REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty, Mediacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polubowne metody rozwiązywania sporów

Parlament zakończył 10 września 2015 r. prace nad ustawą o zmianie niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów.

Mediacje i arbitraż wsparciem dla biznesu

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Realizowana przez resort gospodarki rozbudowa sieci regionalnych Centrów Arbitrażu i Mediacji to działania nakierowane m.in. na usprawnienie obrotu gospodarczego i stworzenie przedsiębiorcom jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Pomoc dla uprawnionych do alimentów

Uproszczenie procedur administracyjnych i skuteczniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego - takie zmiany zakłada podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Międzynarodowy Dzień Mediacji 2015

W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 15 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 12-17 października, a oba projekty będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

REKLAMA

IFK poleca: Mediacje zamiast wizyt w sądach

Ministerstwo Gospodarki uruchomiło portal internetowy związany z tematyką mediacji i arbitrażu. Portal dostępny jest pod adresem www.mediacjegospodarcze.gov.pl oraz www.caim.gov.pl.

Mediacja i arbitraż jako formy rozwiązywania konfliktów między przedsiębiorcami

W obrocie gospodarczym niejednokrotnie dochodzi do konfliktów między przedsiębiorcami. Te poważne zwykle mają swój finał w sądzie, jednak nie dla wszystkich dochodzenie swoich praw w ten sposób jest korzystne. Proces sądowy to długa i kosztowna procedura, tymczasem przedsiębiorcom zależy na szybkim rozwiązywaniu sporów, a przy tym w miarę możliwości zachowanie dobrych stosunków między stronami konfliktu. Przedsiębiorcy mogą więc skorzystać z alternatywnych sposobów rozwiązywania antagonizmów, takich jak mediacja lub arbitraż.

Zmiany w funduszu alimentacyjnym

Sejm przyjął zmiany mające na celu uproszczenie procedur administracyjnych i efektywniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego.

Nowe mediacje i arbitraż od 2016 r.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która zachęca strony postępowania do mediacji. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że udział w mediacji będzie mniej kosztowny oraz czasochłonny. Ponadto proponowane zmiany mają zmniejszyć obciążenie sądów.

REKLAMA

Wsparcie biznesu w projekcie przepisów o mediacjach i arbitrażu

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów.

Spory przedsiębiorców - mediacja

Wbrew niektórym opiniom nowe przepisy dot. mediacji nie przewidują przymuszania przedsiębiorców do mediacji, mają tylko ułatwić jej stosowanie, mówi PAP Roman Rewald. Jego zdaniem podziały w środowisku mediatorów ws. tych regulacji to wynik walki o bardzo ograniczony rynek.

MG pracuje nad usprawnieniem prawa dla przedsiębiorców

Ustawy deregulacyjne, nowe Prawo działalności gospodarczej, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych - to niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w zakresie usystematyzowania prawa dla przedsiębiorców.

Postępowanie mediacyjne szybsze i tańsze

Głównym założeniem zmiany przepisów jest przyspieszenie i usprawnienie postępowań mediacyjnych oraz rozpropagowanie mediacji jako szybszego i tańszego sposobu rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami.

Mediacje sposobem na rozwiązywanie sporów między firmami

Projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów pomiędzy firmami ma na celu rozpowszechnienie mediacji i arbitrażu jako sposobu rozwiązywania wszelkich sporów oraz pomoże odciążyć sądy od rozwiązywania sporów gospodarczych i obniży koszt ich prowadzenia.

Będą ułatwienia w polubownych metodach rozwiązywania sporów (mediacji)

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Celem tej ustawy ma być rozpowszechnienie mediacji jako alternatywy wobec sądowego rozstrzygania sporów i obniżenie kosztów rozwiązywania sporów.

Przedsiębiorca będzie musiał poddać się mediacji

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że nowe przepisy rozpowszechnią rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami w drodze mediacji. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że udział w mediacji będzie mniej kosztowny oraz czasochłonny, a także pozwoli na kontynuowanie biznesu z drugą stroną, co po wyroku sądowym raczej się nie zdarza.

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego

Poza nagannością moralną, uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów stanowi przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

Ułatwienia w rozwiązywaniu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, przedłożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe rozwiązania przewidują m.in. ułatwienia w polubownym rozwiązywaniu sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Kiedy można żądać obniżenia alimentów?

W przypadku pogorszenia się możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia zasądzonych alimentów lub też poprawy sytuacji finansowej osoby otrzymującej alimenty można domagać się obniżenia alimentów.

Alimenty dla niepełnosprawnego dorosłego dziecka

W obecnym stanie prawnym nie ma żadnych przepisów, które określają granicę wieku, do której rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko. Zdarzyć się może, że rodzic dożywotnio będzie zobowiązany spełniać świadczenie alimentacyjne na dorosłe dziecko, np. w sytuacji ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziecka.

