REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile można przekazać darowizny bez podatku?

Darowizna bez podatku. Kiedy darowizna jest zwolniona z podatku? Jakie aktualnie kwoty obowiązują? Jaka jest stawka podatku od darowizny?

Rząd: 100 mln zł dla opiekunów tracących świadczenie pielęgnacyjne i pomoc w znalezieniu pracy

Rząd zapowiada nowelizację ustawy o świadczeniu wspierającym i pomoc opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy stracą świadczenie Pielęgnacyjne. Rząd wprowadzi rozwiązania pomagające w znalezieniu pracy. Rząd planuje wydać na te cele około 100 mln zł.

Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu Maluch plus

Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu Maluch plus. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

6 246,13 zł brutto dodatku dla najstarszych emerytów i rencistów od marca 2024 r. Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane - ta sama kwota do końca życia

Emeryci i renciści, którzy ukończyli 100 lat życia otrzymują od ZUS specjalny, comiesięczny dodatek do emerytury lub renty (tzw. świadczenie honorowe). Ten dodatek należy się automatycznie z uwagi na ukończenie 100 lat. Emeryci lub renciści nie muszą składać żadnego wniosku. Ale wniosek o to świadczenie muszą złożyć osoby, które nie pobierają żadnej emerytury lub renty. Osoby, które obchodziły (lub będą obchodzić) 100 urodziny od 1 marca 2024 r. będą dożywotnio otrzymywać 6 246,13 zł brutto oprócz zwykłej emerytury. Niestety ten dodatek nie jest waloryzowany.

REKLAMA

1500,00 zł na powrót do pracy. Jeszcze w 2024 r. Sprawdź, czy ty też masz szansę na nowe świadczenie.

Choć rodzice mogą obecnie liczyć nie tylko na 800+, ale także tzw. żłobkowe (400+) i świadczenie z rodzinnego kapitału opiekuńczego, niecierpliwie czekają na nowe wsparcie, czyli babciowe. Zgodnie z zapowiedziami pojawi się ono już w III kwartale 2024 r.

Prawie 6500,00 zł zasiłku na dziecko (i studenta) można dostać za 6 miesięcy wstecz. Niezależnie od 800 plus. Sprawdź zasady.

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego wzrosła do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Jednak, część z nich może liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, bo wynoszące 250 euro, czyli prawie 1100,00 zł miesięcznie. Co więcej, wniosek o świadczenie mogą złożyć za 6 miesięcy wstecz, a więc mają szansę dostać jednorazowo prawie 6500,00 zł na każde dziecko. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać zasiłek na dziecko (kindergeld).

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku - kto może otrzymać? ZUS: Każdy kto zapłacił za pogrzeb – nie tylko rodzina. Jakich formalności trzeba dopełnić?

ZUS informuje, że zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja, np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS wypłacił niemal 354 tys. zasiłków pogrzebowych. W dniu 22 marca 2024 r. Centrum Informacyjne Rządu podało, że zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony z 4 tys. zł do 7 tys. zł. Kwota zasiłku ma być co roku waloryzowana.

19 dni laby jeszcze w maju 2024. I w podstawówkach, i w szkołach średnich. Co z opieką nad najmłodszymi?

Dni wolne w szkole zazwyczaj cieszą uczniów i martwią rodziców. Dotyczy to szczególnie rodziców najmłodszych dzieci, którym trzeba zapewnić opiekę. Już w maju 2024 r. powody do zmartwień będą mieli co najmniej przez 8 dodatkowych dni.

REKLAMA

Ulga na dziecko 2024 - limit dochodu

Limit dochodu przy uldze na dziecko powoduje, że niektórzy rodzice lub opiekunowie prawni nie uzyskają zwrotu z ulgi w rozliczeniu PIT. Jakie limity obowiązują w 2024 roku?

