REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

Coraz więcej Polaków przyjmuje kupione gotowe potrawy lub zamówione jako catering jako coś normalnego na wigilijnym lub świątecznym stole
Pierniki na stoisku podczas jarmarku świątecznego we Wrocławiu
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

Tradycja Bożego Narodzenia spędzanego wyłącznie w domach przy suto zastawionych stołach i biesiadowania przerywanego tylko Pasterką czy spacerem do rodziny by tam znów zasiąść przy stole powoli przechodzi do historii i staje się stereotypem polskich tradycji bożenarodzeniowych. Teraz coraz więcej rodzin wykorzystuje okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku na rodzinne wyjazdy – chcąc odpocząć a nie najpierw tracąc czas i siła na przygotowania, by potem pod presją obyczaju obciążać żołądki i wątrobę.
Coraz więcej tych, którzy na Boże Narodzenie zostają w domach także mocno ogranicza tradycyjne przygotowania, zamawiając gotowe potrawy, ciasta czy wyroby garmażeryjne, które ułatwią przygotowanie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej nawet tylko dla domowników lub świąteczny obiad dla szerszego grona konsumentów.

REKLAMA

Świąteczny catering zamiast domowej kuchni: dlaczego coraz bardziej popularny

REKLAMA

Ankietowani w badaniu dla SmartLunch wyjaśnili, że decydują się na zamawianie gotowych potraw przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu i wygodę (76 proc.).
Co druga osoba zwraca uwagę na redukcję stresu związanego z gotowaniem, natomiast 23 proc. wskazało, że ważne jest dla nich wsparcie lokalnych restauracji i dostawców jedzenia. Kwestia ta jest istotna dla co czwartego mężczyzny i dla co piątej kobiety.
Niewielu badanych, bo jedynie 9 proc. odpowiedziało, że zamawia catering świąteczny ze względu na wyższą jakość dostarczanych potraw.

Co ciekawe aż 55 proc. badanych zadeklarowało, że w tym roku skorzysta z usług firmy cateringowej w takiej czy innej formie, podczas gdy jeszcze na początku dekady było to niespełna 20 procent!

– Interesującym zjawiskiem, które obserwujemy w tym roku, jest rosnące zainteresowanie zamawianiem cateringu świątecznego bezpośrednio do domu – to wyraźny sygnał, że konsumenci poszukują wygodnych, ale jednocześnie wysokiej jakości rozwiązań, aby celebrować święta – mówi Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch.

Jak wskazuje ekspert, do tej pory powszechnym zjawiskiem był jedynie catering dla firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  Okres świąteczny to dla branży gastronomicznej czas wyjątkowo intensywny, pełen wyzwań, ale również ogromnych możliwości. Grudzień charakteryzuje się wzmożoną aktywnością, z wigiliami pracowniczymi na czele. Firmy często decydują się na organizowanie świątecznych kolacji w swoich siedzibach lub bookują miejsca w restauracjach, aby uczcić ten wyjątkowy czas z pracownikami – dodaje ekspert.

Catering prywatnie na Boże Narodzenie: co zamawiają Polacy

Wśród potraw, które najchętniej zamawiają badani dominują świąteczne klasyki, a do najpopularniejszych dań należą: 

  • pierogi i inne dania mączne (wybiera je 69 proc.);
  • dania mięsne (38 proc.);
  • desery i ciasta (34 proc.);
  • ryby i dania z ryb (33 proc.);
  • dania z kapusty, jak bigos, kapusta z grzybami (27 proc.).

Jednak nie każda firma cateringowa może liczyć na prywatne zamówienia – są takie, którym trudno wyrwać się poza zlecenia na obsługę firmowych Wigilii. Dlaczego?

Kluczowe znaczenie ma jakość usługi – i to jakość rozumiana dość kompleksowo, od jakości potraw po gwarancję dostarczenia ich w pożądanym czasie do domu.

Dla 62 proc. badanych czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej firmy jest jakość składników, których używa ona do gotowania potraw - uwagę na to zwracają głównie kobiety (69 proc.), jednak jest to istotne również dla 57 proc. ankietowanych mężczyzn. Ponad połowa respondentów (55 proc.) kieruje się ceną.
Z kolei 30 proc. ankietowanych wybiera dostawców, u których może zamówić jedzenie dla mniejszej liczby osób. Taka sama grupa zaznaczyła, że liczy się dla niej możliwość dostarczenia cateringu bezpośrednio do domu.

Niewiele osób (12 proc.) zwraca natomiast uwagę na opcję personalizacji zamówień, tj. dostosowanie potraw do specjalnej diety, np. bezglutenowej czy bezlaktozowej. 

Dlaczego połowa badanych nie kupi na święta gotowych potraw

REKLAMA

Jak się okazuje, także kwestie jakości – poza fundamentalnym przywiązaniem do tradycji – stoją za wyborami tych Polaków, którzy nie dopuszczają obecności na wigilijnym i świątecznym stole gotowych potraw – kupionych lub zamówionych w firmie cateringowej.

Ankietowani wolą bowiem jakość potraw przyrządzonych w domu i uważają, że jest ona wyższa (51 proc.). Dla 33 proc. świąteczny catering jest natomiast za drogi; właśnie z tego powodu 41 proc. kobiet nie zamówi gotowych dań na wigilijny stół.