Zmiana przepisów ułatwi mediacje gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Przepisy mają rozpowszechnić polubowne rozstrzyganie sporów w sprawach cywilnych, zwłaszcza między przedsiębiorcami, i odciążyć sądy.

Jak można wycofać się z mediacji?

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

Będą zmiany w przepisach o mediacji

Ministerstwo Gospodarki zamierza rozpowszechnić mediację oraz inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów. Planuje wprowadzenie w tym celu uproszczeń w przepisach oraz zachęt podatkowych i finansowych w postaci np. zmniejszenia kosztów, związanych ze skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia w tym trybie.

Projekt ustawy o polubownych metodach rozwiązywania sporów

Ministerstwo Gospodarki opublikowało założenia do nowego projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Mają one zachęcić przedsiębiorców do częstszego korzystania z mediacji.

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Mediacja i arbitraż jako metoda rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami

Upowszechnienie mediacji i arbitrażu jako metod rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami to główny cel nowych przepisów przygotowywanych przez resort gospodarki. Skutkiem proponowanych zmian ma być m.in. przyspieszenie postępowań przed sądami polubownymi.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Konsument, którego prawa zostały naruszone może dochodzić polubownego rozstrzygnięcia sporu z przedsiębiorcą przez sądem polubownym przy właściwych inspektorach Inspekcji Handlowej. Aby uniknąć drogi sądowej, można wszcząć postępowanie mediacyjne, które zrealizuje Izba Handlowa.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Mediacja administracyjna to szczególny przykład mediacji pomiędzy organem administracji publicznej, a stroną w sprawie której wydano decyzję. Taka forma rozwiązania sporu ma na celu odciążenie sądów administracyjnych od składania skarg na rozstrzygnięcia organów.

Czy warto skorzystać z mediacji?

W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Pozew o uchylenie alimentów – jak go przygotować?

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka, które nie może utrzymywać się samo – dotyczy to nie tylko dzieci niepełnoletnich, lecz także studiujących lub nie posiadających zawodu umożliwiającego pracę zarobkową – zgodnie z artykułem 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W niektórych wypadkach rodzic może się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jak napisać pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak go przygotować?

W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Arbitraż jako alternatywna metoda rozstrzygania sporów

Europejskie Centrum Arbitrażu (ECA) zaprasza na Polskie Forum Arbitrażu, w dniach 10-11 kwietnia 2014 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się seminarium poświęcone arbitrażowi sportowemu, w drugim zaproszeni goście omówią zagadnienia związane z arbitrażem na trzech płaszczyznach: prawnej, społecznej oraz biznesowej.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

Podsumowanie Tygodnia Mediacji

W organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Mediacji wzięło udział prawie 5000 osób.

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego może odbyć się bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Dokonuje tego pracodawca. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek i przedstawić tytuł wykonawczy.

Mediacje w biznesie

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.

Czy należy płacić alimenty na rzecz winnego separacji małżonka?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia mogą oni żądać, aby sąd orzekł separację. Małżonkowie w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy mimo orzeczenia o winie. Jednakże czy małżonek niewinny zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz winnego małżonka?

Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków

Obowiązek alimentacyjny ma na celu zapewnienie środków utrzymania oraz w miarę potrzeb środków wychowania. W przypadku, gdy rodzic dziecka nie żyje lub nie jest w stanie dopełnić obowiązku wówczas możliwe jest, iż dziadkowie dziecka będą zobowiązani do płacenia alimentów.

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Ustalenie ojca dziecka

Ustalenie ojca dziecka może nastąpić w sądzie. Ojciec dziecka może również sam uznać swoje ojcostwo.

Zwiększenie alimentów jest możliwe

Zwiększenie kwoty zasądzonych alimentów następuje na mocy wyroku sądu. Podczas formułowania pozwu najistotniejszą kwestią jest sprecyzowanie dlaczego wnosimy o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego.

Odebranie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uchyla się od spłaty alimentów można wnioskować o zabranie mu prawa jazdy. Należy również pamiętać, iż osoba niepłacąca alimentów może zostać oskarżona o uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych na podstawie kodeksu karnego.

Fundusz alimentacyjny 2013

Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Niepłacenie alimentów jest problemem wielu samotnie wychowujących dzieci rodziców. Skuteczną metodą na zmuszenie dłużnika do płacenia alimentów jest możliwość odebrania mu prawa jazdy za niepłacenie alimentów. Kiedy prawo jazdy może zostać zabrane?

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie zgodny z Konstytucją

Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją.

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2012/2013

Wnioski o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2012/2013 przyjmowane są od 1 sierpnia.

REKLAMA