Zasiłek pogrzebowy 2024 - ile wynosi, komu przysługuje

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku - ile wynosi i komu przysługuje? Jakie dokumenty należy przedstawić? Jakie koszty pokrywa zasiłek pogrzebowy? Czy zakup samej trumny wystarczy do otrzymania zasiłku?

Spadek, a koszty pogrzebu. Na co uważać, kiedy dziedziczymy majątek

Do spadku należą także zobowiązania nie zaciągnięte przez spadkodawcę. Są to między innymi koszty pogrzebu w zakresie, w jakim odpowiada on miejscowym zwyczajom, wydatki związane z wykupieniem miejsca pochówku na cmentarzu, koszty trumny lub urny, urządzenia ceremonii pogrzebowej i stypy. 

800 plus w 2024 roku. Konieczne ponowne złożenie wniosku po zmianie konta. Trzeba też złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy

ZUS informuje, że w przypadku zmiany rachunku bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie wychowawcze  800+, rodzic ma obowiązek złożyć nowy wniosek. Dotyczy to zarówno obecnego okresu 2023/2024, jak i nowego 2024/2025.

Rząd: 150 000 wniosków o świadczenie wspierające. Na dziś tylko 3000 osób niepełnosprawnych ma określone poziomy wsparcia

Rząd: 80% ze 150 000 wniosków o świadczenie wspierające „na papierze. To źle. Lepiej składać wnioski elektronicznie. Tylko 3000 osób niepełnosprawnych ma określone poziomy wsparcia. na dziś.

Czy darowiznę można dać do ręki? Co ze zwolnieniem z podatku?

Czy jest możliwość zwolnienia z podatku od darowizny otrzymanej w gotówce darowizny przekazana „do ręki”, lub dostarczenia np. oświadczenia wypisanego przez darczyńcę w celu potwierdzenia darowizny?

Jakie świadczenia wypłacane są przez ZUS dla rodzin? Komu przysługują?

Świadczenia dla rodziny z ZUS obejmują świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku oraz program Dobry Start 300+. Komu przysługują te świadczenia?

Odchudzanie podstawy programowej – w połowie kwietnia odbędą się konsultacje publiczne. Co z powstaniem wielkopolskim?

Jak wynika z zapowiedzi wiceszefowej MEN Katarzyny Lubnauer, od połowy kwietnia rozpoczną się konsultacje publiczne projektów rozporządzeń dotyczących zmian w podstawie programowej.

800 plus – kiedy wypłata 2024?

800 plus - wypłata w 2024 roku za nowy okres świadczeniowy uzależniona jest od terminu złożenia wniosku. Kiedy ZUS wypłaci 800 +, jeśli złożysz wniosek w kwietniu, maju, czerwcu? Co stanie się w przypadku złożenia wniosku po terminie?

800 plus – do kiedy wniosek 2024?

800 plus obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres świadczeniowy? Do kiedy najlepiej złożyć wniosek o 800 plus do ZUS? Jak można złożyć wniosek online?

Przerwa świąteczna 2024 r.: Dni wolne od nauki zaczynają się przed Wielkanocą

Zbliża się Wielkanoc. W związku z tym uczniowie czekają na świąteczną przerwę w zajęciach szkolnych. Kiedy zaczyna się przerwa w nauce? Czy będą także inne dni wolne od zajęć w szkole?

Żłobkowe 2024. Dla kogo i ile dofinansowania do opłaty za żłobek, czy klub dziecięcy? ZUS przyjmuje wnioski

Rodzice małych dzieci mogą uzyskać z ZUS dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To świadczenie jest potocznie zwane „żłobkowym”. Warto wiedzieć, że prawo do tego dofinansowania nie zależy od dochodów rodzica ani rodziny. Dofinansowanie można dostawać także wtedy, gdy pobiera się 800 plus. Wniosek o to dofinansowanie można składać do ZUS-u najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. 

MEN: Można składać wnioski o środki na sprzęt komputerowy. Rusza kolejna edycja Programu Aktywna Tablica

Szkoły mogą uzyskać środki na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii. Rusza kolejna edycja rządowego Programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024.

