez projekt z dnia 12 sierpnia 2014 roku jest możliwość sporządzenia tak zwanego prywatnego wykazu inwentarza (spisu inwentarza) stanu czynnego spadku. Wykaz taki sporządza się po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i zawiera on wszelkie składniki majątkowe stanowiące aktywa spadku, do których wartości, stosowanie do nowelizowanego przepisu art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego, odpowiadać miałby za pasywa spadku (długi spadkowe) spadkobierca.

W dotychczasowej regulacji podmiotem odpowiedzialnym za sporządzenie spisu inwentarza stanu czynnego spadku był komornik sądowy działający na podstawie postanowienia sądu. Konsekwencji zmiany w powyższym zakresie nie sposób obecnie przewidzieć. Bez wątpienia komornik sądowy był funkcjonariuszem publicznym, osobą niezależną w swoich działaniach, a jednocześnie dysponującą fachową wiedzą z zakresu regulacji cywilnoprawnych. Działanie komornika związane było jednak z koniecznością ponoszenia kosztów przez spadkobierców.

Wzór prywatnego wykazu inwentarza

Powyższe okoliczności korygowane mają być przez przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzór wykazu inwentarza oraz odpowiedzialność za podstępne pominięcie w wykazie inwentarza (w spisie inwentarza) przedmiotów wchodzących do spadku, a zatem stanowiących jego masę czynną. Brak wiedzy w tym zakresie rodzić może potencjalne niebezpieczeństwo odpowiedzialności także w przypadku niecelowego pominięcia składnika majątkowego oraz konieczności wykazywania nie podstępności działania.

Wykaz inwentarza może zostać złożony u notariusza, który niezwłocznie sporządza z tych czynności protokół lub w sądzie spadku.

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe

Zasady dziedziczenia

Reprezentacja spadkobierców przed sądem

Istotną zmianą w zakresie postępowania cywilnego, mającą przede wszystkim korzystny społecznie charakter, jest poszerzenie kręgu podmiotów, którzy są uprawnieni do reprezentowania spadkobierców przed sądami powszechnymi. Dotychczas spadkobierca mógł być reprezentowany wyłącznie przez rodziców.

Proponowana przez Radę Ministrów zmiana zakłada możliwość podjęcia takiej reprezentacji przez każdego wstępnego, to jest także przez dziadów lub pradziadków spadkobiercy. Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do reprezentacji spadkobiercy jest działaniem, którego korzystnego społecznie wymiaru nie sposób przecenić. Taki zabieg zapewni możliwość należytej reprezentacji spadkobiercy przez osobę powiązaną rodzinnie w przypadku – w postępowaniu spadkowym – śmierci jedynego rodzica.

Postępowanie egzekucyjne – ograniczenie przedmiotowe

Proponowana przez Radę Ministrów zmiana zakłada także ograniczenie przedmiotowe prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Zmiana ta wyłączy spod egzekucji sumy, jakie przyznane zostały dłużnikowi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, jeżeli wierzycielem w prowadzonym przeciwko takiemu dłużnikowi postępowaniu egzekucyjnym jest Skarb Państwa. Również tę zmianę ocenić należy korzystanie, gdyż przyznane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka sumy dotyczą nierzadko odszkodowania przyznanego za naruszenie praw człowieka właśnie przez egzekwujące Państwo. Byłoby zatem wątpliwie moralnie umożliwienie Państwu zaspokojenie się z sum odszkodowania przyznanych z tytułu naruszenia przez to Państwo względem poszkodowanego jego praw.

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

Poddawszy ogólnej ocenie przyjęty w dniu 12 sierpnia 2014 roku projekt nowelizacji ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wskazać należy za pozytywny aspekt proponowanych zmian. Korzystnie dla spadkobierców ocenić należy przede wszystkim ograniczenie możliwości dziedziczenia długów spadkowych, w szczególności w obecnym ustroju gospodarczym. Poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do reprezentowania oraz ograniczenie przedmiotowe prowadzonego postępowania egzekucyjnego ocenić należy korzystanie przede wszystkim z punktu widzenia moralno – społecznego.

Zasadniczo jedyną niewiadomą pozostaje wprowadzenie tak zwanego prywatnego wykazu inwentarza, co jednak korygowane być winno przez sankcje w przypadku podstępnego zatajenia składników masy czynnej spadku.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  29 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.