REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka. O jakich zmianach powinien wiedzieć rodzic?

Już w połowie listopada wejdzie w życie wiele istotnych zmian w prawie i postępowaniu spadkowym. Część z nich dotyczy składania przez rodzica oświadczenia o odrzuceniu spadku. Co się zmieni?

W 2024 r. świadczenie wspierające przyznaje pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy po socjologii, pielęgniarka, pielęgniarz, fizjoterapeuta, psycholog

W 2024 r. osoby niepełnosprawne będą stawać przed zespołami do spraw orzekania o niepełnosprawności. A w nich doradca zawodowy po socjologii, pedagog, pracownik socjalny, pielęgniarka, pielęgniarz, fizjoterapeuta, psycholog. Wystarczy że zdadzą test przez Internet [Świadczenie wspierające 3500 zł].

Raport: osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych firm

Osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W Polsce ok. 23 proc. aktywnych zawodowo osób po 50. prowadzi działalność gospodarczą, a średnia UE to 18 proc.

Wzór formularza: 3500 zł świadczenia wspierającego dla 95 do 100 punktów od wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności ["Test 32 czynności"]

Rząd opublikował projekt formularza, który należy wypełnić, aby otrzymać w 2024 r. świadczenie wspierające. 

REKLAMA

Jakie nazwisko nosi dziecko, gdy rodzice nie mają ślubu?

Czyje nazwisko nosi dziecko, gdy rodzice są małżeństwem? Jaki wpływ na nazwisko dziecka ma fakt uznania ojcostwa? Odpowiedzi znajdziemy w przepisach.

Pełny projekt rozporządzenia MRiPS w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia [świadczenie wspierające 2024 r.]

Poziom potrzeby wsparcia ustalony w wartościach punktowych, z uwzględnieniem wartości punktowych, dla każdej czynności związanej z obszarami codziennego funkcjonowania, określony zostaje w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Od tego dokumentu zależy wysokość świadczenia wspierającego.

Co się zmieni w prawie spadkowym? Oto najważniejsze przepisy

Z dniem 15 listopada 2023 roku wchodzą w życie istotne zmiany w prawie spadkowym. Przedstawiamy najważniejsze aspekty tych zmian, aby pomóc zrozumieć, jakie nowe przepisy będą obowiązywały.

Postępowanie spadkowe ma być szybsze. Co się zmieni i od kiedy?

Kogo sąd wezwie na rozprawę? Kto zostanie zawiadomiony o odrzuceniu spadku? Jakie nowe kompetencje uzyska sąd spadku? Oto kilka ważnych nowości w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

REKLAMA

Jak długo można korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny umożliwia korzystanie ze różnorodnych zniżek przez rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. Jak długo można korzystać z uprawnień, jakie daje ten dokument? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Czy publikowanie wizerunku dzieci w internecie łamie ich prawo do prywatności?

Czy w Polsce prawa dziecka do prywatności są odpowiednio respektowane? Co z publikowaniem wizerunku dziecka w sieci? Czy Karta Praw Dziecka w Biznesie zmobilizuje organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa do działań na rzecz ochrony praw dziecka?

27 października w szkołach odbędzie się Tęczowy Piątek

Kolejny Tęczowy Piątek w szkołach odbędzie się 27 października, a przyświecać mu będzie hasło "Safe Space". Obchody Tęczowego Piątku planuje ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce. Co będzie się działo? 

Dla kogo Europejska Emerytura? Zysk z takiej inwestycji jest zwolniony z podatku Belki

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) jest już dostępny w Polsce, a oszczędzanie w nim jest pozbawione tzw. podatku Belki. Będą chętni?

Dożywocie. Co to za umowa i jakie ma skutki?

Na czym polega umowa o dożywocie? Czy prawo do dożywocia przechodzi na spadkobierców? Co z zachowkiem? Prezentujemy najważniejsze informacje. 

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW przeszkoli nauczycieli

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW  przeszkoli nauczycieli jak mają się zachować w przypadku zagrożenia o charakterze terrorystycznym, jak ogłosić alarm, czy też jak przeprowadzić ewakuację.

W listopadzie ważne zmiany w prawie spadkowym

W listopadzie 2023 r. wejdzie w życie kilka istotnych dla spadkobierców zmian prawa. Czego one dotyczą? Do jakich spraw będą miały zastosowanie? Prezentujemy zestawienie kilku najważniejszych nowości.

Separacja, jako sposób na „przerwę” w związku

Kryzysy zdarzają się nawet w najlepszym małżeństwie i każdy może potrzebować przerwy i czasu na przemyślenie, czy wyobraża sobie dalszą relację i jest gotowy/a podjąć starania na potrzeby odbudowania bliskości. W takiej sytuacji, część małżeństw decyduje się na separację, czy to faktyczną, czy prawną.

110 pytań na maturę ustną z języka polskiego w 2024 r. Sprawdź z czego będziesz odpowiadał

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała listę jawnych zadań z języka polskiego. Z czym mierzyć się będzie maturzysta w 2024 r.?

Do kiedy można wnioskować o bon na laptopa? Termin na składanie wniosków do OPS od 9 do 12 listopada

Do kiedy można wnioskować o bon na laptopa? Sprawdź datę i złóż prawidłowo wniosek.