Komu przysługuje dodatek na start? Pracownik, który przygotowuje się do zawodu, może dostać 1000,00 zł.

Dodatek na start jest świadczeniem, które zastąpiło dodatek na zagospodarowanie. Przysługuje tylko określonej grupie pracowników odbywających przygotowanie do zawodu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać do niego prawo.

Sz. Hołownia: Renta socjalna będzie 4300 zł. Rząd skieruje do Sejmu własną ustawę? Świadczenie wspierające po 9460 zł?

Osoby niepełnosprawne żądają przyspieszenia prac nad zrównaniem wysokości renty socjalnej z pensją minimalną (od 1 lipca 2024 r. 4300 zł). Marszałek Sejmu potwierdził, że to rozwiązanie zaproponowane przez projekt obywatelski, wejdzie w życie. Jest jednak możliwe, że do Sejmu trafi osobny projekt. Tym razem rządowy.

2419,33 zł - to próg uprawniający do 500 zł świadczenia uzupełniającego. Od marca 2024 r. korzysta z niego więcej osób

Od marca 2024 r. wzrósł próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego nazywanego też 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tym samym powiększy się grupa osób, które mogą z niego skorzystać.

Czy trzeba płacić ZUS za korepetytora? Najczęściej tak. Urząd upomni się o składki.

Udzielanie korepetycji nie zawsze wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. W większości przypadków nauczyciele decydują się na dorabianie w ten sposób w ramach działalności nierejestrowanej. To jednak nie zawsze jest bezpieczne dla rodziców uczniów.

Czy można udzielać korepetycji, nie prowadząc działalności gospodarczej? Sprawdź, jak opodatkować dochody, by nie mieć problemów z urzędem skarbowym.

Na rynku usług edukacyjnych największą grupą świadczeniodawców są osoby, dla których udzielanie korepetycji jest zajęciem dodatkowym. Wśród nich prym wiodą nauczyciele i studenci. Choć można znaleźć wśród nich osoby, dla których udzielanie korepetycji jest pełnoetatową pracą, to jednak najczęściej prowadzona przez nich działalność ma niewielkie rozmiary i jest wykonywana w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.

Renta socjalna 2024 - kwota, dla kogo. Kiedy podwyżka do minimalnego wynagrodzenia? Jakie warunki trzeba spełnić? Ile na rękę (netto)?

Renta socjalna to świadczenie z ZUS dla osób pełnoletnich, które z powodu naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do pracy. Do przyznania tej renty nie liczy się staż pracy, ale żeby ją uzyskać trzeba spełnić pewne warunki. ZUS wyjaśnia jakie to warunki. Ile wynosi renta socjalna w 2024 roku? Czy (i od kiedy) wzrośnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Jak uzyskać 12.000,00 zł na dziecko bez kryterium dochodowego? Świadczenie nie tylko dla Polaków, ale także dla cudzoziemców (RKO).

Katalog świadczeń wspomagających wychowanie dzieci w ostatnich latach znacząco się powiększył. Niektóre ze świadczeń są przyznawane bez spełnienia kryterium dochodowego, a przy innych wysokość zależy od dochodu rodziny. Jednym ze świadczeń przysługujących wszystkim rodzicom na drugie i kolejne dziecko jest rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku - dla kogo, kwota, zasady przyznawania, przepisy

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne? Ile wynosi w 2024 roku? Kto może je otrzymać? Jak się ubiegać o to świadczenie? 

Czy komornik zajmie zwrot z ulgi na dziecko? Sprawdź, co zostanie ci na koncie.

Świadczenia na rzecz dzieci, np. alimenty na dziecko podlegają szczególnej ochronie. Ale czy tak samo jest z ulgą na dziecko? Niestety nie. Komornik nie tylko może ją zająć, ale zabierze całą kwotę należnego podatnikowi z tego tytułu zwrotu.