Z kolei wśród mężczyzn jedynie 26 proc. rezygnuje z cateringu, ponieważ jest to dla nich zbyt duży wydatek. Zaledwie 6 proc. ankietowanych nie zdecyduje się na niego ze względu na kwestie ekologiczne.

–Obserwując wzrost zainteresowania branżą cateringową w okresie świątecznym, możemy śmiało mówić o ewolucji potrzeb konsumentów i zmieniających się trendach. To właśnie teraz firmy gastronomiczne mają szansę wykazać się kreatywnością, elastycznością i zdolnością do dostosowania swoich usług do zróżnicowanych oczekiwań rynku – komentuje Mateusz Tałpasz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor pracy przekształci umowę zlecenia w umowę o pracę. Zmienią się zasady przeprowadzania kontroli przez PIP

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić – trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Pomoc de minimis: Nowe przepisy weszły w życie. Wyższa wartość oraz limit pomocy

Od 9 listopada obowiązuje ustawa z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Ustawa dostosowuje niektóre polskie ustawy do przepisów Unii Europejskiej. Zwiększyła się wartość oraz limit pomocy de minimis, dopuszczono także udzielanie pomocy w sektorach, które były dotychczas wykluczone z takiej możliwości.

Przedłużanie umów na telefony komórkowe czy internet na nowych zasadach od 10 listopada 2024 r. Czego nie mogą operatorzy?

Operator od 10 listopada 2024 r. ma obowiązek poinformować nas o kończącej się umowie co najmniej na 30 dni przed jej wygaśnięciem i przesyłać propozycje warunków jej przedłużenia wraz ze wskazaniem najkorzystniejszych pakietów taryfowych dla usług objętych umową. Czego nie mogą operatorzy? 

Bardzo trudny QUIZ ortograficzny. Nawet mistrz wyłoży się na tych wyjątkach. Nie będzie łatwo
Ortografia języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Na niektórych wyjątkach wykładają się nawet mistrzowie w tej dziedzinie. A jak jest z Twoją znajomością wyjątków? Potrafisz zapisać je poprawnie? Sprawdź się w naszym bardzo trudnym quizie z ortografii.

REKLAMA

QUIZ. Pytania z ostatnich odcinków teleturnieju "Jeden z dziesięciu". 12/20 to bardzo dobry wynik
W tym quizie zadajemy pytania, które padły w ostatnich odcinkach teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Niektóre są dosyć proste, inne wymagają wiedzy albo chwili zastanowienia. Zmierzysz się z nimi? Podejmij to wyzwanie!
Myślisz, że wiesz wszystko? Uczniowie z podstawówki wypadają w tym quizie lepiej niż dorośli Zrób nasz quiz i sprawdź, jak wypadasz! Kliknij i sprawdź!
Pytania będą proste, ale czy uda Ci się uzbierać komplet punktów? Brzmi łatwo, prawda? Ale czeka Cię prawdziwe wyzwanie! Przekonaj się, czy pamiętasz te podstawowe informacje, które uczniowie podstawówki znają na pamięć. Uczniowie podstawówki wypadają lepiej niż dorośli! Kliknij i sprawdź, czy zdobędziesz pełną pulę punktów!
RPO: Karty parkingowe. Bezprawne ograniczenia ze znaków dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają prawo parkować pod znakami zakazującymi parkowania. Przepisy niezgodnie z Konstytucją zakazują tego. Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje rządowi, że tabliczka „dotyczy osób niepełnosprawnych” pod znakami zakazu parkowania jest prawdopodobnie niezgodna z Konstytucją. Dlaczego? Bo tabliczkę wprowadza rozporządzenie, a nie ma podstawy prawnej do regulacji tabliczki tym aktem niższego rzędu. 

Co z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r.? Dziemianowicz-Bąk: nie zaskoczymy niczym

Co z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r.? Dziemianowicz-Bąk: nie zaskoczymy niczym. "Chciałabym uspokoić, jest taka decyzja, wola, ona oczywiście jest kierunkowa, bo wszystko zależy jeszcze od dialogu z Komisją Europejską, na pewno będziemy dążyć do tego, żeby niczym nie zaskoczyć 1 stycznia 2025 r." -zadeklarowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA

Ogromna zmiana dla pracowników i pracodawców? Definicja mobbingu ma się zmienić po 21 latach. Co uznamy po zmianach z mobbing?

Ponad 20 lat definicja mobbingu była taka sama. Czas na zmiany? W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która definicję mobbingu będzie precyzować, dzięki której ta definicja będzie bardziej jasna - poinformowała w sobotę na współKongresie Kultury ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ustawa ma być gotowa w ciągu miesiąca.

W każdym miesiącu od 500 zł do 2400 zł dla pracodawcy. Do 25 listopada lub 27 grudnia 2024 r. pracodawca musi złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej

Do 25 listopada lub 27 grudnia 2024 r. pracodawca musi złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej. Generalnie wniosek składać należy do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Wysokość dofinansowania do wynagrodzenia uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności i może wynieść nawet 2400 zł. 

REKLAMA