3 listopada wchodzą w życie zmiany w finansowaniu pobytu w przedszkolach dzieci z Ukrainy

3 listopada wchodzą w życie zmiany w finansowanie pobytu w przedszkolach dzieci z Ukrainy. Co się zmienia?

„Odziedziczenie” działki ROD

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się rodzinne ogrody działkowe. Wykorzystywane są w celach rekreacyjnych, ale także na potrzeby upraw owocowo – warzywnych, roślinnych. Prawo do rodzinnego ogrodu działkowego można np. „odziedziczyć” po zmarłym działkowcu. Z uwagi na specyficzną konstrukcję prawną, jaką jest rodzinny ogród działkowy, przeniesienie tego uprawnienia następuje na szczególnych zasadach.

Jak zgłosić urodzenie dziecka? Nie musisz wychodzić z domu - instrukcja krok po kroku

Urodzenie dziecka to nie tylko duża zmiana w życiu rodziny, ale także szereg formalności, których trzeba dopełnić. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC), gdzie otrzyma ono numer PESEL. Jak to zrobić? 

Alimenty na byłą żonę, męża. Czy i do kiedy trzeba płacić?

Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.

Jeden rok późniejsza emerytura, to nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanego świadczenia

Jaka jest korzyść dla seniora z odroczenia emerytury? Ile osób skorzystało dotychczas z tej możliwości? ZUS przypomina o uldze dla pracujących seniorów.

Wniosek o bon na 2500 zł (laptop) - wzór z załącznikiem. Wniosek złóż 10 października!

Publikujemy wzór wniosku wraz z załącznikiem w celu otrzymania bonu na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego w ramach programu Laptop dla Nauczyciela. Przypominamy, że kwota na zakup laptopa to 2500 zł. 

Jak złożyć wniosek o wydanie bonu na zakup laptopa? Publikujemy instrukcję KROK po KROKU. Wniosek złóż w październiku!

Jesteś nauczycielem? Zastanawiasz się jak złożyć wniosek o wydanie bonu na zakup laptopa? Publikujemy instrukcje KROK po KROKU. Instrukcja może być przydatna również dla dyrektorów szkół. 

1125 zł nagrody specjalnej dla tych grup zawodowych do 14 października 2023 r. muszą wypłacić samorządy. Dla kogo nagroda

1125 zł nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej samorządy muszą wypłacić do 14 października także czasu pozostało niewiele. Ministerstwo Finansów opublikowało informację o wysokości środków przyznanych na ten cel jednostkom samorządu terytorialnego. Pieniądze pochodzą z rezerwy subwencji ogólnej.

Bon 2500 zł jednak dla wszystkich nauczycieli. Sprawdź kiedy nauczyciele klas I-III i inni skorzystają z bonu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że bon o wartości 2500 zł dostaną wszyscy nauczyciele. W pierwszej kolejności skorzystają nauczyciele z klas 4-8. Resort podał terminy dla pozostałych nauczycieli.

RPO interweniuje w sprawie publicznej bazy danych, w której znajdą się dane uczniów

Informacje m.in. o wieku, płci, wzroście, wadze czy wyniku testów sprawnościowych wszystkich uczniów trafią do publicznej bazy, która ma monitorować sprawność fizyczną i wyłaniać talenty. Dane będą zanonimizowane, jednak - jak podkreśla RPO - może to prowadzić do identyfikacji osoby, zwłaszcza w małych miejscowościach. 

Dodatkowe 500 zł z ZUS. To nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu świadczenia

W minionym roku ponad 388 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji – dostawało, co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest od 1.10.2019. nadal jednak wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

Alimenty z funduszu. Komu przysługują po zmianach?

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują niektórym osobom uprawnionym do alimentów, które nie otrzymują ich z powodu bezskuteczności egzekucji prowadzonej przez komorników sądowych. Istotną zmianą dla tych osób jest wzrost kryterium dochodowego.

Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie?

Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie? W jakich kwestiach pozwalają współdecydować? A za jakie decyzje odpowiadają tylko rodzice? Firma badawcza IRCenter przeprowadziła ankietę na ten temat. Co z niej wynika?

Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

Bon o wartości 2,5 tys. zł tylko dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych pracujących w klasach IV-VIII. Jakie terminy na złożenie wniosku o bon?

W tym roku bon na zakup laptopów przysługiwał będzie nauczycielom i wychowawcom wykładającym wszystkie przedmioty w klasach IV-VIII, a także pracownikom pedagogicznym pracującym w tych klasach. Pozostali nauczyciele zostali wykluczeni? 

Rozpoczyna się nowy rok akademicki 2023/24. Jakie zmiany czekają studentów? Jakie kryterium dochodowe aby dostać stypendium? Czy nagrodę 1125 zł dostaną wykładowcy?

Większość uczelni w Polsce rozpoczyna dzisiaj nowy rok akademicki 2023/24. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki. Jakie zmiany czekają studentów? Jakie kryterium dochodowe aby dostać stypendium? Czy nagrodę 1125 zł dostaną wykładowcy? 

Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

Ponad 143 mln zł trafi do szkół

Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

REKLAMA