REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe/ Fot. Fotolia
Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe jedynie do wysokości istniejących w spadku aktywów oraz wprowadzenie prywatnego spisu inwentarza to główne założenia przyjętego w dniu 12 sierpnia 2014 roku przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Proponowane przez Radę Ministrów zmiany dotyczą w szczególności sfery dziedziczenia oraz postępowania w tym zakresie przez sądami powszechnymi. Najważniejsza ze zmian, jaka została zaproponowała poprzez wskazany powyżej projekt, dotyczy regulacji konsekwencji niezłożenia oświadczenia przez spadkobiercę co do sposobu przyjęcia spadku, co przedkłada się na zasady dziedziczenia tak zwanych długów spadkowych.

REKLAMA

Zasady dziedziczenia długów spadkowych

W dotychczasowej regulacji, stosownie do przepisu art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego spadkobiercy wyznaczony był termin sześciu miesięcy od daty, w której dowiedział się o podstawie swego powołania do spadku, na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Brak złożonej deklaracji, we wskazanym w omawianym przepisie terminie, powodował przyjęcie spadku wprost, to jest zarówno w zakresie aktywów, jak i pasywów. Kodeks cywilny, w przepisie art. 1015 § 2, wprowadzał wyjątek dla osób, które nie miały pełnej zdolności do czynności prawnych, dla osób co do których istniały podstawy do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia oraz co do osób prawnych, które spadek przyjmowały w dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznaczało odpowiedzialność za pasywa spadku (za tak zwane długi spadkowe) jedynie co wysokości jego masy czynnej, to jest do wysokości aktywów.

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

Prywatny spis inwentarza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

REKLAMA

Obecnie zaproponowana zmiana przepisu art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego zakłada, iż w przypadku niezłożenia oświadczenia w wyznaczonym terminie sześciu miesięcy, poczytuje się, iż spadek przyjęty został z dobrodziejstwem inwentarza, bez względu na cechy spadkobiercy.

Funkcjonująca dotychczas regulacja przepisu art. 1015 Kodeksu cywilnego pozostawała w swym kształcie niezmienna w zasadzie od daty uchwalenia obowiązującego Kodeksu cywilnego. Wobec powyższego regulacje te uznać należało za archaiczne, powstające w okresie, w którym pożyczki, kredyty czy inne też zobowiązania generujące istnienie długu nie były rozpowszechnione. Obecnie w każdym gospodarstwie domowym odnaleźć można zobowiązania w różnych wysokościach, za które odpowiedzialność może przejść na spadkobierców.

Zaproponowana zmiana jawi się zatem jako jak najbardziej korzystna, gdyż ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe jedynie do wysokości istniejących w spadku aktywów. Co ważniejsze zarazem, ewentualna odpowiedzialność za długi spadkowe nie będzie naruszała substancji majątku spadkobiercy sprzed dziedziczenia. Zaproponowana przez Radę Ministrów zmiana dotknie natomiast wierzycieli, w szczególności banki i instytucje kredytowo – pożyczkowe, których możliwość prowadzenia egzekucji w przypadku nieterminowej spłaty kredytu (pożyczki) pozostanie ograniczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Olga
    2022-10-29 17:39:02
    Ja w sprawie spadkowej poszłam do kancelarii notariusz Cejrowskiej, gdzie otrzymałam fachową poradę.
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

REKLAMA

Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

Planujesz urlop na święta? Nie ciesz się za wcześnie, może jednak wykorzystasz zaległy urlop w 2024 r.

Nie w każdym zakładzie pracy tworzy się plan urlopów, ale istnieją takie momenty w roku, w których w każdym z nich konieczne jest uzgodnienie kto będzie mógł z urlopu skorzystać, a kto nie. Jednym z nich są święta – to wtedy pracownicy chętniej niż w pozostałych okresach roku chcą oderwać się od służbowych obowiązków. Jednak czy zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu jest zawsze ostateczna i po umieszczeniu terminu urlopu w przygotowanym planie pracownik może odetchnąć? Nie warto cieszyć się zbyt wcześnie.

REKLAMA