9460 zł – tyle może jeszcze w 2024 r. wynosić świadczenie wspierające. Bez kryterium dochodowego. Toczą się prace nad nowelizacją.

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zmieniono zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego oraz uchylono specjalny zasiłek opiekuńczy. Jednak najważniejsza zmiana wciąż przed nami. Wysokość świadczenia wspierającego może bowiem tuż po jego wprowadzeniu znacząco wzrosnąć!

99 zł na ucznia w przypadku klas I–III, 185 zł klasy IV, 238 zł klasy V i VI, 330 zł na ucznia klas VII i VIII od 1 kwietnia 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia

99 zł na ucznia w przypadku klas I–III, 185 zł na ucznia klasy IV, 238 zł na ucznia klasy V i VI, 330 zł na ucznia klas VII i VIII w 2024 r. Jest projekt rozporządzenia resortu edukacji.

Pierwsze wypłaty 800 plus na nowy okres już w czerwcu. Jak zachować ciągłość świadczenia?

Rodzice składają wnioski o świadczenia wychowawcze ("800 plus") na nowy okres 2024/2025. Podpowiadamy kiedy najkorzystniej ubiegać się o wsparcie.

Nabycie spadku po ojczymie. Czy pasierb płaci podatek od spadku?

Jakie są skutki podatkowe nabycia spadku po ojczymie? Jak pasierb może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn?

Jest wiele zarządzeń i metod odbudowy relacji z rodzicem [OPINIA]

Czy wolą dziecka jest trafienie do domu dziecka tylko dlatego, że boi się jednego z rodziców?

Do 400 zł na małe dziecko co miesiąc. Nie ma kryterium dochodowego. Dla kogo dofinansowanie z ZUS-u do opłaty za żłobek, klub dziecięcy [żłobkowe]? Jak uzyskać?

Niektórzy rodzice mogą uzyskać z ZUS dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To tzw. żłobkowe. Co ważne, prawo do tego dofinansowania nie zależy od dochodów rodzica ani rodziny. Dofinansowanie można dostawać także wtedy, gdy pobiera się 800 plus. Wniosek o to dofinansowanie można składać do ZUS-u najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024

Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?

Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem

Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

Ulga dla seniora. Warunek „nieotrzymywania emerytury” powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu

Warunek „nieotrzymywania emerytury”, jako warunek do ulgi dla pracującego seniora, powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy.

1100,00 zł na każde dziecko bez kryterium dochodowego? To możliwe, nawet jeśli pobierasz 800+. Również na pełnoletnich uczniów i studentów.

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Okazuje się jednak, że część z nich może liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, bo wynoszące 250 euro, czyli prawie 1100,00 zł. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać tam zasiłek na dziecko (kindergeld). Co istotne, pobieranie w Polsce 800 plus nie wyklucza możliwości pobierania zasiłku w Niemczech.

Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Komunikat PFRON: 5 lat dopłat do czynszu dla niepełnosprawnych wchodzących na rynek pracy. Dopłaty 1250 zł do 3350 zł miesięcznie

Do 31 marca 2024 r. dla mieszkań we Wrocławiu miesięczna dopłata z PFRON do czynszu najmu wynosi 3297 zł (2429 zł). Ale np. na Podkarpaciu jest to 1833 zł (1350 zł). Kwoty w nawiasach określają dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, nie korzystających w poruszaniu się z pomocy wózka inwalidzkiego. Od 1 marca 2024 r. dopłaty trwają do 5 lat (wcześniej do 3 lata).

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

Wzór: Wniosek o dodatek osłonowy. Od 1 stycznia 2024 r. można składać. Do 822,25 zł. Przez Internet? Ile dodatków na adres? Limit dochodów brutto czy netto? Za 2023 r.? Za 2022 r.?

Dodatek osłonowy może maksymalnie wynieść 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet i ePUAP. Wypłata do końca czerwca 2024 roku MOPS i GOPS przyjmują wnioski. Ujawnimy w nim dochody z 2022 roku.

REKLAMA